Znajdź nas na

FAKTY

OSP Janik będzie mieć nowy samochód ratowniczo-gaśniczy!

Ochotnicza Straż Pożarna z Janika wzbogaci się o nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy. W jego zakupie pomoże rządowe dofinansowanie. Brakujące środki dołoży gmina Kunów, a ta na bezpieczeństwie mieszkańców i druhów nie oszczędza. – Moją ambicją jest, aby rok po roku jednostki wpisane do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego otrzymały nowe wozy – zapewnia Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie fot. Łukasz Grudniewski/baOSTRO.info

Jak podkreśla Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie, bezpieczeństwo mieszkańców gminy Kunów, a także druhów z ochotniczych jednostek straży pożarnych, to jedno z priorytetowych działań realizowanych przez gminę. We wrześniu ubiegłego roku informowaliśmy o nowym wozie ratowniczo-gaśniczy marki Renault, który otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna w Kunowie. Śledziliśmy także postępy remontu remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Nietulisku Dużym.  Budynek będzie rozbudowany o boks garażowy, sanitariaty i pomieszczenia socjalne, następnie wykonana będzie gruntowna termomodernizacja z  montażem fotowoltaiki. Wymieniony będzie dach i kostka przed wjazdem do garaży. Wykonany będzie również podjazd do budynku, a łazienki dostosowane zostaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Tak do niedawna wyglądała remiza OSP w Nietulisku Dużym. Dziś obiekt przechodzi remont i termomodernizację.
. Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Burmistrz wyjaśnia, że gmina ma również opracowaną dokumentację kompleksowej termomodernizacji całego budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Dołach Biskupich z instalacją fotowoltaiczną 15 kW. To jednak nie jedyna dobra informacja. Już wkrótce nowy średni wóz bojowy otrzyma jako jedyna na terenie powiatu ostrowieckiego – Ochotnicza Straż Pożarna w Janiku. Dobre wiadomości dla druhów z Janika przekazał w czwartek, 23 lutego, wiceminister Maciej Wąsik. 

– Premier Mateusz Morawiecki, minister Mariusz Kamiński oraz minister Anna Moskwa zapowiadali dofinansowanie na 668 samochodów, ale po naszych staraniach oraz w ramach bardzo dobrej współpracy z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej będzie to 675 nowych samochodów strażackich dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej – powiedział wiceminister Maciej Wąsik, informując o 675 nowych pojazdach, w tym 180 lekkich samochodach ratowniczo-gaśniczych, 417 średnich oraz 78 ciężkich.

Nowy wóz ratowniczo-gaśniczy do OSP w Kunowie przyjechał we wrześniu ubiegłego roku
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Nie oszczędzamy na bezpieczeństwie, a takim naszym gminnym wojskiem są właśnie ochotnicze straże pożarne. Nikt nigdy tak nie dbał o Ochotnicze Straże Pożarne jak aktualny rząd, który to umożliwia poprzez dofinansowania. Nasza gmina dokonała skoku cywilizacyjnego, dziś jesteśmy w innym miejscu niż kilkanaście lat temu. Stać nas na maksymalne poprawienie bezpieczeństwa mieszkańców i druhów. Na takich sprawach nie można oszczędzać – podkreśla Lech Łodej.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim druhowie OSP z Janika w 2022 roku odnotowali 45 wyjazdów, zajmując 7 miejsce (na 18 możliwych) wśród ochotniczych straży pożarnych z powiatu ostrowieckiego.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this