Znajdź nas na

FAKTY

OSP w Bałtowie dołącza do „Bitwy o wozy”! Strażacy i wójt apelują o wysoką frekwencję w wyborach! [VIDEO]

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji sfinansuje zakup 16 samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek ochotniczych straży pożarnych. Pojazdy ufundowane przez MSWiA trafią do jednostek w gminach do 20 tys. mieszkańców, po jednym na województwo. Warunek jest jeden –jak najwyższa frekwencja w pierwszej turze wyborów. Do „Bitwy o wozy” dołączyła także gmina Bałtów. – Nie raz pokazaliśmy, że potrafimy się zmobilizować, a frekwencja podczas wyborów była u nas najwyższa nie tylko w województwie, ale i w Polsce – wyjaśnia Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Jeśli chcesz ze strażą czuć się bezpiecznie 28 idź na wybory koniecznie  – to hasło będzie przyświecać nam podczas nadchodzących wyborów prezydenckich – mówi Hubert Żądło wójt gminy Bałtów. 

Warunkiem zdobycia nowoczesnego samochodu pożarniczego jest wykazanie się obywatelską postawą, w tym wypadku wysoką frekwencją. 

– Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wspiera straże pożarne, również Ochotnicze Straże Pożarne, w sposób znaczący i dynamiczny. W tym roku dofinansowano zakup rekordowej liczby 517 samochodów, które przekazano strażom pożarnym – podczas sobotniej (20 czerwca) konferencji prasowej powiedział wiceminister Maciej Wąsik.

Nadbryg. Andrzej Bartkowiak – komendant główny PSP zwrócił natomiast uwagę, że nowe wozy umożliwią strażakom ochotnikom jeszcze sprawniejsze działanie. 

– Każdego dnia strażacy ochotnicy i strażacy z Państwowej Straży Pożarnej ratują życie, zdrowie i mienie. W 2019 roku OSP pierwsze na miejscu akcji były ponad 200 tys. razy, a w tym roku już ponad 100 tys. razy – powiedział.

Pojazdy ufundowane przez MSWiA trafią do jednostek w gminach do 20 tys. mieszkańców, po jednym na województwo. Poszczególnym jednostkom przekaże je Komenda Główna PSP po uzgodnieniu z danym wójtem lub burmistrzem. 

– Gmina Bałtów  od lat bije rekordy nie tylko wyborcze, jest więc szansa, aby naszym druhom zapewnić nowy sprzęt, a tego jak wiadomo nigdy nie jest za wiele.  Podejmujemy to niełatwe wyzwanie. Liczymy, że mieszkańcy odpowiedzą na nasz wspólny apel, mój jako wójta, a także strażaków. Abyśmy wszyscy wspólnie czuli się bezpiecznie – wyjaśnia wójt gminy Bałtów.

Kacper Baran, członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Bałtowie podkreśla, że nowy sprzęt, w postaci wozu strażackiego bardzo przydałby się w gminie.

–  Jednostka ratowniczo-gaśnicza, która obejmuje nasz teren działania jest od nas oddalona o około 20 km. Nowy sprzęt na pewno ułatwiłby dojazd naszych druhów do miejsca zdarzenia i usprawniłby szybkość w dotarciu i podjęciu działań ratowniczo-gaśniczych. Nasz obecny samochód jest już wiekowy i wysłużony. Nie jest jakimś „demonem prędkości”. Nowsza maszyna pozwoliłaby nam przemieszczać się zdecydowanie szybciej i miałaby nowszy sprzęt, armaturę wodną, sprzęt do ratownictwa technicznego – wyjaśnia Kacper Baran.

OSP w Bałtowie  dysponuje aktualnie średnim samochodem gaśniczym na podwoziu Stara 266, posiadającym zbiornik na wodę o pojemności 2600 litrów, a także lekkim samochodem  gaśniczym z modułem ratownictwa technicznego–  Renault Mascott.

Druhowie z OSP w Bałtowie w tym roku do akcji wyjeżdżali już 35 razy.

– To o trzy akcje ratowniczo-gaśnicze więcej niż przez cały ubiegły rok. Wyjeżdżamy do różnych akcjach, od pożarów traw,  poprzez pożary zabudowań, wypadki samochodowe, wypompowywanie wód, po uwalnianie zwierząt – wylicza Kacper Baran. 

Aktualnie w czynnym podziale bojowym w Straży Pożarnej w Bałtowie służy 12  druhów. To osoby przeszkolone,  które posiadają aktualne badania lekarskie i są gotowe do wyjazdu i brania udziału w akcji ratowniczej.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this