Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

OSP w Bałtowie dołącza do „Bitwy o wozy”! Strażacy i wójt apelują o wysoką frekwencję w wyborach! [VIDEO]

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji sfinansuje zakup 16 samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek ochotniczych straży pożarnych. Pojazdy ufundowane przez MSWiA trafią do jednostek w gminach do 20 tys. mieszkańców, po jednym na województwo. Warunek jest jeden –jak najwyższa frekwencja w pierwszej turze wyborów. Do „Bitwy o wozy” dołączyła także gmina Bałtów. – Nie raz pokazaliśmy, że potrafimy się zmobilizować, a frekwencja podczas wyborów była u nas najwyższa nie tylko w województwie, ale i w Polsce – wyjaśnia Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Jeśli chcesz ze strażą czuć się bezpiecznie 28 idź na wybory koniecznie  – to hasło będzie przyświecać nam podczas nadchodzących wyborów prezydenckich – mówi Hubert Żądło wójt gminy Bałtów. 

Warunkiem zdobycia nowoczesnego samochodu pożarniczego jest wykazanie się obywatelską postawą, w tym wypadku wysoką frekwencją. 

– Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wspiera straże pożarne, również Ochotnicze Straże Pożarne, w sposób znaczący i dynamiczny. W tym roku dofinansowano zakup rekordowej liczby 517 samochodów, które przekazano strażom pożarnym – podczas sobotniej (20 czerwca) konferencji prasowej powiedział wiceminister Maciej Wąsik.

Nadbryg. Andrzej Bartkowiak – komendant główny PSP zwrócił natomiast uwagę, że nowe wozy umożliwią strażakom ochotnikom jeszcze sprawniejsze działanie. 

– Każdego dnia strażacy ochotnicy i strażacy z Państwowej Straży Pożarnej ratują życie, zdrowie i mienie. W 2019 roku OSP pierwsze na miejscu akcji były ponad 200 tys. razy, a w tym roku już ponad 100 tys. razy – powiedział.

Pojazdy ufundowane przez MSWiA trafią do jednostek w gminach do 20 tys. mieszkańców, po jednym na województwo. Poszczególnym jednostkom przekaże je Komenda Główna PSP po uzgodnieniu z danym wójtem lub burmistrzem. 

– Gmina Bałtów  od lat bije rekordy nie tylko wyborcze, jest więc szansa, aby naszym druhom zapewnić nowy sprzęt, a tego jak wiadomo nigdy nie jest za wiele.  Podejmujemy to niełatwe wyzwanie. Liczymy, że mieszkańcy odpowiedzą na nasz wspólny apel, mój jako wójta, a także strażaków. Abyśmy wszyscy wspólnie czuli się bezpiecznie – wyjaśnia wójt gminy Bałtów.

Kacper Baran, członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Bałtowie podkreśla, że nowy sprzęt, w postaci wozu strażackiego bardzo przydałby się w gminie.

–  Jednostka ratowniczo-gaśnicza, która obejmuje nasz teren działania jest od nas oddalona o około 20 km. Nowy sprzęt na pewno ułatwiłby dojazd naszych druhów do miejsca zdarzenia i usprawniłby szybkość w dotarciu i podjęciu działań ratowniczo-gaśniczych. Nasz obecny samochód jest już wiekowy i wysłużony. Nie jest jakimś „demonem prędkości”. Nowsza maszyna pozwoliłaby nam przemieszczać się zdecydowanie szybciej i miałaby nowszy sprzęt, armaturę wodną, sprzęt do ratownictwa technicznego – wyjaśnia Kacper Baran.

OSP w Bałtowie  dysponuje aktualnie średnim samochodem gaśniczym na podwoziu Stara 266, posiadającym zbiornik na wodę o pojemności 2600 litrów, a także lekkim samochodem  gaśniczym z modułem ratownictwa technicznego–  Renault Mascott.

Druhowie z OSP w Bałtowie w tym roku do akcji wyjeżdżali już 35 razy.

– To o trzy akcje ratowniczo-gaśnicze więcej niż przez cały ubiegły rok. Wyjeżdżamy do różnych akcjach, od pożarów traw,  poprzez pożary zabudowań, wypadki samochodowe, wypompowywanie wód, po uwalnianie zwierząt – wylicza Kacper Baran. 

Aktualnie w czynnym podziale bojowym w Straży Pożarnej w Bałtowie służy 12  druhów. To osoby przeszkolone,  które posiadają aktualne badania lekarskie i są gotowe do wyjazdu i brania udziału w akcji ratowniczej.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Czy w ćmielowskiej spółdzielni mieszkaniowej panuje „zmowa milczenia”?

FAKTY

Rządowe promesy trafiły do samorządów lokalnych! Prezydent Ostrowca Św. pominięty przy rozdaniu grantów!

FAKTY

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził rezerwat Krzemionki! Mówił m.in. o Funduszu Inwestycji Samorządowych!

FAKTY

To był akt barbarzyństwa! Miliony pszczół pozbawiono domów!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this