Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Ostrowczanin chciał sprzedać opony, stracił 24 000 zł!

24 000 zł zniknęły z konta 49-letniego ostrowczanina, który na jednym z portali ogłoszeniowych chciał sprzedać opony samochodowe.

Oszuści w sieci Źródło: Freepik

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim po raz kolejny apelują, aby nie klikać w przypadkowe linki nadesłane od obcych osób. Zwłaszcza jeśli jest to związane z przekazywaniem pieniędzy. Poprzez załączony do wiadomości link, przestępcy uzyskują dane do logowania i okradają pieniądze ze wskazanego konta.

W ubiegłym tygodniu przekonał się o tym 49-letni ostrowczanin. Mężczyzna poinformował stróżów prawa, że na początku miesiąca na jednym z portali ogłoszeniowych wystawił do sprzedaży opony samochodowe. Po krótkim czasie, za pośrednictwem komunikatora internetowego ze sprzedającym skontaktowała się osoba, która wyraziła chęć ich zakupu.  Po uzgodnieniu warunków sprzedaży 49-latek na prośbę zainteresowanego klienta przesłał mu swój adres e-mail. Kolejno otrzymał wiadomość z linkiem i zakładką o treści „potwierdź płatność”. Sprzedający, nic nie podejrzewając, kliknął w podany link, a następnie po podaniu hasła i loginu zalogował się do bankowości elektronicznej. W chwili logowania odebrał telefon, gdzie tzw. „automat” z banku przekazał mu jednorazowy kod autoryzujący transakcję. Po jego wprowadzeniu otrzymał informację, że transakcja przebiegła pomyślnie, a on sprzedał opony samochodowe. Dopiero wczoraj kiedy 49-latek nie mógł dokonać płatności w sklepie za zrobione zakupy zorientował się, że z jego rachunku bankowego zniknęły pieniądze w kwocie ponad 24 000 złotych.

Przypominamy o zasadach bezpieczeństwa w sieci:

  • Nie otwieramy wiadomości i załączników otrzymanych e-mailem od nieznanych nam nadawców;
  • Nie otwieramy żadnych linków załączonych do wiadomości pochodzących z nieznanego źródła;
  • Nie zapisujemy loginu, ani haseł dostępu w plikach tekstowych – takie pliki mogą zostać przechwycone przez programy i aplikacje szpiegujące;
  • Nigdy nie przesyłamy naszych haseł i loginów w wiadomościach tekstowych czy mailowych nawet do naszych bliskich;
  • Nie podajemy też w wiadomościach czy w rozmowie przez telefon naszych haseł i loginów – pracownicy banku nie będą o to prosić, z takimi żądaniami piszą i dzwonią zawsze oszuści podszywający się pod pracowników banku;
  • Warto zadbać o programy antywirusowe i chroniące przed hakerskim oprogramowaniem (antyphishing)

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this