Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Ostrowiec Św.: 3 połączone chóry, 50 osób na jednej scenie! Już jutro w kościele Świętej Jadwigi Królowej niezwykły koncert!

Już jutro (niedziela, 16 października) w kościele Świętej Jadwigi Królowej na Osiedlu Stawki w Ostrowcu Świętokrzyskim odbędzie się niezwykły koncert. Na jednej scenie wystąpią aż trzy połączone ze sobą chóry: „Ad Deum” z parafii Świętego Mikołaja w Szewnie, „Bel Canto” z parafii Świętego Ojca Pio w Bodzechowie, a także „Con Anima” z parafii Świętego Piotra i Pawła w Waśniowie. Zabrzmi muzyka cerkiewna, korsykańska, śpiew po łacinie oraz w języku polskim.

Chór Con Anima z Waśniowa fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Nadchodzący koncert jest odpowiedzią na zaproszenie księdza Marka Rusaka, który zapraszał nas już na kolędy w tamtym roku. Ksiądz proboszcz jest zawsze otwarty na tego typu wydarzenia kulturalne i zawsze bardzo miło nas przyjmuje. Poza tym, melomani ostrowieccy są spragnieni i potrzebują wyższej kultury, jaką niewątpliwie jest muzyka chóralna – wyjaśnia Monika Gryzka, dyrygent.. 

Miesiąc październik, to czas modlitwy różańcowej, Repertuar będzie więc nawiązywał do  tematyki maryjnej. Wśród utworów będzie można usłyszeć kompozycje na duży skład wykonawczy, solistów, a także zespoły kameralne. W programie znalazły się kompozycje zarówno współczesne, jak również dawne. Część z nich zaczerpnięte jest z różnych kultur. Zabrzmi muzyka cerkiewna, korsykańska, śpiew po łacinie oraz w języku polskim. 

– Na jednej scenie wystąpią aż 3 połączone ze sobą chóry. Chór „Bel Canto” z parafii św. Ojca Pio w Bodzechowie, Chór żeński „Ad Deum” z parafii św. Mikołaja w Szewnie, oraz chór „Con Anima” z parafii Świętych Piotra i Pawła w Waśniowie. Dyrygentem chóru „Ad Deum” jest Sylwia Gryzka-Ośko, pełniącą funkcję organistki w tamtejszej parafii, natomiast „Bel Canto” i „Con Anima” na co dzień śpiewają pod moją dyrekcją – wyjaśnia Monika Gryzka, która serdecznie zaprasza na niedzielny koncert

– Usłyszymy jednocześnie około 50 śpiewających chórzystów. Kompozycje, które zabrzmią będą na 6, a nawet 8 głosów. Wystąpią soliści, którzy wykonają najpiękniejszą muzykę filmową z motywem maryjnym („Ave Maria Lorenca” z filmu „Prowokator” oraz „Ave Maria Seroki” z filmu „U Pana Boga za piecem”), kwartet męski i dwa składy kameralne – podsumowuje Monika Gryzka.

Dzień koncertu zbiega się z 22 Dniem Papieskim, więc tym bardziej warto uczestniczyć w religijnym wydarzeniu kulturalnym. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this