Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św.: Czy mieszkańcy bloków przy ulicy Kopernika doczekają się skutecznego rozwiązania problemu?

Przejazd ulicą Kopernika w Ostrowcu Św. do najprostszych nie należy. Brakuje miejsc parkingowych więc kierowcy korzystający z usług przychodni, zakładu energetycznego lub apteki parkują swoje auta wzdłuż jezdni. Ostatecznie odczuwają to mieszkańcy pobliskich bloków. Trzeba mieć sporo cierpliwości i umiejętności ekwilibrystycznych, żeby codziennie opuszczać zastawiony parking, omijając auta zaparkowane wzdłuż jezdni. Prawdziwą sztuką jest także mijaniem się z autem, jadącym z naprzeciwka. Przypomina to trochę grę w tetris – jak najszybciej wpasować się w lukę między jednym, a drugim autem, zaparkowanym wzdłuż jezdni. O problemie pisaliśmy w marcu tego roku, po tym jak a sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego poruszył go Paweł Walesic, radny z Klubu Prawa i Sprawiedliwości, apelując o wypracowanie skutecznego rozwiązania. Od tego czasu minęło sześć miesięcy. Czy mieszkańcy tej części miasta doczekają się skutecznego rozwiązania problemu?

fot. Paweł Walesic

31 grudnia 2019 roku na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Starostwa Powiatu Ostrowieckiego znalazła się interpelacja, która dotyczyła problemu z miejscami parkingowymi przy ulicy Kopernik. Napisał ją Paweł Walesic, radny z Klubu PiS:

– W związku z informacją dotyczącą wprowadzenia ruchu jednokierunkowego na odcinku ulicy Kopernika proszę o ustawienie znaku zakazu parkowania po lewej stronie jezdni wzdłuż bloku nr 32. W chwili obecnej auta parkowane są niemalże pod oknami mieszkańców bloku. Dochodzi tam również do niebezpiecznych manewrów, jakie wykonują kierowcy, wyjeżdżający z parkingu. Problem mają szczególnie kierowcy niepełnosprawni, którzy  próbują włączyć się do ruchu, a mają ograniczony obszar na ten manewr z uwagi na auta zaparkowane wzdłuż jezdni. Dodatkowo w okresie letnim nie da się otworzyć okien, aby nie wdychać spalin i wyziewów silnikowych szkodliwych dla zdrowia mieszkańców – czytamy w interpelacji Pawła Walesica. 

Uzyskał wówczas odpowiedź, że sprawa docelowej organizacji ruchu drogowego dla ulicy Mikołaja Kopernika (odcinek od ulicy Wspólnej do ul. Iłżeckiej) jest w trakcie uzgodnień i konsultacji. 

Z odpowiedzi wynikało także, że w 2018 roku podjęto już próbę rozwiązania tego problemu.  Jednak rada Osiedla Spółdzielców 21 listopada 2018 roku wyraziła negatywną opinię co do wprowadzenia takiego rozwiązania, ze względu na deficyt miejsc parkingowych oraz brak poprawy sytuacji wskutek ewentualnego wprowadzenia zakazu parkowania. 

fot. Paweł Walesic

Temat ulicy Kopernika powrócił też na sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego, jaka miała miejsce 4 marca 2020 roku. Paweł Walesic skomplikowana sytuację drogową zilustrował wówczas zdjęciami, przedstawiającymi problem z miejscami parkingowymi wzdłuż ulicy Kopernika.  

– (…) Od kilku lat już mieszkańcy się z tym zmagają, cały czas dostajemy informację, że nie ma możliwości dostosowania pewnych miejsc parkingowych, aby zwiększyć miejsca parkingowe, nie ma koncepcji jakiejś szerszej, jakiejś większej, która by mogła pokazać jak to wszystko będzie funkcjonowało. Dzisiaj proszę państwa jest taka sytuacja, że tak naprawdę możliwość zaparkowania, wyjechania z tego terenu  jest niesamowicie uciążliwa. I mówienie o tym, że takie miejsca w Ostrowcu Św. to nie tylko ulica Kopernika, nie rozwiązuje problemu (…) – mówił podczas sesji radny.

 Apelował aby problem, z jakim każdego dnia zmagają się mieszkańcy tej części miasta potraktować priorytetowo.

Obecny na sesji Piotr Dasios skomentował wówczas: 

– Jeżeli mieszkańcy wyrażą taką chęć nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ta droga praktycznie stała się drogą jednokierunkową.

Od tego czasu minęło 6 miesięcy. Nie zmieniło się nic. Przejazd ulicą Kopernika nadal jest utrudniony przez zaparkowane przy drodze auta.

27 czerwca radny Paweł Walesic napisał kolejną interpelację, tym razem poprosił w niej o informację, jakie działania zostały podjęte od początku roku w kwestii parkowania przy ulicy Kopernika. 

– Informuję iż w związku z utrudnieniami związanymi  z parkowaniem pojazdów na ulicy M.  Kopernika gmina Ostrowiec Św. w 2018 roku zaproponowała wprowadzenie obustronnego zakazu postoju, jednakże rada osiedla „Spółdzielców” negatywne zaopiniowała przedstawiona propozycję, argumentując, że rozwiązanie to nie poprawi sytuacji parkingowej mieszkańców. Na przełomie 2019/2020 wpłynęła propozycja wprowadzenia ruchu jednokierunkowego na odcinku od ulicy Wspólnej do ulicy Iłżeckiej. Rozwiązanie to zakładało możliwość parkowania na prawym pasie ruchu (w miejscach dozwolonych). Jednocześnie w 2020 roku pojawiły się sygnały o konieczności wprowadzenia zakazów zatrzymywania na wysokości bloku nr 32 oraz na wysokości posesji prywatnych, przy okazji wprowadzenia ruchu jednokierunkowego. W związku z powyższym w czerwcu br. odpowiadając na wnioski Rady Osiedla „Spółdzielców”, zwrócono się o ustalenie jednoznacznych oczekiwań mieszkańców i zajęcie stanowiska w sprawie proponowanych zmian w organizacji ruchu, które mogłyby zostać rozpatrzone  przez zarządcę drogi. Nadmienia, że zarządca drogi jest zainteresowany rozwiązaniem problemu parkowania a w/w ulicy w sposób uzgodniony z Radą Osiedla „Spółdzielców” i mieszkańcami, dlatego niezbędne jest jednoznaczne stanowisko  w przedmiotowej sprawie – czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego, pod którą podpisał się Piotr Dasios, wiceprezydent Ostrowca Św. 

Czy mieszkańcy ulicy Kopernika doczekają się skutecznego rozwiązania problemu? 

O ulicy Kopernika pisaliśmy także tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this