Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św.: Czy nowa jakość części targowiska miejskiego będzie oznaczała wzrost opłat dla handlujących?

Północno-wschodnia część targowiska miejskiego w Ostrowcu Św. zostanie utwardzona kostką. Miasto zabezpieczyło na ten cel 2 100 000 zł. Czy nowa jakość tej części targowiska będzie oznaczała późniejszy wzrost opłat dla handlujących? – Tego nie wiemy, zawsze, jeżeli coś ulega poprawie, zwiększa się komfort, to są to określone koszty – mówił podczas konferencji prasowej, 23 marca Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św., podkreślając, że koszt dla handlujących na ostrowieckim targowisku nie był podnoszony od 20 lat. Oferty w przetargu złożyło 14 firm.

Zdjęcie ilustracyjne. Targowisko miejskiej w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Prace w północno-wschodniej części targowiska miejskiego w Ostrowcu Św. powinny rozpocząć się w maju i jak podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się 23 marca, mówił Jarosław Górczyńki, odbywać się będą na czynnym obiekcie. Oznacza to chwilowe utrudnienia zarówno dla sprzedających, jak i ich potencjalnych klientów. 

– Więc częściowo handlujący z tej części placu targowego będą musieli się przenieść w inne miejsca. To utrudnienie potrwa do roku,. Wykonawca ma czas do końca roku na rozliczenie z nami i zamknięcie tego  etapu prac, więc naprawdę mogą się pojawić drobne utrudnienia na targowisku – mówił prezydent, prosząc o wyrozumiałość i przepraszając za utrudnienia. 

– Trzeba się liczyć z tym, żeby było lepiej, to przez pewien czas musi być trochę  trudniej – podsumował. 

Dodał, że targowisko miejskiej w Ostrowcu Św. to jest miejsce znane w regionie, nie tylko w mieście czy powiecie. 

Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św.
Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

– To jest miejsce wyjątkowe, ponieważ odwiedzane jest przez mieszkańców i powiatu lipskiego, i Sienna, i Opatowa i części Sandomierza, i z okolicznych innych gmin. Tętni życiem i chciałoby się powiedzieć, że  chcemy stwarzać, jak najlepsze warunki ku temu  – jednym z takich warunków jest utwardzenie placu – mówił Jarosław Górczyński. 

O wykonanie tej inwestycji ubiega się 14 firm. Przedsiębiorcy, z którymi udało się nam porozmawiać, w większości oceniają, że tyle ofert złożonych w przetargu na tak „małą”  inwestycję, jest oznaką słabości rynku. 

Zakres prac inwestycyjnych obejmuje utwardzenie terenu placu targowego o powierzchni 10 155 metrów kwadratowych. Położona zostanie także kostka o grubości 8 cm. Wydzielonych zostanie ok. 340 stanowisk handlowych o wymiarach 3×6 metrów. Planowana jest także instalacja oświetlenia: montaż 17 aluminiowych słupów, oświetleniowych wysokości 11 metrów,  a także montaż 23 opraw oświetleniowych ze źródłem światła LED.  Do tego instalacja wewnętrzna odwodnienia  placu targowego o łącznej długości 218,8 mb wraz ze studzienkami i wpustami. 

– Miasto jest z tego przetargu zadowolone, dlatego, że wpłynęło 14 ofert, one są w tej chwili analizowane, więc za chwilę powinniśmy wyłonić wykonawcę, który wejdzie w teren – mówił prezydent, dodając, że równolegle obok targowiska powstaje inna inwestycja tzn. realizacji łącznik ulicy Leona Chrzanowskiego z ulicą Furmańską, gdzie m.in. powstanie 129 miejsc postojowych. 

Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

– Więc oprócz tego, że będziemy mieli piękny i nowoczesny plac handlowy, to dodatkowo otwieramy się, aby z tej strony była możliwość komunikacji, aby z tej strony była możliwość parkowania –  tłumaczył prezydent. 

Dodał, że targowica jest miejscem wyjątkowym, miejscem spotkań.

– Więc chcemy tutaj zapewnić taką możliwość godnego handlu w dobrych warunkach i chcę jeszcze podkreślić jedną rzecz, w ubiegłym roku, na początku pandemii wiele miast zamknęło całkowicie targowiska. Handel na targowiskach w Polsce był zamknięty w tym okresie Świąt Wielkiej Nocy. W Ostrowcu Św. poradziliśmy sobie trochę inaczej, dzięki energii, dobremu zagospodarowaniu i podejściu i handlujących  i  dyrekcji targowisk, udało się podjąć taką decyzję, że  ten handel płodami rolnymi, artykułami pierwszej potrzeby – był. Pamiętam rozmowy z przedsiębiorcami, którzy narzekali, że zostali z olbrzymią ilością sadzonek, drzew, krzewów. W Ostrowcu Św. było to możliwe i ten handel się odbywał. W tej chwili mamy znowu lockdown, akurat okres świąt. Targowica w tym okresie świąt żyje, bo targowica w tym okresie jest naprawdę takim miejscem bardzo obleganym i uczęszczanym. I na tę chwile myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ten handel się odbywał. Wsłuchujemy się w restrykcje rządzących i w decyzje administracyjne i tu podporządkujemy się do tego bezapelacyjnie – mówił prezydent.  

Podkreślał, że targowica zmienia się na oczach mieszkańców i warto w nią inwestować. 

Oferty zgłoszone przez potencjalnych wykonawców w przetargu opiewają na kwoty od  1 597 000 do 2 150 000 zł.   

– Ja bym chciał zapytać, gdzie są inne miasta  i gdzie są  inne samorządy ze zleceniem przetargów, ze zlecaniem robót, bo prosze zauważyć jedną rzecz, my spłaciliśmy długi i stać nas na to, żeby inwestować nadal i to sobie chwalę i pokazują na każdym kroku, że Ostrowiec Św. nie będzie się zamykał, wręcz odwrotnie – deklarował prezydent. 

Nie odpowiedział jednak jednoznacznie na pytanie czy w związku z remontem tej części targowiska miejskiego wzrosną stawki za wynajem powierzchni.

– Tego nie wiemy, zawsze, jeżeli coś ulega poprawie, zwiększa się komfort, to to są określone koszty.  Na tę chwilę jak państwo zauważycie koszt dla handlujących na targowicy nie był podnoszony od 20 lat, więc proszę zapytać w innych targowiskach jakie sa stawki i jak to wygląda w innych miastach i jaka jest stawka wynajmu w Ostrowcu Św. – wyjaśniał prezydent. Dodając, że od 6 lat miasto nie  podniosło podatków. 

O tym, że inwestycja będzie wykonywana etapami mówił Mariusz Kosiarz, dyrektor Targowisk Miejskich w Ostrowcu Św. 

– Ten placyk był zawsze uciążliwy, pomimo, że setki ton żwiru zostały tutaj usypane. . Zawsze na wiosnę spływała woda ze skarpy i był podmokły teren.  Dzisiaj nareszcie po wielu wielu latach damy mieszkańcom dobry plac targowy – podsumował Mariusz Kosiarz. 

Jak przeczytać możemy na stronie Urzędu Miasta w Ostrowcu Św.: „Ostrowieckie Targowiska Miejskie to lider w regionie. Na dwóch głównych placach targowych funkcjonuje około tysiąc podmiotów handlowych. Do istniejących hal targowych w 2019 roku doszły jeszcze dwie nowe budowle targowe: hala „Mój Rynek” (1749m² pow.) oraz hala handlowo – usługowa na placu targowym nr. 1 (1528m² pow.) Nowa hala, w odróżnieniu od „Mojego Rynku”, który promuje produkty lokalnych producentów rolno-spożywczych, nakierowana jest na asortyment wielobranżowy oraz usługi. W celu poprawy jakości oferty Targowisk Miejskich w nowej hali targowej obok 29-ciu tradycyjnych stanowisk handlowych, znajdują się 34 boksy handlowo – usługowe o wysokim standardzie wykonania i łącznej powierzchni użytkowej 397m². Na dachach obydwu hal zainstalowano elektrownie fotowoltaiczne o sumarycznej mocy 57 kW. Jednocześnie w fazie wykonawczej będzie niedługo odwodnienie, oświetlenie oraz wykonanie nowej nawierzchni z kostki brukowej na największych placach targowych nr. 3,4 i 5, co znacznie poprawi jakość świadczonych przez Targowiska Miejskie usług. Kompleks targowy w ciągu najbliższych dwóch latach zyska nowe połączenia komunikacyjne z ul. J. Chrzanowskiego oraz z ul. Denkowską, a jeszcze w tym roku dodatkowe miejsca parkingowe, co znacznie usprawni możliwość dokonywania zakupów.”

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this