Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Ostrowiec Św.: Czy przejazd kolejowy na ulicy Mostowej powinien zostać otwarty dla ruchu samochodowego?

Czy przejazd kolejowy na ulicy Mostowej w Ostrowcu Świętokrzyskim powinien zostać otwarty dla ruchu samochodowego na czas remontów w dolnej części miasta? Interpelację w tej sprawie złożyła Grażyna Maj, radna Rady Miasta Ostrowca Św. – Przejazd przez tory kolejowe jest zabezpieczony tylko dla ruchu pieszego, kiedyś ulica Mostowa łączyła ulicę Sandomierską z obecną obwodnicą – wyjaśnia radna, dodając, że wielu mieszkańców miasta zwróciła się do niej z prośbą o rozważenie rozwiązania ułatwiającego poruszanie się w tej części Ostrowca Św.

Przejście na ulicy Mostowej w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Ulica Sandomierska w Ostrowcu Świętokrzyskim to jedna z bardziej zakorkowanych ulic w mieście. Problemy z natężeniem ruchu, także samochodów ciężarowych, były tam również przed trwającą budową tzw. małej obwodnicy Ostrowca Św., prace drogowe spotęgowały jednak dyskomfort zarówno dla mieszkających tam ostrowczan (spaliny i hałas), jak i kierowców (korki).  O odciążenie ruchu na ulicy Sandomierskiej poprzez umożliwienie przejazdu ulicą Mostową przez tory kolejowe zaapelowała Grażyna Maj, radna Rady Miasta Ostrowca Św. 

– Wielu mieszkańców naszego miasta zwróciło się do mnie z prośbą o rozważenie rozwiązania ułatwiającego poruszanie się ulicą Sandomierską. W związku z licznymi remontami ulic w dolnej części miasta, które zapewne poprawią w przyszłości jakość komunikacji w naszym mieście, nastąpiły liczne utrudnienia dla mieszkańców Ostrowca oraz mieszkańców gmin Bodzechów i Ćmielów. Systematyczne przemieszczanie się ulicą Sandomierską znacznie wydłużyło czas dojazdu na trasie dom – praca – dom – pisze w swojej interpelacja radna Grażyna Maj.

Dodaje, że rozwiązaniem, które ułatwi komunikację w tej części miasta jest umożliwienie przejazdu przez ulicę Mostową w Ostrowcu Św.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Przejazd przez tory kolejowe jest zabezpieczony tylko dla ruchu pieszego, kiedyś ulica Mostowa łączyła ulicę Sandomierską z obecną obwodnicą. Ponieważ do końca grudnia 2022 roku zamknięty jest węzeł Brezelia, połączenie o którym napisałam wcześniej, byłoby zdecydowanym odciążeniem ruchu na ulicy Sandomierskiej – wyjaśnia radna.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach przypomina, że ulica Mostowa w Ostrowcu Świętokrzyskim, pomiędzy ulicami Zygmuntówka, a Aleją 25-lecia Wolności na fragmencie przebiegającym przez tory kolejowe, jest dostępna tylko dla ruchu pieszego – znajduje się tam niestrzeżone przejście przez tory. Dodatkowo na odcinku tym, na jednym z torów, prowadzone są prace związane z przebudową linii kolejowej. 

– Zorganizowanie objazdu dla samochodów ulicą Mostową wymagałoby zgody PKP, przebudowy przejazdu oraz wykonania dojazdów do torów (w dalszym ciągu byłby to jednak przejazd niestrzeżony). Dodatkowo na proponowaną przez mieszkańców trasę objazdu zgodę winien wyrazić zarządca ulicy Mostowej uwzględniając nośność drogi i stan nawierzchni. Biorąc pod uwagę powyższe, propozycja mieszkańców, przedłożona przez Panią Grażynę Maj, radną Rady Miasta, nie uzyska naszej akceptacji. W przypadku tak dużych inwestycji użytkownicy dróg winni dostosować czas rozpoczęcia jazdy do aktualnie obowiązujących warunków ruchu do czasu zakończenia budowy, która ma m.in. odciążenie ulicy Sandomierskiej –  wyjaśnia Krzysztof Strzelczyk, dyrektor Oddziału GDDKiA w Kielcach.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Swoją odpowiedź przysłało również Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.

– (…) informuję, że w przedmiotowej sprawie zostało skierowane pismo do PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Zakład Linii Kolejowej w Skarżysku-Kamiennej. Zarządca drogi powiatowej zwrócił się do zarządcy linii kolejowej z prośbą o przedstawienie możliwości technicznych przywrócenia przejazdu kolejowo-drogowego w ww. lokalizacji, co wpłynie na usprawnienie ruchu w tej części miasta. Mając powyższe na uwadze, niezwłocznie po otrzymaniu stanowiska PKP PLK S.A., informacja w tej sprawie zostanie przekazana do pani radnej w odrębnej korespondencji – czytamy w odpowiedzi, pod którą podpisał się Łukasz Witkowski, sekretarz powiatu ostrowieckiego.       

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this