Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św.: Koronawirus w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym! Zakażeni pacjenci i personel!

– Jeśli chodzi o „nowości”, to mogę powiedzieć, że koronawirus pojawił się niestety, ale także w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym. W tej chwili mamy tam 14 pacjentów zarażonych covidem tzn. znaczy mieliśmy oraz sześciu pracowników też zarażonych covidem. W związku z tym działalność Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego została częściowo ograniczona, ale nie wstrzymana całkowicie – tłumaczył podczas wczorajszej (środa, 16 grudnia) konferencji prasowej Andrzej Gruza, dyrektor naczelny Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. W szpitalu przebywało wczoraj 73 pacjentów zakażonych koronawirusem i 6 podejrzanych o zakażenie.

Andrzej Gruza, dyrektor naczelny Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Niestety nie mamy dobrych wiadomości. Koronawirus pojawił się także na terenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego ostrowieckiego szpitala. Wczoraj zakażonych było 14 pacjentów oraz 6 pracowników. 

Jak podczas cotygodniowej konferencji prasowej poinformował Andrzej Gruza, pacjenci zarażeni covidem przenoszeni są na inne oddziały szpitalne tam, gdzie  będą mogli być odpowiednio leczeni,  natomiast Zakład  Opiekuńczo-Leczniczy ma pozostać oddziałem tylko i  wyłącznie dla  pacjentów wolnych od koronawirusa. 

– Oczywiście sześciu pracowników zwłaszcza spośród salowych,  to jest bardzo duży ubytek siły roboczej, w  związku z tym liczba obsługiwanych pacjentów, z natury rzeczy, musi być mniejsza.  Z drugiej strony mamy absencję chorobową po stronie pielęgniarek.  Dzisiaj, jeśli chodzi o pielęgniarki i salowe mamy nieobecnych w pracy 54 pielęgniarki i 6 salowych, głównie z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego – mówił Andrzej Gruza.  

Jeżeli chodzi o pacjentów chorych i podejrzanych jest ich 79 pacjentów,  z czego 73 z nich jest chorych, a 6 podejrzanych. 

– Wczoraj (wtorek, 15 grudnia – przyp. red.) to było 90 osób,  więc troszeczkę ta liczba spadła, ale ta liczba się utrzymuje mniej więcej na podobnym poziomie od dłuższego czasu – dodał dyrektor naczelny. 

Jeśli chodzi o funkcjonowanie oddziałów szpitalnych, to w ubiegły czwartek uruchomiony został oddział urologiczny, przy ograniczonej liczbie personelu pielęgniarskiego.  

– Do tej pory najpilniejsze przypadki były zaopatrywane w ramach oddziału chirurgicznego, bo tam trafili nasi urolodzy, ale już od czwartku zeszłego tygodnia sam oddział urologiczny na swoim własnym miejscu działa jak należy – zapewniał Andrzej Gruza.  

W tej chwili nieczynny jest oddział laryngologiczny, który jest oddziałem stosunkowo niedużym, ale jak podkreślił dyrektor naczelny, najpilniejsze przypadki są wykonywane na oddziale chirurgii.

 – Planujemy uruchomienie oddziału laryngologicznego we własnej siedzibie, czyli na drugim piętrze frontowego skrzydła budynku, najpóźniej 28 grudnia bieżącego roku, czyli tuż po świętach.  Poniedziałek poświąteczny będzie pierwszym dniem funkcjonowania oddziału laryngologicznego. Spodziewamy się wtedy oczywiście, że część pielęgniarek nieobecnych dzisiaj w pracy, już 28 grudnia do pracy wróci. Są to właśnie pielęgniarki m.in z tego  oddziału. Niemniej i tak ruszylibyśmy z tym oddziałem, bo pomoc zadeklarował personel oddziału okulistyki, który jest naprzeciwko i biorąc pod uwagę, że czas hospitalizacji zwłaszcza na okulistyce jest relatywnie krótki, bo to są przeważnie procedury jednego dnia i tam mała liczba osób przebywa całą dobę i dłużej na oddziale, w związku z tym pielęgniarki zgodziły się, aby wspomóc  oddział laryngologii w pracy na tamtym oddziale i tak, jak to mówi: „zgoda  buduje”, bo to jej dzięki temu ten 28 grudnia jest jak najbardziej aktualny, jeśli chodzi o uruchomienie oddziału.  Co będzie dalej?  Czas pokaże,  no bo oczywiście koronawirus nas nie opuszcza – mówił Andrzej Gruza. 

Podziękował także  pracownikom Domu Kultury  w Ćmielowie, którzy wspomogli szpital środkami dezynfekcyjnymi  i środkami ochrony osobistej. 

– Serdecznie dziękujemy za ten dar. Jak również chciałbym serdecznie podziękować Spółce Akcyjnej Kram tu z Ostrowca Świętokrzyskiego za przekazanie nam darowizny,  mianowicie ozonatora, który pozwoli nam utrzymać higienę w pomieszczeniach szpitalnych. To zdaje się dość drogi sprzęt, więc  za to w firmie Kram serdecznie dziękuję.  Jak państwo zapewne się orientują wiosną, kiedy pojawił się koronawirus, to tych osób czy podmiotów chętnych do darowizn było sporo. W tych darowiznach były różne wartości od drobnych, do całkiem dużych,  Dzisiaj można powiedzieć, że nastąpiło pewne zmęczenie tematem, w  związku z tym tych  darczyńców jest daleko mniej. Dziękujemy tym, którzy jeszcze o nas ciągle pamiętają i chcą nam coś ofiarować i takie inicjatywy oczywiście przyjmujemy z ogromną wdzięcznością – podsumował Andrzej Gruza.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Liceum w Skarżysku-Kamiennej żegna 14-letnią Natalię!

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this