– W Rankingu, wzorem poprzednich lat, wykazano analizę kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego oraz dodatkowo uwzględniono koszty poniesione przez jednostki na walkę z COVID-19 w 2020 r. W kontekście poprzednich analiz, warto zwrócić uwagę na kształtowanie się wskaźników, będących zapewne konsekwencją decyzji budżetowych wynikających ze skutków pandemii – czytamy we wprowadzeniu do Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce 2020.
Według kryteriów merytorycznych i zachowania spójności wykorzystano ten sam zestaw siedmiu wskaźników oceny kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego, na bazie których powstał Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce 2019. Pod uwagę wzięto: W1 1. Udział dochodów własnych w dochodach ogółem; W2 2. Relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem; 3. Udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, 4. Obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń; W6 6. Relacja zobowiązań do dochodów ogółem wynagrodzeń; W5 5. Udział środków europejskich w wydatkach ogółem – bez poręczeń; W7 7. Udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.
Wskaźniki te zostały wyliczone dla każdej jednostki samorządu terytorialnego objętej badaniem. Pozycja danego samorządu zależy od sumy wszystkich wskaźników. W Rankingu obejmującym gminy miejskiej Ostrowiec Świętokrzyski zajął 26 miejsce na 236 możliwych. Wyprzedził Starachowice, które znalazły się na 46 miejscu, Końskie (202 miejsce) i Skarżysko-Kamienną – 191 miejsce.