Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św.: Na ulicy Grabowieckiej będzie bezpieczniej!

O wykonanie przejścia dla pieszych na ulicy Grabowieckiej w Ostrowcu Świętokrzyskim pomiędzy Katolickim Zespołem Edukacyjnym, a sklepem Żabka zaapelował Włodzimierz Stec, radny Rady Miasta Ostrowca Św. Podkreślał, że wiele dzieci zwłaszcza podczas cieplejszych miesięcy w roku, skraca sobie tamtędy drogę. – Wykonanie nowego przejścia dla pieszych i odpowiednie oznakowanie zdecydowanie wpłynie na bezpieczeństwo dzieci oraz innych mieszkańców tego osiedla – podkreślał radny. Temat powrócił także podczas wczorajszej (28 grudnia) sesji Rady Miasta Ostrowca Św.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W cieplejszych miesiącach roku starsi uczniowie znajdującego się przy ulicy Grabowieckiej Katolickiego Zespołu Edukacyjnego podczas przerw między lekcjami często korzystają ze sklepu znajdującego się w pobliżu ich szkoły. Niestety, aby się do niego dostać muszą pokonać ruchliwą ulicę. Przejścia dla pieszych są w sporej odległości, więc, aby z nich skorzystać muszą nadkładać drogi. Skracają ją sobie, przebiegając przez ulicę, a to oprócz tego, że niezgodne z przepisami, jest także niebezpieczne. Rozwiązaniem byłoby wyznaczenie przejścia dla pieszych, które ułatwiłoby przemieszczanie się dzieciom i młodzieży, jak i mieszkańcom tej części Ostrowca Św. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Interpelację w tej sprawie 30 listopada 2023 roku złożył radny Włodzimierz Stec.

– Zwracam się z prośbą o wykonanie nowego/ dodatkowego przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu ulic Grabowieckiej, między Katolickim Zespołem Edukacyjnym, a sklepem Żabka. Z uwagi na umiejscowienie sklepu, wiele dzieci skraca sobie drogę, wychodząc ze szkoły kierując się w lewą stronę i przechodzi przez jezdnię prosto ze sklepu.   Wykonanie nowego przejścia dla pieszych i odpowiednie oznakowanie zdecydowanie wpłynie na bezpieczeństwo dzieci oraz innych mieszkańców tego osiedla – tłumaczył radny. Dodał, że najlepszym sposobem zagwarantowania dzieciom bezpieczeństwa byłoby zamontowanie progów zwalniających, tak jak ma to miejsce przy innych ostrowieckich szkołach. Do swojego pisma załączył również zdjęcia.

Do swojej interpelacji radny załączył zdjęcia.
Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

Gmina nie powiedziała nie, ale na przejście trzeba będzie poczekać!

Zgodnie z informacją jaką otrzymał radny ze względu na załatwienie formalności związanych z opracowaniem i uzyskaniem zatwierdzenia projektu organizacji ruchu drogowego oraz wymagane właściwe warunki atmosferyczne umożliwiające wykonanie malowania oznakowania poziomego realizację  budowy przejścia „przewiduje się”  w II kwartale 2024 roku.

– (…) po przeprowadzonej wizji w terenie oraz analizie możliwości lokalizacji przejścia w proponowanym miejscu Wydział Ekologii i  Infrastruktury opracuje niezbędny projekt organizacji ruchu drogowego, będący podstawą do wykonania przejścia dla pieszych – wyjaśnia Anna Niedbała, Sekretarz Miasta Ostrowca Św.

Odpowiedź jaką otrzymał radny

Temat przejścia dla pieszych powrócił także podczas wczorajszej (28 grudnia) sesji budżetowej w mieście. Włodzimierz Stec zaznaczył, że ma wrażenie, iż termin wykonania przejścia jest dość odległy. 

– Tak jak w odpowiedzi się znalazło, to przejście wykonamy. Może ten termin się wydaje odległy, ale to jest też proces długotrwały, bo trzeba zmienić organizację ruchu, trzeba wykonać tam obniżenia krawężników, trzeba namalować pasy, a okres zimowy nie jest sprzyjający do tego,  żeby takie roboty wykonać. Jeśli pogoda będzie nam sprzyjać może zrobimy to wcześniej, ale tutaj jest jeszcze jedna rzecz, że też  wykonawca, który dla nas wykonuje malowania poziome, będzie wybrany dopiero teraz  po nowym roku, bo to jest zadanie cykliczne roczne i on  będzie dopiero wybrany. I po tym jak się ten przetarg rozstrzygnie będziemy mu mogli zlecić do wykonania m.in. namalowanie tych pasów na jezdni. Dlatego też ten termin jest w miarę bezpieczny. Myślę, że jak tylko warunki pogodowe się poprawią to to przejście zostanie zrealizowane – mówił Krzysztof Kowalski, wiceprezydent Ostrowca Św. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this