Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św.: Osoby niosące pomoc drugiemu człowiekowi mają swoje miejsce! Powstało Lokalne Centrum Wolontariatu!

W powiecie ostrowieckim nie brakuje osób niosących lub chcących nieść pomoc drugiemu człowiekowi. Teraz będzie jeszcze łatwiejsze i skoordynowane. W przeddzień Międzynarodowego Dnia Wolontariusza przedstawiciele Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „Krzemienny Krąg”, oraz Regionalnego Centrum Wolontariatu z Kielc podpisali porozumienie na rzecz utworzenia Centrum Wolontariatu w Ostrowcu Świętokrzyskim. Nie udałoby się jednak gdyby nie wsparcie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Miejskiego Centrum Kultury. To ostatnie udostępniło miejsce, gdzie spotykać będą się wolontariusze. – W Ostrowcu Św. jest olbrzymia chęć działania, jest energia, nie zmarnujmy tego. Myślę, że Centrum Wolontariatu w Ostrowcu Św będzie poprawnie, prężnie działającą jednostką, która uzupełni nasze środowisko wolontariackie – mówił podczas konferencji prasowej Maciej Ziernik, prezes zarządu Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach.

Fot. Centrum Wolontariatu w Ostrowcu Św.

Inspiracją do utworzenia Centrum Wolontariatu były obserwacje prowadzone przez MOPS, MCK i LGD „Krzemienny Krąg”, a także wiedza na temat potrzeb w zakresie zaangażowania wolontariuszy.

– W przestrzeni Ostrowca Świętokrzyskiego przez wiele lat nie było systematycznych

 i trwałych działań związanych z wolontariatem. Mam na myśli działania, które kształtowałyby postawy wolontarystyczne oraz te, które wyposażałyby wolontariuszy w niezbędną wiedzę – mówi Jarosław Kuba, prezes LGD „Krzemienny Krąg”.

Do zadań partnerów będzie należało: ze strony RCW w Kielcach: wsparcie merytoryczne prac Centrum Wolontariatu w Ostrowcu Św., przeprowadzenie szkolenia dla koordynatora wolontariatu lokalnego, wsparcie działań promocyjnych Centrum Wolontariatu przez wolontariuszy europejskich, wsparcie działań funkcjonowania Centrum Wolontariatu w ramach funkcjonujących programów, w których RCW jest operatorem – przede wszystkim Korpus Solidarności. Ze strony LGD „Krzemienny Krąg” natomiast : opracowanie planu działalności Biura Pośrednictwa Pracy Wolontariackiej na terenie powiatu ostrowieckiego, zwiększanie wiedzy z zakresu wolontariatu i upowszechnianie idei pracy wolontariackiej, organizowanie i promocja wolontariatu, wspieranie aktywności obywatelskiej ze szczególnym uwzględnieniem działalności wolontariackiej.

Fot. Centrum Wolontariatu w Ostrowcu Św.

– W tej chwili w czasach, w duchu ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie, nie ma innej możliwości tworzenia takiego profesjonalnego systemu wolontariatu, jak takiego już instytucjonalnego, opartego o doświadczenie kieleckie, czyli Regionalnego Centrum Wolontariatu, plus środki Lokalnej Grupy Działania „Krzemienny Krąg” i także taką pomoc merytoryczną ze strony instytucji miejskich – mówił obecny na konferencji prasowej Piotr Dasios, wiceprezydent Ostrowca Św, dodając, że czas pandemii pokazał  jak bardzo potrzebna jest pomoc drugiemu człowiekowi. 

Maciej Ziernik, prezes zarządu Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach dodał, że w Ostrowcu Św. panują dobre warunki do utworzenia i funkcjonowania Lokalnego Centrum Wolontariatu. 

– Bardzo się cieszę, że tutaj są takie bardzo dobre warunki do tego,  żeby mogło funkcjonować Centrum Wolontariatu i oto też trochę walczyliśmy, trochę rozmawialiśmy na ten temat. Cieszy mnie to, że jest wola wśród organizacji  z tego miasta, bo to tak naprawdę od nich wyszła ta inicjatywa. Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach jest od pomagania.  Tak faktycznie dalej też będzie. Będziemy pomagać w powstaniu tego Lokalnego Centrum Wolontariatu, które będzie działało tutaj w tym budynku i mam nadzieję będzie też rozwijało samą tę ideę wolontariatu w całym powiecie – wyjaśniał Maciej Ziernik.

Fot. Centrum Wolontariatu w Ostrowcu Św.

Podkreślał, że to co jest dla niego najistotniejsze to wolontariat lokalny, a w Ostrowcu Św. jest olbrzymia chęć działania, jest też odpowiednia energia i potencjał ludzki. Ważne, aby tego  nie zmarnować.

Jacek Kowalczyk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu  Św., które udostępniło miejsce spotkań wolontariuszom wyjaśnia, że  każdy może znaleźć swoje miejsce w propagowaniu misji wolontariatu. 

– Wszystkie osoby, które chcą pracować nieodpłatnie na rzecz drugiego człowieka są osobami najbardziej wartościowymi, to jest tylko takie ukoronowanie, albo dostrzeżenie  tych wybitnych, bo tak mogę powiedzieć, bo zazwyczaj to były osoby, które bardzo ciężko pracowały na rzecz drugiego człowieka. Z drugiej strony, kiedy do mnie zadzwonił kolega Maciek, to pomyślałem dlaczego nie w Ostrowcu Św.? Okazuje się, że to jest drugie po Kielcach, oprócz Regionalnego Centrum Wolontariatu, najważniejszego centrum skupiającego wolontariuszy w województwie, druga taka przestrzeń poza stolicą województwa – przypomniał Jacek Kowalczyk.  

Dodał, że w aktualnych czasach bardzo potrzebni są wolontariusze. Pandemia COVID-19 wymusza pomoc drugiemu człowiekowi. Przypomniał także, że każdy wolontariusz musi być ubezpieczony, a także podpisaną umowę o wolontariat. 

– To nie jest tak, że możemy sobie doraźnie każdą osobę z ulicy wziąć, bo ponosimy za nią w jakimś stopniu odpowiedzialność. To też pozwoli rekrutować, ale też promować ideę wolontariatu pod różnymi strzechami, tak, żeby każdy człowiek chciał pracować na rzecz drugiego człowieka – tłumaczył Jacek Kowalczyk. 

Magdalena Salwerowicz, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Św. przypomniała natomiast, że od  długiego czasu MOPS  współpracuje z wolontariuszami. 

Fot. Centrum Wolontariatu w Ostrowcu Św.

– Dziś  mamy kilkunastu wolontariuszy, działających w różnym obszarze i to nam pokazało przez ostatni czas, że jest ogromna potrzeba i z naszej strony, ale też ze strony ludzi, którzy chcą się zaangażować. W związku z tym, że jesteśmy realizatorem takiego nowego działania w ośrodku, czyli organizowanie społeczności lokalnej, pracujemy od dwóch lat w społecznościach, widzimy, że ludzie chcą pomagać innym. W końcu trzeba to usystematyzować, żeby każdy człowiek, który chciałby pomóc drugiemu człowiekowi, wiedział gdzie ma przyjść, a także na jakich zasadach – dodała. Podkreślając, że ma nadzieję, że na koniec pierwszego kwartału będzie można wykazać pierwsze efekty pracy. 

Jarosław Kuba,prezes LGD „Krzemienny Krąg”  dziękował za zaufanie jednostek samorządu terytorialnego. 

– Będziemy chcieli stworzyć trochę wyższy poziom angażowania się wolontariuszy w obszar animacyjny i aktywizacyjny. Będziemy chcieli  żeby sami wymyślali, kreowali, produkowali   

pomysły i działania i realizowali je przy pomocy nas, ty którzy dysponują większym arsenałem wiedzy i większym zapleczem – podsumował. 

Podkreślał, że do końca stycznia utworzone zostanie biuro, uwzględniając zasoby kadrowe, przygotowanie lokalu oraz stworzenie wytycznych pod bazę wolontariuszy. Opracowany zostanie harmonogram i plan działań na przyszłe półrocze 2021 r., wliczając zarówno proces rekrutacji, szkoleń wolontariuszy oraz kampanię społeczną informującą i zachęcającą do zaangażowania w wolontariat.

Biuro Centrum Wolontariatu znajdować się będzie w budynku R1 Ostrowieckiego Browaru Kultury, przy ul. Siennieńskiej 54. Zainteresowane współpracą osoby oraz instytucje mogą się zgłaszać mailowo pod  adresem:  ostrowiec@centrumwolontariatu.eu

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this