Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św.: Pomnik przyrody przy Alei 3 Maja nie jest zagrożony! Czy „Kasztany nad Kamienną” stały się elementem politycznych rozgrywek?

Przez ostatnie lata w Ostrowcu Świętokrzyskim nigdy nie było tak głośno o pomniku przyrody, jakim są „Kasztany nad Kamienną”. 10 kasztanowców, znajdujących się wzdłuż Alei 3 Maja w Ostrowcu Świętokrzyskim, to tylko niewielka pamiątka po akcji z 2 maja 1917 roku zainicjowanej przez drużynę skautów, a jednocześnie uczniów gimnazjum męskiego, którzy postanowili uczcić uchwalenie Konstytucji 3 Maja sadząc, według przekazów ustnych – właśnie 125 kasztanów. Choć pomnik przyrody nie jest zagrożony wycinką (drzewa nie zostały oznakowane) w przestrzeni publicznej pojawiają się nieprawdziwe i wyrywane z kontekstu informacje o tym, że znikną z krajobrazu miasta.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Choć dotychczas historia „Kasztany nad Kamienną” nie budziła aż takiego zainteresowania społecznego, również w lokalnym środowisku samorządowym, a los, a także warunki w jakich kasztanowce wkomponowane w chodnik Alei 3 Maja dotychczas „wiodły swój żywot”, dziś wydaje się, że coraz więcej osób próbuje „wylansować” się na tym niemym świadku historii. Niestety również poprzez przekazywanie nieprawdziwych informacji odnośnie remontu drogi 754. Otwartym pozostaje pytanie czy nagle tak wielu milczącym dotąd osobom, tak bardzo zaczęło zależeć na losie drzew, czy może jest to kolejna świetna okazja do zbijania kapitału politycznego? 

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Trochę historii

O historii kasztanowców w maju 2021 roku opowiadała nam Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora  Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św.

23 kwietnia 1917 roku odbyło się nadzwyczajne posiedzenie rady miejskiej. Sprawa dotyczyła uroczystości zaplanowanych na 3 Maja, które były obchodzone po raz pierwszy oficjalnie, od momentu uchwalenia Konstytucji, jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.    

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Decyzją radnych miejskich zmieniono nazwę Alei Ostrowieckiej na Aleję 3 Maja. Stało się to na wniosek radnego księdza Wacława Wodeckiego, proboszcza parafii Świętego Michała Archanioła i dziekana kunowskiego. Zaproponował także, aby nowo nazwaną aleję obsadzić drzewkami na całej jej długości – wspomina Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Rada Miejska poparła wniosek księdza Wacława Wodeckiego i wykonanie prac powierzyła radnym: Sławomirowi Czerwińskiemu – dyrektorowi gimnazjum męskiego, Feliksowi Bykowskiemu (krajoznawcy, fotografowi  i właścicielowi księgarni w „Karolinowie”) i Ludwikowi Wacholderowi (stomatologowi).  Aleja 3 Maja została wkrótce obsadzona kasztanowcami przez uczniów gimnazjum męskiego, którzy także byli harcerzami. Według przekazów ustnych posadzono 125 kasztanowców. Przerwany został ruch handlowy i pozamykane zostały sklepy od godz. 9.00 do 14.00, zdecydowano także, aby w tym dniu nie odbywał się targ.

Protokół z nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej z 23 kwietnia 1917 roku
Źródło: zbiory Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św.

Współczesność

Niestety do dziś z kasztanowców posadzonych 106 lat temu niewiele pozostało. Uchwałą Rady Miasta Ostrowca Św. z 24 września 2012 roku w sprawie ustanowienia pomnika przyrody 10 drzew (kasztanowców) uznano za pomnik przyrody. Nie są to jednak kasztanowce, znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Kamiennej. Ich dokładną lokalizację przedstawia  mapka, będąca załącznikiem do uchwały. Kasztanowce stanowiące pomnik przyrody nie zostały również oznakowane i nie będą wycinane podczas remontu drogi 754.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Tak jak już wielokrotnie podkreślaliśmy, kasztanowce, stanowiące pomnik przyrody nie ucierpią. Zależy nam na tym, aby zachować historyczny układ urbanistyczny tej części miasta. Informacja o zachowaniu kasztanów była weryfikowana jeszcze w czasie, kiedy ustalane były wytyczne, jak zaprojektować Aleję 3 Maja. Mocno akcentowaliśmy wówczas potrzebę zabezpieczenia i zachowania tych kasztanowców – wyjaśnia Andrzej Welik ze Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach. 

fot. Marzena Gołębiowska

Czytelnicy proszą  –  interweniujemy!

Ponieważ nasi Czytelnicy proszą nas o interwencję w sprawie pozostałych drzew, które nie stanowią pomnika przyrody, a znajdują się wzdłuż Alei 3 Maja w Ostrowcu Św. i oznakowane zostały, jako drzewa do wycinki, w sprawie tej skontaktowaliśmy się ponownie ze Świętokrzyskim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Kielcach. Andrzej Welik, zapewnił nas, że wspólnie z inwestorem i wykonawcą przeanalizują ilość drzew do wycięcia i jeśli będzie taka możliwość podczas przebudowy drogi, te które nie będą kolidowały z inwestycją, zostaną zachowane. 

Do tematu powrócimy!

Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.
Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.


Lokalizacja Kasztanowców, stanowiących pomnik przyrody
Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Ostrowiec Świętokrzyski ma most jak z pocztówek! [FOTO, VIDEO] | naOSTRO.info

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Ostrowiec Św.: Były stawy, będzie osiedle? Co z terenami przyległymi do parku miejskiego?

FAKTY

Joanna Suska: Wojewoda odpisał (…), że pieniędzy w ramach usuwania skutków klęsk powodziowych na remonty dróg po prostu nie będzie!       

FAKTY

Kolejne zarzuty wobec byłego prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego Kolejne zarzuty wobec byłego prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego

Działania na szkodę interesu publicznego i przekroczenia uprawnień – zarzuty dla Marzeny D!

FAKTY

W wypadku w Ćmińsku zginął proboszcz parafii w Mniowie!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this