Znajdź nas na

FAKTY

Zamiast błota i dziur – asfalt! Mieszkańcy Krzczonowic na remont tej drogi czekali 15 lat!

Przejeżdżają nią turyści z Polski i świata, zmierzający do lokalnej winnicy i dotychczas nie należała do „wizytówek” gminy Ćmielów. W chłodniejszych i bardziej deszczowych miesiącach roku zdarzało się, że auta grzęzły w błocie, w lecie zaś wpadały w dziury. Mowa o 320-metrowym odcinku na terenie tzw. Kseweryna, części wsi Krzczonowice, na którym trwają prace drogowe. – Największy szacunek dla pani burmistrz, która obiecała, że za jej pierwszej kadencji ta droga będzie wyremontowana i słowa dotrzymała – mówi Marian Knap, właściciel lokalnej winnicy, mieszkaniec Krzczonowic.

Od lewej: Marian Knap, Barbara Książka, Agnieszka Zych, Bogumiła Knap – mieszkańcy posesji w pobliżu remontowanej drogi w Krzczonowicach oraz Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Od 15 lat mieszkańcy tzw. Kseweryna części wsi Krzczonowice, czekali na remont 320-metrowego odcinka drogi. 

– Teren jest bardzo podmokły, gdy dostawaliśmy kruszywo mijał miesiąc, dwa i nie było po nim śladu. Były dziury, kałuże, w lecie, nawet gdy ktoś umył samochód, przejechał raz i auto znowu nadawało się do mycia. Wszędzie unosił się pył i kurz.  Mieszkamy w bardzo malowniczym terenie, ale też specyficznym. W przypadku tego odcinka drogi sprawdzi się jedynie asfalt – wyjaśnia Agnieszka Zych, mieszkanka Krzczonowic.

Tomasz Knap, właściciel Winnicy Knapów, która znajduje się w Krzczonowicach dodaje, że do winnicy przyjeżdżają nie tylko ludzie z całej Polski, ale także z całego świata: USA, Izraela, Nowej Zelandii. 

– Pierwsze pytanie jakie nam zadawano: „kto tu rządzi, że taką drogę macie?”. To była zła wizytówka naszej gminy. Nie mieliśmy niestety na to wpływu. Przyszła nowa pani burmistrz i obiecała remont, słowa dotrzymała. Takim ludziom powinniśmy w przyszłości ufać. Skończy się wstyd. W tej chwili dojazd będzie już nową, asfaltową i bezpieczną  drogą. Ludzie nie będą naśmiewać się z naszej gminy i miejscowości – mówi Marian Knap. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Z nowej drogi cieszy się również Barbara Książka, dodaje, że dla jednych to mały odcinek drogi, dla nich nowy komfort jazdy i bezpieczeństwo. 

 – Ten kawałek asfaltu daje nam olbrzymią radość – tłumaczy mieszkanka Krzczonowic. 

Bogumiła Knap przypomina, że mieszkańcy wielokrotnie słyszeli obietnice, że są już środki na remont drogi, jednak zawsze  kończyło się na słowach. 

– Żyliśmy nadzieją, do dziś. Dopiero pani burmistrz Joanna Suska dotrzymała słowa – dodaje Bogumiła Knap.  

Joanna Suska przyznaje, że o problemach z odcinkiem drogi w Krzczonowicach dowiedziała się od Bogumiły Knap i Agnieszki Zych, które zabiegały o jej remont.  

– Wcześniej nie słyszałam o problemach z tym odcinkiem. Nie wiedząc do końca o jakiej drodze mówią, wsiadłam do samochodu i przejechałam się tą drogą. Moje zdziwienie było wielkie, gdy najpierw jechałem asfaltem, za chwilę szutrem, a później znów pojawiła się nakładka asfaltowa. To był dla ogromny dyskomfort. Nie chcę oceniać działań moich poprzedników, ale fakt jest taki, że mój samochód był cały w błocie. Wiele osób przejeżdża tędy czy to do winnicy, czy w odwiedziny do najbliższych. Remont musiał być wykonany – tłumaczy burmistrz Ćmielowa.  

Jednak najpierw musiała zostać wykonana regulacja pasa drogowego. Kolejnym etapem było utworzenie projektu i wreszcie poszukiwanie dofinansowania.

– Gdy się szuka w końcu znajduje się rozwiązanie. Środki na remont tej drogi, jak i pozostałych 9 innych, znajdujących się na terenie naszej gminy, pozyskałam z Rządowego Funduszu „Polski Ład”. Wartość inwestycji  to 252 600 zł z czego aż 95% pochodzi ze środków rządowych, a pozostałe 5% sfinansowane zostanie z budżetu gminy – mówi burmistrz.

Pomimo trwającego okresu zimowego, pogoda pozwala na realizację inwestycji. Kapryśna pogoda nie odstrasza Przedsiębiorstwo Robót Drogowych ROADSTAR Sp. z o.o. ze Starachowic, wykonawcy inwestycji. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Na teren budowy weszliśmy na początku lutego. Początkowy odcinek 40 metrów i końcowy odcinek 50 metrów został wykorytowany.  Została nałożona warstwa odsączajaca, a także warstwy kruszywa. Teraz zaczynamy już na całym odcinku profilowanie spadku poprzecznego na drodze. Gdy pozwoli na to pogoda położymy górną warstwę kamienia i  masę bitumiczną – mówi  Mateusz Gulba, kierownik robót.   

Joanna Suska podkreśla, że rolą burmistrza jest słuchać głosów mieszkańców. 

– A ja słuchałam uważnie. Obiecałam i słowa dotrzymała po raz kolejny. Cieszę się, że po remoncie będzie możliwość przejechania taką, malowniczą i bezpieczną drogą. Uśmiechy mieszkańców cieszą najbardziej, budują i mobilizują do dalszych działań, a mnie stawiają  w świetle wiarygodności, że jestem burmistrzem dla ludzi – podsumowuje burmistrz. 

**************************************************************************************************

Jak wyjaśnia Agnieszka Zych Kserweryn, zwany również Ksawerynem to folwark, należący do księcia Ksawerego Druckiego-Lubeckiego. 

– Książe miał kiedyś na tych terenach owczarnie i to właśnie od jego imienia nazwano te tereny. Do dzisiaj mamy na polach kamienie z tej owczarni –  wyjaśnia Agnieszka Zych.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this