Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św. ponownie w końcówce rankingu „Wspólnoty”!

261 miejsce na 267 miast powiatowych wziętych pod uwagę w najnowszym Rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” – „Najbogatsze samorządy w 2022 r. Ranking dochodów per capita” zajął Ostrowiec Świętokrzyski. Zamożność per capita (na osobę) wyniosła 3525,73 zł. Dla porównania Starachowice zajmują 206 pozycję, Skarżysko-Kamienna – 260, Opatów – 266, Sandomierz – 46, Pińczów – 193.

Rynek w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Ostrowiec Świętokrzyski po raz kolejny słabo wypadł w Rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” –  „Najbogatsze samorządy w 2022 r. Ranking dochodów per capita”. Wśród 267 miast powiatowych zajął 261 miejsce i zanotował spadek z miejsca 257 w roku 2021. Zgodnie z przedstawionymi przez twórców rankingu danymi – dochód per capita wyniósł w 2022 roku – 3525,73 zł. 

Starachowice zajmują 206 pozycję z dochodem 3804,55 zł per capita. Najwyżej uplasował się Sandomierz (46 miejsce) z dochodem – 4627,02 zł per capita. Wyprzedziło nas również Skarżysko-Kamienna (260 pozycja) z dochodem per capita w wysokości 3527,72 zł. Za Ostrowcem Świętokrzyskim uplasował się Opatów (266 miejsce) z dochodem – 3392,00 zł.

Jak podają twórcy rankingu metoda wyliczenia wskaźnika  jest identyczna jak rok temu i w poprzednich latach. Pominięte zostały dochody z dotacji celowych. 

– Wpływ wielkiej, jednorazowej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność). Trzeba jednak dodać ważne zastrzeżenie. System finansowania samorządów jest coraz bardziej rozchwiany, niestabilny i przez to trudny do interpretacji. Na przykład dotacje otrzymywane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych częściowo były księgowane jako dochody własne, co zniekształca w pewnym stopniu obraz. Wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane w związku z subwencją równoważącą (regionalną w  przypadku województw) – tak zwany w środowiskach samorządowych podatek janosikowy. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a  nie efekty podejmowanych w  gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej – czytamy w najnowszym Rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” –  „Najbogatsze samorządy w 2022 r. Ranking dochodów per capita”.

Pierwsze miejsce wśród miast powiatowych zajmują niezmiennie Polkowice z wynikiem 9668,80 zł per capita.

Ranking Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” – „Najbogatsze samorządy w 2022 r.
Ranking dochodów per capita”
Źródło: wspolnota.org.pl

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this