Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św.: Problem miejsc parkingowych przy ulicy Mikołaja Kopernika wciąż nierozwiązany!

Mieszkańcy bloków przy ulicy Mikołaja Kopernika w Ostrowcu Świętokrzyskim od lat borykają się z brakiem miejsc parkingowych. Sytuacja pogorszyła się w momencie, gdy tuż obok wybudowano obiekt usługowy. Zwiększył się ruch, niestety nie miejsca parkingowe. Przejazd drogą gminną w dni powszednie często wymaga od kierowców nie lada umiejętności, a także cierpliwości. Choć tej ostatniej często już im po prostu brakuje. Kierowcy parkują na zieleńcach, w pobliżu przejść dla pieszych, a także wzdłuż drogi. – Składałem niejednokrotnie interpelacje w sprawie ulicy Mikołaja Kopernika, aby wypracować jakieś kompleksowe rozwiązanie dla tej ulicy i dla kwestii braku miejsc parkingowych. Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim, jako zarządca drogi, właściwie nie pochylił się nad tym w taki sposób, aby znaleźć rozwiązanie. Jest za to ciągła przepychanka i ciągłe rozmowy, efektów żadnych nie ma – mówi Paweł Walesic, radny Rady Powiatu Ostrowieckiego z Klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Ulica Mikołaja Kopernika w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przejazd ulicą  Mikołaja Kopernika w Ostrowcu Św. do najprostszych nie należy. Brakuje miejsc parkingowych więc kierowcy korzystający z usług przychodni, zakładu energetycznego, galerii  lub apteki parkują swoje auta wzdłuż jezdni. Ostatecznie odczuwają to mieszkańcy pobliskich bloków. Trzeba mieć sporo cierpliwości i umiejętności ekwilibrystycznych, żeby codziennie opuszczać zastawiony parking, omijając auta zaparkowane wzdłuż jezdni. Prawdziwą sztuką jest także mijaniem się z autem, jadącym z naprzeciwka. Przypomina to trochę grę w Tetris – jak najszybciej wpasować się w lukę między jednym, a drugim autem, zaparkowanym wzdłuż jezdni. 

O problemie mieszkańców informowaliśmy w marcu, a także październiku 2020 roku. Interpelacje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców tej części miasta pisał  Paweł Walesic,  radny Rady Powiatu Ostrowieckiego z Klubu Prawa i Sprawiedliwości, apelując o wypracowanie skutecznego rozwiązania. Niestety wygląda na to, że w kwestii tej niewiele się zmieniło. 

Interpelacja Pawła Walesica, radnego Rady Powiatu Ostrowieckiego z Klubu PiS
Źródło: BIP Ostrowiecki.eu

– Sprawa ulicy Mikołaja Kopernika, to jest niekończąca się historia przede wszystkim dla mieszkańców i użytkowników tej ulicy. Temat ciągnie się od bardzo długiego czasu i pomimo próśb,skierowanych do  Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim, jako zarządcy drogi, ten właściwie nie pochylił się nad tym w taki sposób, aby znaleźć rozwiązanie. Jest za to ciągła przepychanka, ciągłe rozmowy,  nie ma natomiast żadnych efektów – mówi Paweł Walesic. 

Paweł Walesic, radny powiatowy z Klubu Prawa i Sprawiedliwości
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomina, że w sprawie braku miejsc parkingowych, a także sytuacji przy  ulicy Mikołaja Kopernika pisał niejednokrotnie interpelacje. Najnowsza  z nich datowana jest na 27 września 2021 roku. Radny prosi w niej w imieniu mieszkańców i użytkowników drogi, o udzielenie informacji na temat rozwiązania problemu z parkowaniem pojazdów wzdłuż ulicy Mikołaja Kopernika. Pyta także czy od czasu jego ostatnich interpelacji w tej sprawie, miało miejsce posiedzenie komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. 

– Składałem niejednokrotnie interpelacje w sprawie ulicy Mikołaja Kopernika, w sprawie tego, aby wypracować jakieś kompleksowe rozwiązanie dla tej ulicy i dla kwestii braku miejsc parkingowych, Sugerowalem nawet, aby rozjeżdżone części zieleńców przy ulicy Mikołaja Kopernika, na wysokości galerii handlowej, zamienić w miejsca parkingowe. Żeby rozpatrzyć możliwość wykonania tam zjazdów ażurowych, abyauto można było zaparkować przy ulicy, a nie na ulicy – tłumaczy radny.

Odpowiedź na interpelację Pawła Walesica
Źródło: BIP Ostrowiecki.eu

Dodaje, że mieszkańcy borykają się też z problemem dotyczącym parkowania wzdłuż bloków. 

– Są tutaj przejścia dla pieszych. Z uwagi na to, że ludzie nie mają gdzie zaparkować  samochodów, bo tych miejsc rzeczywiście brakuje, parkują lub zatrzymują się bardzo blisko przejść dla pieszych,  co jest niezgodne z przepisami. Są karani mandatami, a to eskaluje problem i powoduje nerwową atmosferę. Bliskie sąsiedztwo galerii, z której korzystają mieszkańcy całego Ostrowca Świętokrzyskiego, ale nie tylko, spowodowało, że zwiększył się ruch pod galerią, a tym samym jeszcze bardziej odczuwalny jest brak miejsc parkingowych. W godzinach wieczornych mieszkańcom bloków przy ulicy Mikołaja Kopernika  nie wolno parkować na parkingu galerii, bo jest to własność prywatna.  Miasto wydając zgodę na budowę tego typu obiektu zdawało sobie jednak sprawę, że  zwiększy się ruch na tej ulicy, powinno również zdawać sobie sprawę, że zapotrzebowanie na miejsca parkingowe też będzie większe – podkreśla Paweł Walesic. 

Na ostatnią z jego interpelacji odpowiedział Dominik Smoliński, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego. Czytamy w niej, że „zwracano się do Rady Osiedla „Spółdzielców” o udzielenie opinii popartej konsultacją z mieszkańcami”.

– Do dnia dzisiejszego Rada Osiedla „Spółdzielców” nie zajęła stanowiska w przedmiotowej sprawie. Z uwagi na brak ww, opinii nie został opracowany stosowny projekt organizacji ruchu  drogowego oraz nie miało miejsca posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego poświęcone ulicy Mikołaja Kopernika – czytamy w odpowiedzi.

Ulica Mikołaja Kopernika w Ostrowcu Św. 5 listopada 2021 r.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dominik Smoliński informuje również, że „po raz kolejny zwrócono się do Rady Osiedla „Spółdzielców” o udzielenie opinii lub ewentualnych innych sugestii, dotyczących poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na ulicy Mikołaja Kopernika w rejonie bloku nr 32 (np. wprowadzenie ruchu jednokierunkowego, zakazu postoju lub innego proponowanego rozwiązania).”

–  Po otrzymaniu opinii od Rady Osiedla „Spółdzielców” zostanie rozpatrzona ewentualna zmiana oznakowania w uzgodnieniu z Komisją Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – czytamy. 

Paweł Walesic dodaje, że w sprawie powinni wypowiedzieć się mieszkańcy bloków wzdłuż ulicy Mikołaja Kopernika, zwłaszcza jeśli chodzi o ewentualne wprowadzenie ruchu jednokierunkowego.

– Nie wyobrażam sobie, że taka decyzja mogłaby zapaść bez ich udziału. Tym bardziej, że ich opinie można by zebrać np. w postaci ankiety – podsumowuje radny.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this