W halach, na stadionach, szkołach, lotniskach, ośrodkach kultury – samorządy w Polsce organizują punkty szczepień masowych dla swoich mieszkańców. Utworzenie Punktu podyktowane jest spodziewanym wzrostem dostaw szczepionek przeciw COVID-19 dostarczanych do Polski. Dotychczasowy punkt, zlokalizowany przy szpitalu, zostanie przeniesiony i zwiększy swoją przepustowość.
Punkt Szczepień Masowych dla mieszkańców powiatu ostrowieckiego utworzony zostanie w budynku Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ulicy Sandomierskiej 26A w Ostrowcu Św.
– Można było mówić o różnych lokalizacjach, ale we wszystkich szkołach średnich będą trwać matury. Być może po 19 kwietnia wrócą dzieci do szkół, dlatego szukaliśmy pustego budynku – mówiła podczas konferencji prasowej Marzena Dębniak, starosta powiatu ostrowieckiego.
Przewidywane uruchomienie punktu nastąpi 19 kwietnia pod warunkiem, że pojawią się też… dostawy szczepionek.
– Rząd podaje, że od 19 kwietnia nastąpi bardzo duży wzrost dostępności szczepionek. Przewiduje się, że ten wzrost ma być kilkakrotny w stosunku do tych dostaw. My do tego też się przygotowujemy – tłumaczył Adam Karolik, dyrektor do spraw medycznych w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św.
Dodał, że był świadomy tego, że aktualny, przyszpitalny punkt szczepień jest tylko i wyłącznie punktem przejściowym.
– On spełnia swoje zadanie, tylko dlatego, że trafiały bardzo ograniczone dawki szczepionek. W tym tygodniu zaledwie 340 takich dawek. W przypadku masowych szczepień populacyjnych od 19 kwietnia, ten punkt absolutnie nie spełniłby swoich wymagań – podkreślił dyrektor.
Lokalizację w CKU uznano za najdogodniejszą m.in, ze względu na duży parking oraz przestronną salą z wieloma wyjściami, w której bez problemu można zorganizować pracę dla czterech zespołów szczepiących.
– Jednorazow swobodnie będziemy mogli szczepić co najmniej 500 osób na jedną zmianę. Jeżeli tylko te dawki szczepionek będą takie, jak rząd zapowiada, to my na pewno sprostamy temu zadaniu. Mamy wsparcie logistyczne w postaci pomieszczeń, sprzętu, również komputerowego, być może także pomocy ludzkiej, w postaci sekretarek do obsługi. Cała strona medyczna pozostaje w gestii naszego szpitala – wyjaśnia dyrektor.
Zarówno Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki, jak i Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św., deklarują pomoc w obsłudze i niezbędny sprzęt.
W tym tygodniu ostrowiecki szpital otrzymał 340 dawek szczepionek: 240 koncernu Pfizera, 100 – AstryZeneci.
– To wciąż ilość mniejsza, niż nasze moce przerobowe – podsumowował Adam Karolik.