Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św.: Radni miejscy z Klubu Prawa i Sprawiedliwości zrezygnowali z członkostwa w komisji rewizyjnej!

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w skład komisji rewizyjnej wchodzą przedstawiciele wszystkich klubów. Komisja rewizyjna opiniuje wykonanie budżetu gminy i występuje z wnioskiem do rady gminy w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium wójtowi. Wygląda na to, że w przypadku Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego z tym ostatnim może być problem. Z członkostwa w komisji rewizyjnej zrezygnowali bowiem radni z Klubu Prawa i Sprawiedliwości.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Podczas sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, jaka miała miejsce 28 maja (wtorek) Irena Renduda-Dudek, przewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego poinformowała, że z członkostwa w komisjach rewizyjnej zrezygnowali radni z Klubu  Prawa i Sprawiedliwości: Mateusz Czeremcha i Krzysztof Ołownia. Swoje oświadczenia o rezygnacji złożyli podczas posiedzenia komisji, a decyzję potwierdzili podczas sesji Rady Miasta Ostrowca Św., 28 maja. Stwierdzili, że z prac w komisji rewizyjnej zrezygnowali z dniem 20 maja. 

Do porządku obrad wprowadzono uchwałę w sprawie uzupełnienia składu komisji rewizyjnej Rady Miasta Ostrowca Św., a podczas omawiania tego punktu obrad,  Irena Renduda-Dudek zwróciła się do przewodniczącego klubu radnych z PiS o wskazanie kandydatur na członków, celem uzupełnienia składu komisji rewizyjnej. 

– Szanowna pani przewodnicząca, ja tylko zwrócę uwagę, że przewodniczący klubu nie jest osobą czy instytucją właściwą do wskazywania radnym, w których komisjach mają pracować. To jest indywidualna decyzja poszczególnych radnych – podkreślał Krzysztof Ołownia, przewodniczący Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Ostrowca Św. 

Zgodnie ze Statutem Gminy Ostrowiec Św. (§ 56) „Rada powołuje komisję rewizyjną odrębną uchwałą. 2. W skład komisji rewizyjnej wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów radnych, z wyjątkiem radnych pełniących funkcje przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady oraz radnych będących pracownikami samorządowymi gminnych jednostek organizacyjnych. 3. Każdy klub radnych wskazuje do składu komisji rewizyjnej przynajmniej jednego przedstawiciela. W przypadku powstawania lub likwidacji klubów radnych dokonuje się stosownej zmiany składu komisji.”

W Statucie nie ma jednak sformułowania, że to przewodniczący Klubu wskazuje radnych, którzy zasiadać mają w komisji rewizyjnej. 

Irena Renduda-Dudek poprosiła o opinię radcę prawnego, który stwierdził m.in.,  że przedstawiciela klubu wskazuje przewodniczący, który tym klubem kieruje. 

– Pani przewodnicząca ja nie bez przyczyny przytoczyłem te słowa, które padły przed chwilką. Żaden z radnych Klubu Rady Miasta Ostrowca Św. Prawa i Sprawiedliwości nie zgłosił takiej chęci. W związku z czym ta wypowiedź moja brzmiałą tak jak brzmiała – tłumaczył Krzysztof Ołownia.

Zapytani przez przewodniczącą Rady Miasta Ostrowca Św. poszczególni radni z Klubu PiS nie wyrazili zgody na uczestnictwo w komisji rewizyjnej. 

Wobec decyzji radnych głosowanie nad projektem uchwały nie odbyło się. 

Komisja rewizyjna to jedna z najważniejszych, o ile nie najważniejsza z komisji w Radzie Miasta Ostrowca Św. Zgodnie z Art.  18a. Ustawy o samorządzie gminnym:

1.  Rada gminy kontroluje działalność wójta, gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych gminy; w tym celu powołuje komisję rewizyjną.

2.  W skład komisji rewizyjnej wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów, z wyjątkiem radnych pełniących funkcje, o których mowa w art. 19 ust. 1.

3.  Komisja rewizyjna opiniuje wykonanie budżetu gminy i występuje z wnioskiem do rady gminy w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium wójtowi. Wniosek w sprawie absolutorium podlega zaopiniowaniu przez regionalną izbę obrachunkową.

4.  Komisja rewizyjna wykonuje inne zadania zlecone przez radę w zakresie kontroli. Uprawnienie to nie narusza uprawnień kontrolnych innych komisji, powoływanych przez radę gminy na podstawie art. 21 ust. 1.

5.  Zasady i tryb działania komisji rewizyjnej określa statut gminy.

Przed radnymi z gminy Ostrowiec Świętokrzyski już wkrótce sesja absolutoryjna. Kto zopiniuje wykonanie budżetu, jeśli w komisji rewizyjnej nie ma przedstawicieli wszystkich klubów?

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 stycznia 2012 roku (sygn. II OSK 2351/11, publ. LEX nr 1113780) skład ilościowy komisji rewizyjnej zależy od uznania rady gminy, nie może on jednak być odmienny od uregulowanego w statucie, a ponadto w komisji tej liczba członków musi być tak ukształtowana, aby każdy z klubów był reprezentowany przez co najmniej jednego radnego. Nie jest zatem dopuszczalne wybranie składu komisji rewizyjnej w którym pominięty zostałby przedstawiciel chociażby jednego z klubów. Rada gminy nie jest przy tym związana kandydaturą przedstawioną przez klub. Jeżeli jednak na danej sesji rady nie można podjąć uchwały w sprawie wyboru członków komisji rewizyjnej, próbę wyboru należy ponowić na kolejnej sesji, zaś organy gminy oraz kluby radnych winny dążyć do wypracowania konsensusu w sprawie wyboru konkretnego kandydata.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Czy o ostrowieckim szpitalu można mówić tylko dobrze albo wcale?

FAKTY

Nie tylko duże miasta! Gmina Kunów udowadnia, że edukacja to priorytet

FAKTY

Ile zarobiła Agnieszka Rogalińska, Starosta Ostrowiecki? „Pod lupę” wzięliśmy jej oświadczenie majątkowe. 

FAKTY

Lech Łodej: Prognozy są alarmujące, przygotowujemy się do „wielkiej wody”

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this