Znajdź nas na

FAKTY

Urobus, konsultacje lekarskie, badania genetyczne – rusza nowatorski w skali kraju projekt „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników”!

Badania profilaktyczne w szerokim zakresie dla co najmniej 40 tys. osób, pogłębione, specjalistyczne badania genetyczne, konsultacje lekarskie, badania w „urobusie” – rusza nowatorski w skali kraju projekt „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników”, który ma poprawić kondycję zdrowotną zatrudnionych i wydłużyć okres aktywności zawodowej mieszkańców województwa świętokrzyskiego.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Projekt rozpocznie się 1 lipca 2024 r. i potrwa równe 5 lat, do 30 czerwca 2029 r. Przedsięwzięcie zostało przygotowane i będzie realizowane przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w ścisłym partnerstwie ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Działania tych ośrodków to gwarancja najwyższych standardów medycznych w badaniach, a do współpracy zaproszone będą także lokalne placówki ochrony zdrowia z terenu całego województwa świętokrzyskiego – by było łatwiej i wygodniej dotrzeć na badania.

Wsparcie obejmie pracowników w wieku 45+ z obszaru całego województwa świętokrzyskiego, przy czym preferowane będą osoby w wieku 50+ (pierwszeństwo udziału w projekcie).

Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Projekt opiera się na czterech filarach:

  • edukacja zdrowotna i promocja badań, skierowana do osób pracujących – takie działania informacyjno-edukacyjne obejmą 50 tys. osób; 
  • badania profilaktyczne w zakresie wykraczającym poza podstawowe badania okresowe pracowników, które obejmą co najmniej 40 tys. osób spośród grupy objętej działaniami informacyjno-edukacyjnymi;
  • pogłębione, specjalistyczne badania genetyczne dla wybranej grupy osób (ok. 10 % uczestników), szczególnie obciążonych wysokim ryzykiem zachorowania na nowotwory, schorzenia kardiologiczne lub zakrzepicę;
  • świadczenia zdrowotne dostosowane do występujących zagrożeń zdrowotnych, zdiagnozowanych w trakcie badań profilaktycznych, w tym konsultacje lekarskie i dalsze, pogłębione  badania ( konsultacje kardiologiczne oraz EKG, echo serca, holter EKG, holter ciśnieniowy, konsultacje pulmonologiczne dla osób palących obecnie lub w przeszłości, konsultacje fizjoterapeutyczne dla osób zgłaszających bóle kręgosłupa, pakiety świadczeń rehabilitacyjnych dla pracowników w zależności od wyników konsultacji fizjoterapeutycznej, konsultacje laryngologiczne).

W ramach projektu uruchomiony zostanie unikalny, nowatorski na skalę kraju „urobus” – tj. mieszczące się w busie, mobilne laboratorium do przeprowadzania badania przez cały rok kobiet oraz mężczyzn (badanie prostaty, pęcherza, nerek). Będzie to mobilny gabinet do wykonywania badań USG prostaty, wyposażony w leżankę do badań, aparat USG, lampę,  biurko, szafki na dokumentację i pobrany materiał diagnostyczny oraz toaletę. Według posiadanej przez ŚCO wiedzy, w Polsce dotychczas nie powstał żaden pojazd tego typu, dlatego nasz projekt jest wyjątkowy i otwiera nowy trend w profilaktyce nowotworów, podobnie jak wcześniej „cytobus”, który był pionierską konstrukcją, a obecnie znalazł wielu naśladowców na terenie całego kraju.

Marszałek Renata Janik i wicemarszałek Marek Bogusławski
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Ideą, stojącą za „urobusem”, jest zapewnienie mężczyznom szerokiego dostępu do badań urologicznych, szczególnie w małych miejscowościach, odległych od większych miast, zwłaszcza tam, gdzie nie ma gabinetów urologicznych. „urobus” ma tę zaletę, że jest mały i lekki, dlatego będzie mógł dojechać praktycznie wszędzie, bez żadnych ograniczeń. Jest klimatyzowany i ogrzewany, dlatego może być wykorzystywany przez cały rok.

W trakcie realizacji projektu WOMP oraz ŚCO będą także współpracować z lokalnymi podmiotami leczniczymi, aby skuteczniej docierać z ofertą badań do potencjalnych uczestników projektu.

 – To wspaniała informacja dla wszystkich, świętokrzyskich pracowników w wieku 45 plus. Będą oni mogli wziąć udział w projekcie, którego zadaniem jest wcześniejsze diagnozowanie chorób, bowiem zdrowie naszych mieszkańców jest najważniejsze. Stawiamy na profilaktykę. 40 tys. osób zostanie przebadanych, a z medycznej wiedzy, edukacji profilaktycznej będzie mogło skorzystać ponad 50 tys. mieszkańców naszego regionu. Zostanie także zakupiony „urobus” – w pełni wyposażony samochód do badań dla kobiet  i mężczyzn. Jesteśmy dumni z tego nowatorskiego na skalę kraju projektu – mówi Renata Janik, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. 

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Wicemarszałek Marek Bogusławki dodaje, że uzupełnieniem wsparcia dla uczestników projektu będą świadczenia medyczne, dostosowane do występujących na ich stanowiskach pracy zagrożeń zdrowotnych, zdiagnozowanych w trakcie badań profilaktycznych. 

– Te plany obejmują m. in. specjalistyczne konsultacje lekarskie i dalsze, pogłębione badania; ponadto konsultacje fizjoterapeutyczne, a także pakiety rehabilitacyjne – informuje wicemarszałek Marek Bogusławski.

Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach podkreśla, że to pierwsze, jedyne w Europie tak szeroko zakrojone badanie profilaktyczne mieszkańców, na tak dużej populacji. 

– To badanie epidemiologiczne molekularne – czyli badamy predyspozycje genetyczne zachorowań na choroby układu krążenia i nowotworów – tłumaczy profesor. 

Wsparcie z programu „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027” to blisko 71 mln zł, a całkowita wartość projektu to blisko 79 mln zł. 

Na podstawie materiału prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this