– Jeśli chodzi o sytuację na terenie szpitala to ona przedstawia się adekwatnie do sytuacji w całej Polsce, ale na pewno jest łatwiejsza, niż w dużych aglomeracjach – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Adam Karolik, dyrektor do spraw medycznych w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu św.
W ostrowieckim szpitalu wciąż obowiązują wytyczne wojewody z 22 marca, na mocy, których zwiększona do 40 jest liczba łóżek covidowych na drugim poziomie referencyjności. Na trzecim poziomie pracują dwa oddziały: neurologii i kardiologii.
– Ilość pacjentów covidowych odzwierciedla ilość łóżek. W dniu dzisiejszym pacjentów covidowych w naszym szpitalu mamy 54, a także 16 oczekujących na potwierdzenie zakażenia – wyjaśniał dyrektor do spraw medycznych.
Podczas weekendu trzech pacjentów udało się przekierować do nowo otworzonego Szpitala Tymczasowego na Targach Kielce.
– Większość naszych pacjentów leżących w szpitalu nie spełnia tych wymogów pobytu w szpitalu tymczasowym. Stan zdrowia nie kwalifikował ich, bo byli to zbyt chorzy ludzie, żeby przetransportować ich do szpitala tymczasowego – mówił Adam Karolik, oceniając, że dla ostrowieckiego szpitala wsparcie szpitala tymczasowego jest dosyć symboliczne.
– Jest też nadzieja, bo szpital w Skarżysku-Kamiennej również ma być szpitalem przekształconym w szpital jednoimienny. Bo tutaj w okolicy znów tak jak jesienią zostaliśmy jedyną enklawą, gdzie pełnimy rolę jednocześnie szpitala czystego, jak również szpitala poniekąd zakaźnego – podsumował dyrektor.
Szpital zrezygnował z dużych planowych zabiegów.
– Operacje krótsze, wymagające jednego lub dwóch dni pobytu w szpitalu, choćby leczenie zaćmy, czy inne zabiegi na oddziałach ginekologii, laryngologii, chirurgii, są planowo wykonywane. Również oddział ginekologiczno-położniczy pracuje normalnie – zapewniał Adam Karolik.
Szpital przyjmuje wciąż pacjentów covidowych.
– Niektórych leczymy na miejscu, do tego mamy stworzony specjalny odcinek covidowy na drugim piętrze w pawilonie tzw. płucnym. Nadmiar pacjentów odsyłamy do szpitala jednoimiennego na Targach Kielce – dodał Adam Karolik.
Na Oddziale Intensywnej Terapii przebywa aktualnie 11 pacjentów z różnymi schorzeniami, czterech z nich to osoby chore na COVID-19, wymagające wentylacji wspomaganej przez respirator.
Do ostrowieckiego szpitala zgłasza się także coraz więcej pacjentek, które chcą urodzić w ostrowieckiej lecznicy. Przyjeżdżają głównie z południa Mazowsza, ponieważ szpital w Lipsku w tej chwili w całości został przemianowany na szpital covidowy, a szpital w Iłży jest hybrydowy.
– Jeżeli jakieś mieszkanki, będące w ciąży, spodziewające się dziecka, z sąsiednich powiatów zwłaszcza z Mazowsza ,szukając miejsca dla szczęśliwego zakończenia ciąży, to ja serdecznie zapraszam do nas do Ostrowca Św. – apeluje dyrektor do spraw medycznych.
Podkreśla, że sama ciąża i karta ciąży są przepustkami do ostrowskiego szpitala.
– Nie trzeba nic załatwiać ani ze mną, jako dyrektorem, ani lekarzami, wystarczy zgłosić się na izbę przyjęć – zapewnia Adam Karolik.
Dyrektor mianem komfortowej – określa sytuację kadrową w szpitalu. Na zwolnieniu lekarskim przebywa 38 pielęgniarek, a także 12 osób z innego personelu medycznego.
– To jest zaledwie 7 proc. załogi. To niewiele więcej niż absencja chorobowa poza epidemią – dodał Adam Karolik.
Pracują wszystkie oddziały szpitalne. Wciąż realizowany jest też Narodowy Program Szczepień, jednak podobnie jak w całej Polsce, uzależniony jest on od dostaw szczepionek.
– I tak na przykład w tym tygodniu 320 szczepionek otrzymaliśmy na cały tydzień. W związku z czym nie ma potrzeby, nie będziemy szczepili w okresie świątecznym. 320 szczepionek to my jesteśmy w stanie podać w ciągu dwóch dni, w związku z czym w okresie świątecznym nie przewidujemy podawania szczepionek. Natomiast od wtorku, oczywiście łącznie z nowymi dostawami te szczepienia wrócą. Tutaj rząd zapowiada i oby się to sprawdziło, bardzo duże dostawy szczepionek. Mówi się o 3 milionach dawek w kwietniu i przyspieszeniu tego programu szczepień narodowych – mówił dyrektor. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji w porozumieniu ze Starostwem Powiatowym w Ostrowcu Św. szpital będzie musiał utworzyć nową lokalizację punktu szczepień, ponieważ w aktualnych warunkach nie będzie to możliwe, ze względu na brak dostatecznej ilości pomieszczeń, w których mogłyby mieścić się stanowiska do szczepień.
Adam Karolik dodał, że ostrowiecki szpital wciąż otrzymuje dawki szczepionek od tych samych producentów: AsrtraZenecę i Pfizer-a. Dyrektor zachęca także wszystkie osoby z „grupy 0” do zaszczepienia się szczepionką firmy AstraZeneca.
– Przyjęcie tego preparatu możliwe jest właściwie „od ręki.” – podsumowuje.