Znajdź nas na

FAKTY

Są rządowe środki na kolejny etap kanalizacji w Okole! Hubert Żądło: W tym wszystkim najbardziej wygrani są mieszkańcy!

2 250 000 zł w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzyma gmina Bałtów na drugi etap budowy sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami i pompowniami ścieków w Okole. – Gdyby nie środki z rządowego funduszu gminy Bałtów nie byłoby stać na wykonanie tego zadania. Przypomnę, że pozwolenie na budowę kanalizacji w Okole było pierwotnie zatwierdzone w 2016 roku. Od tego czasu nikt jej nie wykonał – przypomina Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. Dodaje, że ma nadzieję, iż inwestycja ta pozwoli na zatrzymanie negatywnych trendów demograficznych, a przyczyni się do pozyskania nowych mieszkańców gminy.

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Kolejne środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafią do gminy Bałtów. 2 250 000 zł pozwoli na wykonanie drugiego etapu sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami i pompowniami ścieków w Okole. 

– Jako gmina cieszymy się, że udało się nam pozyskać, po raz kolejny, środki z tego rządowego funduszu. Pokazuje to, po pierwsze,  że gmina Bałtów potrafi umiejętnie korzystać ze środków rządowych, po drugie, że przygotowane przez nas projekty mają wysoką ocenę i wartość merytoryczną.  Pieniądze, które otrzymamy posłużą na wykonanie drugiego etapu kanalizacji w Okole – wyjaśnia Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. 

Przypomina, że według kosztorysu  wartość zadania inwestycyjnego wynosi ponad 7 milionów złotych. 

– Na to zadanie mamy już pozyskane ponad 2 000 000 zł z poprzedniego rozdania Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych , teraz otrzymamy kolejne 2 250 000 zł, także mamy ponad 50 procent środków na ten cel. Myślę, że rozstrzygnięcie przetargowe, które miało miejsce podczas pierwszego etapu, gdy zeszliśmy do 60 procent pierwotnej, zakładanej w kosztorysie kwoty, daje realną nadzieję i pozwala przypuszczać, że  uda się za te środki wykonać całość drugiego etapu kanalizacji. Ewentualnie niewielka kwota zostanie pozyskana ze środków własnych gminy – tłumaczy wójt. 

Podkreśla, że gdyby nie środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych gminy Bałtów nie byłoby stać na wykonanie kanalizacji w Okole. 

– Przypomnę, że pozwolenie na budowę  kanalizacji w Okole było pierwotnie zatwierdzone w 2016 roku. Od tego czasu nie było nas stać na wykonanie tego zadania. To milowy krok dla mieszkańców Okołu.  Myślę, że to docenią. Pokazuje to, że rząd Prawa i Sprawiedliwości, a także premiera Mateusza Morawieckiego, dotrzymuje słowa – komentuje Hubert Żądło. 

Dodaje, że przyłączonych zostanie 200 zabudowań, w sumie ponad 600 osób. Okół charakteryzuje się gęstą zabudową, domy, znajdują się w sąsiedztwie rzeki Kamiennej. Inwestycja  wpłynie zatem nie tylko na poprawę jakości życia mieszkańców, ale będzie miała także swój ekologiczny wymiar.

– Drugi etap obejmuje ok. 15 metrów sieci kanalizacyjnej: 10 km grawitacyjnej i 5 km – tłocznej. Do tego zaplanowaliśmy wykonanie przepompowni – wyjaśnia wójt.

Teren pod pierwszy etap inwestycji  został  już przekazany wykonawcy. Prace powinny potrwać około 3 miesięcy. 

– Przetarg wygrała firma SANTEX  z Sędziszowa Małopolskiego. To prężnie funkcjonująca firma, która spełniła wszystkie wymogi w procedurze przetargowej.  Zaproponowała także najtańszą ofertę. Inwestycję wykona zostanie za 60 procent wartości kosztorysowej. Firma SANTEX wykonywała już dużo większe zadania. Mam nadzieję, że w przypadku tej inwestycji pójdzie szybko i solidnie – podkreśla wójt.

Dodaje, że celem jego działań jest  ograniczenie migracji mieszkańców do innych miejscowości województwa świętokrzyskiego i zatrzymanie niekorzystnej demografii. 

– Mamy  małą szkołę w Okole,  do której rocznie  dokładamy ok. 800 tys zł. Aby mogła nadal funkcjonować potrzebujemy  mieszkańców. Ci  z kolei starając się o zakup działki lub domu, pytają o niezbędną do życia infrastrukturę: wodę, ścieki. W ostatni  czasie już kilka domów, które dotychczas stały puste, udało się sprzedać. Zainteresowanie będzie większe, gdy zagwarantujemy te podstawowe media  – wyjaśnia Hubert Żądło.

Okół to największa miejscowość w gminie Bałtów. Jak zaznacza wójt, zależy mu na tym,  aby się rozwijała. 

Dokumentacja na wykonanie drugiego etapu kanalizacji w Okole jest już gotowa. Projekt z 2016 roku wymagał aktualizacji, a także pozyskania niezbędnych zgód. Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg.

– Jako gmina mamy dziś olbrzymie środki pozyskane na inwestycje.Dzięki dobrej współpracy z radą gminy, mogę spożytkować moją energię  i wiedzę na rzecz  mieszkańców, a nie odbijania piłeczki i niepotrzebne spory. W tym wszystkim najbardziej wygrani są mieszkańcy – podsumowuje wójt. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this