Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Są rządowe środki na kolejny etap kanalizacji w Okole! Hubert Żądło: W tym wszystkim najbardziej wygrani są mieszkańcy!

2 250 000 zł w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzyma gmina Bałtów na drugi etap budowy sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami i pompowniami ścieków w Okole. – Gdyby nie środki z rządowego funduszu gminy Bałtów nie byłoby stać na wykonanie tego zadania. Przypomnę, że pozwolenie na budowę kanalizacji w Okole było pierwotnie zatwierdzone w 2016 roku. Od tego czasu nikt jej nie wykonał – przypomina Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. Dodaje, że ma nadzieję, iż inwestycja ta pozwoli na zatrzymanie negatywnych trendów demograficznych, a przyczyni się do pozyskania nowych mieszkańców gminy.

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Kolejne środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafią do gminy Bałtów. 2 250 000 zł pozwoli na wykonanie drugiego etapu sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami i pompowniami ścieków w Okole. 

– Jako gmina cieszymy się, że udało się nam pozyskać, po raz kolejny, środki z tego rządowego funduszu. Pokazuje to, po pierwsze,  że gmina Bałtów potrafi umiejętnie korzystać ze środków rządowych, po drugie, że przygotowane przez nas projekty mają wysoką ocenę i wartość merytoryczną.  Pieniądze, które otrzymamy posłużą na wykonanie drugiego etapu kanalizacji w Okole – wyjaśnia Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. 

Przypomina, że według kosztorysu  wartość zadania inwestycyjnego wynosi ponad 7 milionów złotych. 

– Na to zadanie mamy już pozyskane ponad 2 000 000 zł z poprzedniego rozdania Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych , teraz otrzymamy kolejne 2 250 000 zł, także mamy ponad 50 procent środków na ten cel. Myślę, że rozstrzygnięcie przetargowe, które miało miejsce podczas pierwszego etapu, gdy zeszliśmy do 60 procent pierwotnej, zakładanej w kosztorysie kwoty, daje realną nadzieję i pozwala przypuszczać, że  uda się za te środki wykonać całość drugiego etapu kanalizacji. Ewentualnie niewielka kwota zostanie pozyskana ze środków własnych gminy – tłumaczy wójt. 

Podkreśla, że gdyby nie środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych gminy Bałtów nie byłoby stać na wykonanie kanalizacji w Okole. 

– Przypomnę, że pozwolenie na budowę  kanalizacji w Okole było pierwotnie zatwierdzone w 2016 roku. Od tego czasu nie było nas stać na wykonanie tego zadania. To milowy krok dla mieszkańców Okołu.  Myślę, że to docenią. Pokazuje to, że rząd Prawa i Sprawiedliwości, a także premiera Mateusza Morawieckiego, dotrzymuje słowa – komentuje Hubert Żądło. 

Dodaje, że przyłączonych zostanie 200 zabudowań, w sumie ponad 600 osób. Okół charakteryzuje się gęstą zabudową, domy, znajdują się w sąsiedztwie rzeki Kamiennej. Inwestycja  wpłynie zatem nie tylko na poprawę jakości życia mieszkańców, ale będzie miała także swój ekologiczny wymiar.

– Drugi etap obejmuje ok. 15 metrów sieci kanalizacyjnej: 10 km grawitacyjnej i 5 km – tłocznej. Do tego zaplanowaliśmy wykonanie przepompowni – wyjaśnia wójt.

Teren pod pierwszy etap inwestycji  został  już przekazany wykonawcy. Prace powinny potrwać około 3 miesięcy. 

– Przetarg wygrała firma SANTEX  z Sędziszowa Małopolskiego. To prężnie funkcjonująca firma, która spełniła wszystkie wymogi w procedurze przetargowej.  Zaproponowała także najtańszą ofertę. Inwestycję wykona zostanie za 60 procent wartości kosztorysowej. Firma SANTEX wykonywała już dużo większe zadania. Mam nadzieję, że w przypadku tej inwestycji pójdzie szybko i solidnie – podkreśla wójt.

Dodaje, że celem jego działań jest  ograniczenie migracji mieszkańców do innych miejscowości województwa świętokrzyskiego i zatrzymanie niekorzystnej demografii. 

– Mamy  małą szkołę w Okole,  do której rocznie  dokładamy ok. 800 tys zł. Aby mogła nadal funkcjonować potrzebujemy  mieszkańców. Ci  z kolei starając się o zakup działki lub domu, pytają o niezbędną do życia infrastrukturę: wodę, ścieki. W ostatni  czasie już kilka domów, które dotychczas stały puste, udało się sprzedać. Zainteresowanie będzie większe, gdy zagwarantujemy te podstawowe media  – wyjaśnia Hubert Żądło.

Okół to największa miejscowość w gminie Bałtów. Jak zaznacza wójt, zależy mu na tym,  aby się rozwijała. 

Dokumentacja na wykonanie drugiego etapu kanalizacji w Okole jest już gotowa. Projekt z 2016 roku wymagał aktualizacji, a także pozyskania niezbędnych zgód. Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg.

– Jako gmina mamy dziś olbrzymie środki pozyskane na inwestycje.Dzięki dobrej współpracy z radą gminy, mogę spożytkować moją energię  i wiedzę na rzecz  mieszkańców, a nie odbijania piłeczki i niepotrzebne spory. W tym wszystkim najbardziej wygrani są mieszkańcy – podsumowuje wójt. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Ostrowiecki szpital: 64 pacjentów z dodatnim wynikiem testu na obecność koronawirusa!

FAKTY

Najwięcej zakażeń koronawirusem w powiatach kieleckim i ostrowieckim! 638 zgonów w Polsce!

FAKTY

Koronawirus: blisko 1000 zgonów w Polsce! W województwie świętokrzyskim 721 nowych zakażeń!

FAKTY

EMA o szczepionce AstraZeneca: korzyści z podania preparatu przewyższają ryzyko działań niepożądanych!

FAKTY

ReklamaConnect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this