Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św.: Szpital ogranicza duże, planowe zabiegi! Przybywa chorych zakażonych koronawirusem!

W Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. wciąż przybywa pacjentów, zakażonych koronawirusem, choć jak podczas dzisiejszej (środa, 31 marca) konferencji prasowej podkreślał Adam Karolik, dyrektor do spraw medycznych ostrowieckiego szpitala, sytuacja jest łatwiejsza, niż w dużych aglomeracjach typu Warszawa, Śląsk, czy Wielkopolska. W lecznicy przebywało dziś 54 zakażonych koronawirusem pacjentów, 16 oczekiwało na wyniki testów. Z 11 pacjentów, przebywających na Oddziale Intensywnej Terapii czterech z nich choruje na COVID-19 i wymaga wentylacji wspomaganej przez respirator. Ostrowiecki szpital zrezygnował z dużych, planowanych operacji, choć wszystkie oddziały pracują bez zakłóceń.

ZOZ w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Jeśli chodzi o sytuację na terenie szpitala to ona przedstawia się adekwatnie do sytuacji w całej Polsce, ale na pewno jest łatwiejsza, niż w dużych aglomeracjach – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Adam Karolik, dyrektor do spraw medycznych w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu św.   

W ostrowieckim szpitalu wciąż obowiązują wytyczne wojewody z 22 marca, na mocy, których zwiększona do 40 jest liczba łóżek covidowych na drugim poziomie referencyjności. Na trzecim poziomie pracują dwa oddziały: neurologii i kardiologii.

– Ilość pacjentów covidowych odzwierciedla  ilość łóżek. W dniu dzisiejszym pacjentów covidowych w naszym szpitalu mamy 54, a także 16 oczekujących na potwierdzenie zakażenia – wyjaśniał dyrektor do spraw medycznych.    

Podczas weekendu trzech pacjentów udało się przekierować do nowo otworzonego Szpitala Tymczasowego na Targach Kielce. 

– Większość naszych pacjentów leżących w szpitalu nie spełnia tych wymogów pobytu w szpitalu tymczasowym. Stan zdrowia nie kwalifikował ich, bo byli to  zbyt chorzy ludzie, żeby przetransportować ich do szpitala tymczasowego – mówił Adam Karolik, oceniając, że dla ostrowieckiego szpitala wsparcie szpitala tymczasowego jest dosyć symboliczne.    

– Jest też nadzieja, bo szpital w Skarżysku-Kamiennej również ma być szpitalem przekształconym w szpital  jednoimienny.  Bo tutaj w okolicy znów tak jak jesienią zostaliśmy jedyną enklawą, gdzie pełnimy rolę jednocześnie szpitala czystego, jak również szpitala poniekąd zakaźnego – podsumował dyrektor.  

Szpital zrezygnował z dużych planowych zabiegów.

–  Operacje krótsze, wymagające jednego lub dwóch  dni pobytu w szpitalu, choćby leczenie zaćmy, czy inne zabiegi na oddziałach ginekologii, laryngologii,  chirurgii, są planowo wykonywane.  Również oddział ginekologiczno-położniczy pracuje normalnie – zapewniał Adam Karolik.  

Zdjęcie ilustracyjne Adam Karolik, dyrektor ds. medycznych w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Szpital przyjmuje wciąż pacjentów covidowych. 

–  Niektórych leczymy na miejscu, do tego mamy stworzony specjalny odcinek covidowy na drugim piętrze w pawilonie tzw. płucnym. Nadmiar pacjentów odsyłamy do szpitala jednoimiennego na Targach Kielce – dodał Adam Karolik. 

Na Oddziale Intensywnej Terapii przebywa aktualnie 11 pacjentów z różnymi schorzeniami,  czterech z nich to osoby chore na COVID-19, wymagające wentylacji wspomaganej przez respirator.

Do ostrowieckiego szpitala zgłasza się także coraz więcej pacjentek, które chcą urodzić w ostrowieckiej lecznicy. Przyjeżdżają głównie z południa Mazowsza, ponieważ szpital w Lipsku w tej chwili w całości został przemianowany na  szpital covidowy, a szpital w  Iłży jest hybrydowy.  

– Jeżeli jakieś mieszkanki, będące w ciąży, spodziewające się dziecka, z  sąsiednich powiatów zwłaszcza z Mazowsza ,szukając miejsca dla szczęśliwego zakończenia ciąży,  to ja serdecznie zapraszam do nas do Ostrowca Św. –  apeluje dyrektor do spraw medycznych. 

Podkreśla, że sama ciąża i karta ciąży są przepustkami do ostrowskiego szpitala. 

– Nie trzeba nic  załatwiać ani ze mną, jako dyrektorem, ani lekarzami, wystarczy zgłosić się na izbę przyjęć – zapewnia Adam Karolik. 

Dyrektor mianem komfortowej – określa sytuację kadrową w szpitalu. Na zwolnieniu lekarskim przebywa 38 pielęgniarek, a także 12 osób z innego personelu medycznego. 

– To jest zaledwie 7 proc. załogi. To niewiele więcej niż absencja chorobowa poza epidemią – dodał Adam Karolik. 

ZOZ w Ostrowcu Św.
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Pracują wszystkie oddziały szpitalne.  Wciąż realizowany jest też Narodowy Program Szczepień, jednak podobnie jak w całej Polsce, uzależniony jest on od dostaw szczepionek.  

– I tak na przykład w tym tygodniu 320 szczepionek otrzymaliśmy na cały tydzień. W związku  z czym  nie ma potrzeby, nie będziemy szczepili w okresie świątecznym. 320 szczepionek to my jesteśmy w stanie podać w ciągu dwóch dni, w związku z czym w  okresie świątecznym nie przewidujemy podawania szczepionek. Natomiast od wtorku,  oczywiście łącznie z nowymi dostawami te szczepienia wrócą. Tutaj rząd zapowiada i oby się to sprawdziło,  bardzo duże dostawy szczepionek. Mówi się o 3 milionach dawek w kwietniu i  przyspieszeniu tego programu szczepień narodowych – mówił dyrektor. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji w porozumieniu ze Starostwem Powiatowym w Ostrowcu Św. szpital będzie musiał utworzyć nową lokalizację punktu szczepień, ponieważ w aktualnych warunkach nie będzie to możliwe, ze względu na brak dostatecznej ilości pomieszczeń, w których mogłyby mieścić się stanowiska do szczepień. 

Adam Karolik dodał, że ostrowiecki szpital wciąż otrzymuje dawki szczepionek od tych samych producentów: AsrtraZenecę i Pfizer-a.  Dyrektor zachęca także wszystkie  osoby z „grupy 0”  do zaszczepienia się szczepionką firmy AstraZeneca. 

– Przyjęcie tego preparatu możliwe jest właściwie „od ręki.” – podsumowuje.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this