W gminie Ostrowiec Św. stawki podatków lokalnych: podatku od nieruchomości, podatku rolnego i leśnego w roku 2023 utrzymane zostaną na dotychczasowym, ustalonym na rok 2015 poziomie. Podczas wczorajszej (wtorek, 29 listopada) sesji Rady Miasta Ostrowca Św. Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. przypomniał, że to już 8 rok, w którym może zaproponować radnym taką decyzję.
– Z punktu widzenia dochodów budżetu z roku na rok jest ona coraz trudniejsza. Jednak dzięki konsekwentnie prowadzonej polityce finansowej nasze miasto nie musi szukać dodatkowych środków w kieszeniach naszych mieszkańców – mówił Jarosław Górczyński.
Dodał, że obecnie w województwie świętokrzyskim nie ma miasta, które utrzymywałoby podatki lokalne na tak niskim poziomie.
– W całym kraju nie ma też miasta o porównywalnej wielkości, które mogłoby się pochwalić brakiem zadłużenia. Podkreślam to na każdym kroku, ale uważam, że jest to powód do dumy. Dowód naszej wspólnej odpowiedzialności, nie tylko za dzień dzisiejszy, ale przede wszystkim za przyszłość naszego miasta i jego mieszkańców, naszych dzieci i wnuków – podkreślał prezydent.
Dodał, że obecne czasy są trudne pod kątem ekonomicznym, jak i społeczno-politycznym, co wpływa na gospodarkę, a ta z kolei ma bezpośrednie przełożenie na budżet obywateli i samorządów. Rolą samorządu jest zapewnienie stabilizacji nie tylko mieszkańcom, ale i lokalnym firmom.
– Nie rezygnujemy z naszych dotychczasowych zadań, kontynuujemy rozpoczęte inwestycje i przygotowywujemy się do kolejnych. Sięganie do kieszeni mieszkańców uważam za ostateczność, która niestety za często jest przez organa władzy na różnych szczeblach nadużywana – mówił Jarosław Górczyński.
Głos zabrał również Mariusz Łata, radny z Klubu KWW Jarosława Górczyńskiego, który dziękował skarbnikowi i jego zespołowi za wykonaną pracę i czas, jaki poświęcili radnym, odpowiadając na pytania i wątpliwości na etapie procedowania projektów w komisji i po komisjach.
– W ostatni piątek z panem skarbnikiem do późnych godzin popołudniowych analizowaliśmy, jak to wygląda w innych miastach i jak to mogłoby wyglądać ewentualnie, gdyby rada miasta Ostrowca nie przychyliła się do propozycji prezydenta, np. zaproponowała wzrost do stawek maksymalnych – mówił Mariusz Łata.
Dodał, że analizując potencjalne większe wpływy do budżetu, gdyby zastosować maksymalne stawki, to budżet gminy mógłby wzrosnąć o 18 milionów złotych.
– O ile więcej można by wykonać inwestycji większych, także pytania były, że pokusa jest duża, ale jest drugi sposób patrzenia na wpływy do budżetu, sposób, który konsekwentnie prezydent Jarosław Górczyński, wspierany przez radę miasta, myślę, że wszystkich radnych naszego miasta, realizuje od 8 lat, który polega na konsekwentnej polityce finansowej, opartej na twardej dyscyplinie finansowej, ale z równoczesnym podkreśleniem niezwiększania, podkreślam, nie zwiększania obciążeń podatkowych dla mieszkańców i przedsiębiorców, którzy w tym mieście ulokowali swoje inwestycje, bądź prowadzą swoją działalność gospodarczą – mówił radny.
Zaznaczył, że patrząc na wpływy do budżetu z krajowych subwencji, udziału dochodów, z podatku PIT, CIT oraz inne wsparcia centralne, widać, że liczny nie kłamią i jest ono coraz wyższe.
– (…) tylko że w liczbach. O czym to świadczy? O tym, że inflacja galopuje. Procentowy udział tego, co gmina dopłaca np. do subwencji oświatowej jest niestety z roku na rok coraz wyższy. Coraz większe obciążenia samorządów. Ja ma wrażenie czasem, że rządzący coraz bardziej obciążają samorządy, by chyba zmuszać te samorządy do podnoszenia podatków i czerpania dochodów od ich mieszkańców – komentował Mariusz Łata.
Dodał, że pewnie zasadnym byłoby podniesienie podatków dla przedsiębiorców, osób fizycznych, środków transportu i innych, chociażby o wskaźnik inflacji, ale trzeba wziąć pod uwagę sytuację, że jest to rok szczególnie trudny. To co można zrobić, to powstrzymać i nie nakładać dalszych obciążeń finansowych, bo istnieje obawa, że coraz więcej podmiotów, nie tylko w Ostrowcu Św., nie tylko w powiecie ostrowieckim, może nie wytrzymać tych obciążeń: kosztów związanych z kosztami paliwa, kosztów związanych z cenami energii, kosztów związanych ze sprawami pracowniczymi.
– Przedsiębiorcy mówią, że są na skraju wytrzymałości i coraz więcej firm mówi, że może nie przetrwać tego trudnego czasu. Co, nie muszę tutaj tłumaczyć nikomu, że będzie wiązać się z bardzo trudnymi, negatywnymi skutkami dla gdatki. By sprostać sytuacji rynkowej, wiecie państwo bardzo dobrze, że samorządy zadłużają się coraz bardziej. Coraz bardziej podnoszą podatki lokalne. Według mnie i według wielu osób, z którymi między komisjami, a sesją dzisiejszą rady miasta, udało mi się rozmawiać, Ostrowiec Św. jawi się, możecie państwo tutaj śmiać się, jak zielona wyspa po prostu na mapie województwa świętokrzyskiego. Państwo pewnie widzieli, jak wzrastają podatki w innych miastach województwa, nie tylko. Wszyscy podnoszą te stawki prawie na maksa, a to że przez ostatnie 8 lat konsekwentna polityka prowadzona w oddłużaniu miasta pozwala na to, żeby jeszcze w tym roku pozwolić sobie na niepodnoszenie obciążeń podatkowych, to zasługa właśnie tych ostatnich lat – podsumował Mariusz Łata.
Radni jednogłośnie przegłosowali utrzymanie stawek podatków na niezmienionym poziomie. Jedyna zmiana dotyczyć będzie wysokości stawek podatku od środków transportowych, które zostaną dostosowane do stawek minimalnych na rok 2023.