Kładka dla pieszych, znajdująca się nad torami kolejowymi i ulicą Onufrego Zagłoby w Ostrowcu Świętokrzyskim zmienia swój wygląd. 20 lutego informowaliśmy o postępie prac remontowych części kładki należącej do PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., który zgodnie z zapowiedziami powinny zakończyć się do końca marca.
Trwa również remont części kładki, stanowiącej własność gminy Ostrowiec Św.
Przypomnijmy, że zgodnie z informacjami przekazanymi przez Annę Niedbałę, Sekretarza Miasta Ostrowca Św., miejska część kładki położona jest nad ulicą Onufrego Zagłoby i obejmuje 31,5 mb.
Niestety osoby z trudnościami w poruszaniu się, większymi bagażami, czy dziećmi w wózkach miały trudności, aby przejść z ulicy Onufrego Zagłoby przedostać się na peron. Na terenie kładki nie zamontowano bowiem windy. W Urzędzie Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim zapytaliśmy na jakim etapie znajdują się prace przy miejskiej części kładki, jak długo potrwają, a także, co najważniejsze, czy zamontowane zostaną udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami? Jeśli tak, jakie? Czy zamontowana będzie winda lub schodołaz?
Niestety nie mamy dobrych wiadomości. Jak wynika z odpowiedzi Anny Niedbały, „zakres prac przewiduje remont kładki, polegający na odtworzeniu stanu pierwotnego, w parametrach dotychczas istniejących. W ramach przedmiotowego zadania nie jest przewidziany montaż elementów dodatkowego wyposażenia”.
Jak zatem kładkę pokonać mają osoby mające problemy z poruszaniem się lub rodziny z małymi dziećmi, które nie chcą nadkładać drogi, tylko skorzystać z niej np.od ulicy Żabiej?
– Dostęp dla osób z niepełnosprawnościami lub osób z wózkami zostanie zabezpieczony od strony ulicy Kolejowej – czytamy.
Czy takie rozwiązanie usatysfakcjonuje wszystkich ostrowczan?
Wartość zadania w części stanowiącej własność gminy Ostrowiec Świętokrzyski została określona na kwotę 1 343 915, 22 zł. Dotychczas wykonano: roboty rozbiórkowe elementów kładki – balustrad, oświetlenia, pomostu ustroju nośnego, spoczników i stopni schodów; oczyszczenie konstrukcji stalowej obiektu, zabezpieczenie antykorozyjne stalowych elementów konstrukcyjnych, zbrojenie ustroju nośnego pomostu, betonowanie filarów konstrukcji nośnej, montaż deski gzymsowej pomostu głównego, montaż części nowego oświetlenia, zbrojenie ustroju nośnego schodów i spoczników.
Remont części kładki stanowiącej własność gminy powinien zakończyć się do 15 maja 2023 roku.