Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Świętokrzyski znów „na szarym końcu” w rankingu „Wspólnoty”!

262 miejsce z 267 możliwych z dochodami 2799,29 zł per capita w 2020 roku zajął Ostrowiec Świętokrzyski w najnowszym Rankingu „Dochód Jednostek Samorządu Terytorialnego – Najbogatsze samorządy w 2020 roku” Pisma Samorządu Terytorialnego Wspólnota. „Wyprzedziły” nas Skarżysko-Kamienna (256 miejsce), Starachowice (241 miejsce), Staszów (237 miejsce), a także Włoszczowa (139 miejsce), Sandomierz (49 miejsce), czy Stalowa Wola (woj. podkarpackie 38 miejsce). Przypomnijmy, że w rankingu tym w 2019 roku wśród miast powiatowych Ostrowiec Świętokrzyski zajmował 247 pozycję, najwyższą zaś, bo – 228 z kolei w 2012 roku.

Rynek w Ostrowcu Świętokrzyskim. 27 lipca 2021 r. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Finanse miasta, mimo wielu niesprzyjającym okolicznościom są stabilne, a wszystkie wskaźniki makroekonomiczne, pod kontrolą. Zawarte w nim dane pokazują w sposób dobitny, jak podejmowane  w ciągu 6 lat decyzje, przynoszą efekty, co plasuje nasze miasto w czołówce tych, którzy spłacili zadłużenie, rozwijają się i inwestują. To pozwala nam na śmiałe patrzenie w przyszłość oraz realizację strategicznych dla miasta i ostrowczan projektów. Dzięki temu już w wielu miejscach kraju, jesteśmy stawiani za wzór, a włodarze innych miast, chcą podążać naszym śladem – mówił podczas sesji absolutoryjnej przed debatą nad „Raportem o stanie gminy Ostrowiec Świętokrzyski”,  jaka miała miejsce 22 czerwcu, Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.  

Wydatek 2 260 732,85 zł na utrzymanie zieleni miejskiej w 2020 roku na terenie gminy Ostrowiec Św., czy ponad 6 milionów złotych przekazanych w 2020 roku przez  gminę Ostrowiec Św.  w formie dotacji na trzy instytucje kultury: Miejskie Centrum Kultury, Miejską Bibliotekę Publiczną, a także Biuro Wystaw Artystycznych, a także  80 000 na świąteczne dekoracje nie przełożyły się na wysokie miejsce w rankingu. 

Z Rankingu „Dochód Jednostek Samorządu Terytorialnego – Najbogatsze samorządy w 2020 roku” Pisma Samorządu Terytorialnego Wspólnota wynika jednak, że życie w Ostrowcu Świętokrzyskim dla przeciętnego mieszkańca „za różowe” nie jest. I choć prezydent na każdym kroku podkreśla, że miasto zostało oddłużone, jak wynika z rankingu, nie przekłada się to na poprawę bytu ostrowczan. Ostrowiec Świętokrzyski zajmuje bowiem 262 miejsce z 267 możliwych z dochodami 2799,29 per capita (na osobę). Dla porównania wyprzedziły nas takie świętokrzyskie miasta jak: Skarżysko-Kamienna na 256 miejscu z dochodem 2901,86 zł per capita, Starachowice, zajmujące 241 miejsce z dochodem 2959,12 zł per capita, Staszów (237 miejsce) z dochodami 2976,14 zł per capita, czy Sandomierz, który uplasował się na 49 miejscu z dochodami 3742,12 zł na osobę. Wysoko, bo na 38 miejsc w rankingu, znalazła się Stalowa Wola tak chętnie porównywana do Ostrowca Świętokrzyskiego przez radnych, podczas sesji rady miejskiej. Miasto to, położone  w województwie podkarpackim znalazło się na 38 miejscu z dochodami 3775,93 zł per capita.

Ranking „Dochód Jednostek Samorządu Terytorialnego – Najbogatsze samorządy w 2020 roku” Pisma Samorządu Terytorialnego Wspólnota Źródło: wspólnota.org

Jak czytamy w Piśmie Samorządu Terytorialnego Wspólnota:

 – Metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu i w poprzednich latach. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w  okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd wysoko w  rankingu. Jest to jednak awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”). Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w  związku z  subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwane w środowiskach samorządowych janosikowe. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej – czytamy. 

– Obserwując poszczególne dziedziny życia, oraz obszary Ostrowca Św. bez trudu można dostrzec, jak rok po roku nasze miasto zmienia się na lepsze. Wszystkie działania temu służące mają również na celu niwelowanie i zapobieganie negatywnym procesom demograficznym, czy ekonomicznym, które jak w przypadku wielu innych miast, występują również w Ostrowcu Św.  – podkreślał podczas sesji absolutoryjnej Jarosław Górczyński. 

Kontrastując fragment wypowiedzi prezydenta z danymi zawartymi w rankingu, czy rzeczywiście miasto zmienia się na lepsze? 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this