Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiecki szpital wciąż bez akredytacji!

Wciąż nie wiadomo czy Zespół Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim otrzyma akredytację. Jak podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej poinformował Adam Karolik, pełniący obowiązki dyrektora naczelnego ostrowieckiego szpitala, do placówki nie dotarła jeszcze żadna informacja z Komisji Akredytacyjnej, czyli Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Jak już informowaliśmy Zespół Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim nie uzyskał akredytacji, zabrakło dwóch procent do uzyskania wymaganej, minimalnej, 75-procentowej punktacji. Dla pacjentów placówki nie oznacza to żadnych zmian, dla szpitala natomiast – wiąże się z mniejszym kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia.

– 15 lipca odwołaliśmy się od tej niekorzystnej dla nas decyzji. Nadal w tym temacie nie mamy żadnej odpowiedzi ani pozytywnej, ani negatywnej. Sądzę, że zapewne okres urlopowy nie sprzyjał szybkiemu załatwieniu tej sprawy,  ale z tego co wiem, to  tego typu decyzje były wydawane w ciągu zazwyczaj  dwóch miesięcy. ten okres dwóch miesięcy niedługo upłynie i z niecierpliwością czekamy, licząc oczywiście na  pozytywną opinię i wynik tej akredytacji – wyjaśniał w miniony czwartek – Adam Karolik. 

Przypomnijmy, że ocena akredytacyjna jest oparta na porównaniu stwierdzonej praktyki postępowania i stanu jednostki z wzorcami, jakie stanowią standardy akredytacyjne oraz dokonaniu oceny stopnia ich spełnienia. Oceny dokonuje Ośrodek Akredytacyjny zgodnie z delegacją ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o akredytacji w ochronie zdrowia (Dz.U. z 2009 r. Nr 52, poz. 418 i Nr 76, poz. 641). Zasady procedury akredytacyjnej reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 31 sierpnia 2009 r. w sprawie procedury oceniającej spełnianie przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych standardów akredytacyjnych oraz wysokości opłat za jej przeprowadzenie (Dz.U. Nr 150 poz.1216).

Uzyskanie minimum 75%, możliwej do uzyskania punktacji skutkuje udzieleniem akredytacji na 3 lata. Wynik poniżej 75% skutkuje odmową przyznania akredytacji. Do publicznej wiadomości podawane są jedynie decyzje pozytywne, tj. o przyznaniu statusu jednostki akredytowanej.

Potwierdzeniem udzielenia akredytacji jest certyfikat, podpisywany przez Ministra Zdrowia na okres 3 lat. Na okres obowiązywania certyfikatu przyznawane jest: – prawo posługiwania się logo, możliwość zaopatrzenia nazwy jednostki certą (specyficzny znak  w indeksie górnym na końcu nazwy szpitala) wskazującą, iż jest to jednostka akredytowana.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this