Znajdź nas na

FAKTY

Pacjenci onkologiczni z Ukrainy mogą kontynuować leczenie w Polsce!

Pacjenci onkologiczni z Ukrainy, którzy musieli przerwać terapię w swoim państwie, ze względu na agresję Rosji, mogą kontynuować leczenie w Polsce. Wspólnie z Polskim Towarzystwem Onkologicznym Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia ułatwia kontakt pacjentom z Ukrainy z placówkami onkologicznymi w Polsce. Na terenie województwa świętokrzyskiego pomoc taką świadczy Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Kontakt, także w języku ukraińskim, jest możliwy przez całodobową i bezpłatną infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia.

Źródło: NFZ Kielce

Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia – 800 190 590 – ma nową funkcję: pomoże uchodźcom z Ukrainy w kontynuacji leczenia onkologicznego. Konsultanci infolinii umożliwią kontakt pacjentów: będących obywatelami ukraińskimi, leczonych onkologicznie w Ukrainie,

którzy, w związku z działaniami zbrojnymi przekroczyli polsko-ukraińską granicę od 24 lutego 2022 r., a tym samym nie mogą kontynuować leczenia w Ukrainie z ośrodkami, w których będzie mogło być kontynuowane leczenie onkologiczne w Polsce.

Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 190 590, pacjent będzie mógł zgłosić potrzebę kontynuacji leczenia onkologicznego w Polsce. Wystarczy, że przekaże na infolinii swoje dane kontaktowe. Dane zostaną przekazane do ośrodka podejmującego się organizacji dalszego leczenia. Ośrodek skontaktuje się z pacjentem w ciągu 2 dni roboczych, aby uzyskać szczegółowe informacje o pacjencie i przebiegu dotychczasowego leczenia.

W każdym województwie jest przynajmniej jedna placówka onkologiczna, która jest gotowa do przyjęcia pacjentów z Ukrainy. W województwie świętokrzyskim jest to Świętokrzyskie Centrum Onkologii.

Przypominamy, że infolinia NFZ jest bezpłatna i działa całodobowo, przez 7 dni w tygodniu, także w dni świąteczne. Dzięki infolinii pacjenci zyskują szybką, kompleksową i przejrzystą informację dotyczącą zasad funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce, w tym o profilaktyce onkologicznej.

Infolinia zapewnia obsługę pacjentów w językach polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim. W ostatnim okresie znacznie zwiększyła się liczba konsultantów posługujących się tym ostatnim językiem, tak więc uchodźcy z Ukrainy nie mają żadnych trudności z komunikowaniem się.  

Informacje można uzyskać także przez pocztę elektroniczną, czat lub wideorozmowę z tłumaczem języka migowego https://tlumacz.migam.org/nfz-telefoniczna-informacja-pacjenta .

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this