Wybudowana została niezależna konstrukcja płyty lądowiska, podparta na słupach żelbetowych i ścianach nośnych. Wykonano nowe instalacje sanitarne, wentylacji mechanicznej, wodno-kanalizacyjne, C.O. elektryczne, w tym nowoczesny system oświetlenia nawigacyjnego i naprowadzania w technologii LED, instalacje monitoringu i sterowania. W ramach inwestycji rozbudowano istniejący budynek głównego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim o lądowisko na dachu skrzydła „C” wraz funkcjami towarzyszącymi: nadbudową istniejącej klatki schodowej, nadbudową istniejącej windy szpitalnej, budową nowego podnośnika śrubowego, rozbudową instalacji wodociągowej o zestaw hydroforowy dla lądowiska, budową pomieszczenia na sprzęt gaśniczy, rozbudową instalacji wewnętrznych.
Ostrowieckie lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, choć z opóźnieniem, już służy pacjentom placówki. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło w czwartek, 2 czerwca.
– Dzisiejsza uroczystość jest ważna dla szpitala, ale i dla całego powiatu ostrowieckiego. Spełniły się marzenia, lądowisko zostało już odebrane, a dzisiaj po prostu uroczyście przetniemy wstęgę – mówiła Marzena Dębniak, starosta powiatu ostrowieckiego. Dodała, że SOR bez lądowiska stałby się Izbą Przyjęć, natomiast teraz jego funkcjonowanie zostało zabezpieczone.
Okazuje się jednak, że według projektu Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 29 kwietnia 2022 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego, do 30 czerwca 2023 r. wydłuży się termin na zorganizowanie miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz zapewnienia specjalisty medycyny ratunkowej na stanowisku ordynatora oddziału (lekarza kierującego oddziałem), do 31 grudnia 2024 roku natomiast SOR-y mają czas na wybudowanie, modernizację lotniska bądź lądowiska.
Projekt rozporządzenia dostępny jest TUTAJ
– Wydaliśmy dobrze te pieniądze, niecałe pięć milionów (4,7 mln zł przyp. red.), ale warto było. Ja się bardzo cieszę, że jako Zarząd Powiatu podjęliśmy decyzję, że to lądowisko będzie umiejscowione właśnie na górze. Po pierwsze, może koszty są wyższe do budowy, ale później utrzymania są niższe, a poza tym jest to większe bezpieczeństwo, jest szybsza reakcja. Państwo będziecie mogli wjechać na górę i zobaczyć. Polecam, bo to czasami raz w życiu można zobaczyć takie lądowisko, a widoki są naprawdę bardzo piękne – zachęcała starosta. Mówiła także o planach na rozbudowę szpitala.
– Jesteśmy na etapie programu funkcjonalno-użytkowego. Szpital jest wielospecjalistyczy, odtwarzamy wszystkie przychodnie, szpital ma dobrą opinię, na którą ciężko pracujemy. Korzystając z obecności tak znamienitych gości dalej będę się uśmiechać i prosić, postaramy się przygotować jak najlepszy program i mam nadzieję, że za niedługo spotkamy się właśnie na otwarciu tego nowego skrzydła – mówiła Marzena Dębniak.
Tomasz Kopiec, dyrektor naczelny ZOZ w Ostrowcu Św. podziękował personelowi, budowa inwestycji ograniczał swobodny dostęp do kondygnacji budynku w związku z wyłączeniem windy. Podziękował również poprzedniemu pełniącemu obowiązki dyrektora naczelnego – Adamowi Karolikowi.
Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP odczytał list, który do uczestników czwartkowej uroczystości skierował Mateusz Morawiecki, premier RP.
– To rzeczywiście bardzo ważna chwila, chwila, w której wszyscy odczuwamy ogromną satysfakcję. Odczuwa ją pani starosta, zarząd powiatu, rada powiatu, odczuwa ją pan dyrektor, pracownicy, odczuwamy my, wspólnie z panem senatorem Jarosławem Rusieckim, którzy angażowaiśmy się w to przedsięwzięcie. Bo rzeczywiście, tak jak napisał pan premier, szpital bez lądowiska traci swoje funkcje. SOR bez lądowiska staje się zwykłą Izbą Przyjęć ze wszystkimi konsekwencjami, które ten fakt niesie ze sobą. I cieszę się bardzo, że nasza współpraca, współpraca parlamentarzystów, współpraca samorządowców spotkała się z taką życzliwością tam w Warszawie, u pana premiera Mateusza Morawieckiego.
Jarosław Rusiecki, Senator RP dodał, że z faktu, iż na ostrowieckim szpitalu znajduje się lądowisko, najbardziej zadowoleni są pacjenci.
– (…) którzy leżą na łóżkach szpitalnych, często cierpią, ale i też są zadowoleni myślę, że mieszkańcy naszego powiatu i sąsiednich powiatów, którzy mogą korzystać z tego szpitala. Bo to lądowisko jest troską o ich bezpieczeństwo. To jest troska o to, aby te złote sekundy i złote minuty do ich ratowania zdrowia i życia, jak najkrócej trwały. Niezwykle cieszę się, tak wahałem się, czy użyć takie sformułowanie, że w moim szpitalu jest lądowisko, które podwyższa standard z jednej strony dla możliwości pracy i rozwoju całego personelu medycznego: lekarzy, pielęgniarek, wszystkich techników medycznych, zarządowi szpitala którzy z troską patrzą na tę naszą lecznicę, żeby mogła się rozwijać, żeby mogli pacjenci mówić jak najlepsze opinie o tym szpitalu – podkreślał senator.
Zbigniew Koniusz, Wojewoda Świętokrzyski tłumaczył, że lądowisko jest wyznacznikiem czasów.
– Czas dla was jest pewną wykładnią skuteczności działań – zwracał się do personelu szpitala wojewoda Dodał, że szpital to wielkie konsorcjum ludzi dobrej woli, którzy działają na rzecz innych osób.
– Niech ten nowy obiekt, który góruje nad szpitalem będzie pewną wykładnią i pewnym punktem odniesienia, że nie ma rzeczy niemożliwych, a marzenia się spełniają – tłumaczył wojewoda.
Paweł Kubicki, kierownik Lotniczego Pogotowia Ratunkowego filia w Kielcach odczytał list od prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Roberta Gałązkowskiego.
– Życzę, aby ta uroczystość była źródłem zasłużonej satysfakcji, której niezmiennie towarzyszy społeczne uznanie. wdzięczność, także powszechny szacunek, Wierzę, że poczynione inwestycje przyczynią się do jeszcze lepszego i skuteczniejszego leczenia naszych wspólnych pacjentów – czytał Paweł Kubicki.
Dodał, że lądowisko przydało się już dwa razy.
– Drugi plus jest taki, że w końcu przestaniemy przeganiać dzieci, które grają w piłkę na boisku na Pułankach. Także mogą spokojnie grać. Przestaniemy już im hałasować nad głową – podsumował Paweł Kubicki.
Modlitwę w intencji pacjentów, ekip ratowniczych, korzystających z lądowiska oraz poświęcenia czaszy lądowiska dokonał ksiądz prałat Zbigniew Wiatrek.
Galeria foto: Marzena Gołębiowska i Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info