Znajdź nas na

FAKTY

Pierwsza taka atrakcja w województwie świętokrzyskim! Ćmielowska tężnia – oficjalnie otwarta! [ZDJĘCIA, VIDEO]

Środa, 10 czerwca był wyjątkowym dniem dla Ćmielowa. Już oficjalnie, po ubiegłorocznym rozruchu technicznym, uruchomiona została bowiem pierwsza w województwie świętokrzyskim – tężnia solankowa. Na uroczyste otwarcie tej nowej atrakcji w powiecie ostrowieckim przyszły tłumy mieszkańców, nie tylko z gminy Ćmielów. Innowacyjnego pomysłu, Joannie Susce, burmistrzowi miasta i gminy Ćmielów gratulowali parlamentarzyści, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, władz powiatu ostrowieckiego, a także włodarze gmin ościennych. – Wchodzenie pod górkę może nie jest łatwe, może i jest męczące, ale jak się już wyjdzie na to wzgórze, to jakie piękne są widoki. I ten cel dzisiaj osiągnęliśmy wspólnie, a wszystko dla moich mieszkańców – mówiła wczoraj Joanna Suska.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

10 czerwca 2020 roku już na stałe zapisze się na kartach historii miasta i gminy Ćmielów. Tego dnia uroczyście otwarta została bowiem pierwsza w województwie świętokrzyskim tężnia solankowa. Niestety inwestycja ta  nie mogła zostać otwarta wcześniej z uwagi na aurę pogodową, a  później ze względu na epidemię  koronawirusa i wynikające z niej obostrzenia. 

– Dziś wyjątkowy dzień, taki, o którym myślałam od dawna, ale przeszkód było naprawdę wiele. Inwestycja, która zakończyła się z opóźnieniem. 8 listopada ubiegłego roku, było uroczyste uruchomienie tylko. Niestety okres zimowy spowodował zamknięcie tężni, potem pojawiła się pandemia koronawirusa – przypomina Joanna Suska, burmistrz miasta i gminy Ćmielów.  

Tężnia solankowa to jej przedwyborcza obietnica. Podkreśla, że jej marzeniem było stworzenie w Ćmielowie  atrakcji na miarę województwa. 

– Jesteśmy pierwszą taką miejscowością, która ma tężnię solankową dlatego to nas wyróżnia teraz na mapie województwa, na mapie Polski, bo takich tężni jest naprawdę niewiele. Tym bardziej cieszę się, że mój plan został zrealizowany, przy poparciu radnych rady miejskiej. Jako burmistrz udokumentował, że  mam słowo – dodaje Joanna Suska. 

Agnieszka Kaca Chmielińska,  inspektor do spraw promocji w Urzędzie Miasta i Gminy w Ćmielowie, Joanna Suska, burmistrz miasta i gminy Ćmielów 
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Koszt inwestycji wyniósł 234 tysiące zł, a  kwota na jej realizację została pozyskana z oszczędności budżetu gminy. 

– Obiecałam, że w pięcioletniej kadencji nie będę miała swojego zastępcy. Pozwoli to wygenerować oszczędności rzędu 500 tys zł. – przypomina burmistrz.

Walory tężni solankowej są nieocenione dla  zdrowia w aspekcie chorób układu oddechowego, chorób tarczycy, astmy oskrzelowej, chorób skóry, alergii, w przypadku nerwic, czy chorób tarczycy.

Dlatego te mikroelementy zawarte w tej solance, a dodam, że stężenie tej solanki jest 20 procentowe, niezwykle korzystnie wpływają na nasz organizm. Stężenie 20 procentowe daje nam tę przewagę, że krócej przebywamy, a szybciej korzystamy. Wszędzie jest stosowana 6,7 procent, u nas 20 procent, żeby można było krócej przebywać. A ten godzinny pobyt przy tężni jest porównywalny do trzydniowego pobytu i nad morzem. Chciałam stworzyć mieszkańcom nie tylko Ćmielowa, ale jak widzę po przybyłych gościach, także i mieszkańcom powiatu ostrowieckiego, warunki do tego, aby zobaczyli jak w Ćmielowie się żyje, a myślę, że  będzie żyć się jeszcze lepiej – tłumaczy Joanna Suska.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Podkreśla, że aby poprawić komfort życia mieszkańców pozostało jeszcze dużo do zrobienia. Chciałaby, aby na rynku, tuż obok tężni powstała fontanna. Ma też pomysły na dalszą rewitalizację gminy Ćmielów. Słucha także głosu mieszkańców, którzy przychodzą do niej ze swoimi pomysłami i propozycjami. 

– Zawsze je analizuje, bo zawsze słucha się głosu mieszkańców, po to, by móc najlepiej wypełnić swój obowiązek, swoją misję społeczną. Wchodzenie pod górkę  może nie jest łatwe, może i jest męczące, ale jak się już wyjdzie na to wzgórze, to jakie piękne są widoki. I ten cel dzisiaj osiągnęliśmy wspólnie, a wszystko dla moich mieszkańców  – dodaje.   

Na uroczystym otwarciu tężni nie zabrakło Agaty Wojtyszek, Poseł na Sejm RP, która chętnie odwiedza gminę Ćmielów.

– To wielkie wydarzenie, bo taka tężnia jest jedyną na razie w naszym województwie, ale cieszy fakt, że kiedy włodarze innych miast zobaczyli jak ona wygląda, jakim dużym zainteresowaniem cieszy się mieszkańców,  to postanowili też takie plany w swoich miejscowościach zrealizować. Słyszę tutaj, że moje miasto Starachowice również jest taką tężnią zainteresowane, co pokazuje, że pomysł Pani burmistrz był bardzo trafny. Tężnia jest ulokowana tuż przy parku, powoduje, że ten kompleks staje się takim dopełnieniem. Plany, które pani burmistrz zapowiada, jak  Kiermasz Produktów Lokalnych spowodują, że nie tylko mieszkańcy Ćmielowa, ale i województwa będę się tutaj zatrzymywać i będą mogli zaczerpnąć z tych zdrowotnych walorów, które tężnia proponuje – tłumaczy Agata Wojtyszek.   

Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zapewnia, że do Ćmielowa będzie już nie tylko przyjeżdżać do dwóch fabryk porcelany, które odwiedziła także wczoraj, ale także, aby odpocząć przy tężni.

Reprezentujący Andrzeja Bętkowskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego – Mateusz Czeremcha podkreślał walory zdrowotne tężni, a także innowacyjność pomysłu. 

– Tężnia, którą tu widzimy i która oddziałuje na nasz układ oddechowy, ale i  nie tylko jest pierwszą w województwie tężnią, jest to wręcz innowacyjna inwestycja na skalę naszego województwa. Z tego co wiem także Busko- Zdrój przystąpiło do budowy tężni, zainteresowany jest tego typu budową także Sandomierz. Ta już funkcjonująca w Ćmielowie tężnia wpisuje się  w strategię ochrony środowiska, jaka jest realizowana również przez samorząd  województwa – mówił Mateusz Czeremcha. 

Dodał także, że  jeszcze w  tym miesiącu Sejmik Województwa Świętokrzyskiego  będzie zajmował się  programem ochrony powietrza oraz uchwałą antysmogową.

– Świadczy to o tym, że władze naszego województwa, pan marszałek bardzo dużą wagę przywiązuje do jakości środowiska naturalnego, przede wszystkim powietrza. W skali naszego województwa szacuje się, że około 1500 osób rocznie przedwcześnie umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza, a wszelkie inicjatywy, w tym również ta tężnia, czy programy typu „Czyste powietrze”, który jest skierowany do mieszkańców , do właścicieli indywidualnych domów, będzie wpływał na poprawę jakości środowiska, ograniczenie niskiej emisji, a tym samym poprawę zdrowia – dodał Mateusz Czeremcha.

Mateusz Czeremcha, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Hubert Żądło, wójt zaprzyjaźnionego i graniczącego z gminą Ćmielów – Bałtowa dodał, że powstała nowa atrakcja turystyczna nie tylko dla mieszkańców powiatu ostrowieckiego, ale i całego województwa. 

– Myślę, że to dziś wyjątkowa okoliczność dla wszystkich mieszkańców gminy Ćmielów, ale i nie tylko. Jako wójt gminy Bałtów upatruje korzyść dla moich mieszkańców, ponieważ licznie odwiedzający nasz region turyści, będą mogli chwilę dłużej zatrzymać się w naszym regionie. Zostało stworzono kolejna atrakcja turystyczna i myślę, że ten koszt, który został wydany na  wykonanie, w niedługim czasie się zwróci i będzie z korzyścią dla wszystkich. Chciałem pogratulować pomysłu i realizacji pani burmistrz, która pokazała tą inwestycją, że  „nie rzuca słów na wiatr” i tak jak złożyła zobowiązanie przed wyborami, że taka tężnia powstanie, tak w niedługim czasie wszyscy doczekali się jej realizacji. Pokazała, że jest odpowiednią osobą, na odpowiednim miejscu – podsumował Hubert Żądło.

Gratulacje mieszkańcom gminy Ćmielów, ale także Joannie Susce, składał także Andrzej Jabłoński, wicestarosta powiatu ostrowieckiego.

Hubert Żądło, wójt miasta i gminy Bałtów fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Ze swojej strony, ale także z upoważnienia zarządu powiatu, a także zgromadzonych tutaj samorządowców pragnę złożyć bardzo serdeczne gratulacje wam wszystkim mieszkańcom, a szczególne gratulacje dla pani burmistrz za pomysł, trzeba przyznać pomysł nowatorski. Jest to nowa atrakcja, przede wszystkim atrakcja zdrowotna,  ale także atrakcja turystyczna. Chcemy ze swojej strony zapewnić i złożyć taką deklarację, że wszyscy turyści którzy zmęczą się wizyta w Bałtowie i na Krzemionkach, dostaną od nas adres, aby  bezwzględnie odwiedzić Ćmielów i tutaj zaczerpnęli odpoczynku – mówił wicestarosta i życzył, aby mieszkańcy zawsze znaleźli czas na chwilę odpoczynku i kuracji przy tężni solankowej.

Bukiet kwiatów w imieniu mieszkańców Ćmielowa Joannie Susce wręczyła Halina Bukała, mieszkanka ćmielowskiego rynku
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

 

Licznie przybyli na wczorajszą uroczystość mieszkańcy Ćmielowa podkreślali, że rynek zmienia się na ich oczach, a sama gmina zaczyna spełniać ich oczekiwania, choć sporo jest jeszcze do zrobienia. Symbolicznym bukietem kwiatów za nową, zdrowotną atrakcję w imeniu mieszkańców Joannie Susce podziękowała Halina Bukała, mieszkanka ćmielowskiego rynku.  

– Pani burmistrz zrobiła dla nas, mieszkańców naprawdę coś pożytecznego. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego i myślę, że będziemy korzystać. Rynek zaczął się nam zmieniać, a teraz na pewno przyciągnie turystów – mówi Halina Bukała.

Pierwsza tężnia w województwie świętokrzyskim otwarta!Ćmielów słynie już nie tylko z porcelany!

Opublikowany przez Naostro.info Środa, 10 czerwca 2020

A Anna Strąk, od 1981 roku mieszkanka Ćmielowa dodaje: 

– Pani burmistrz jest aktywną osobą, działa prężnie w Ćmielowie. Tężnia jest bardzo dobrym pomysłem, ponieważ ja bardzo często korzystałam z tężni w Ciechocinku, mam bowiem problemy z nadciśnieniem. Teraz jestem bardzo zadowolona, że nie muszę wyjeżdżać, a będę się czuła jak w kurorcie. Jestem bardzo zadowolona. Myslę, że przy okazji poniewaz Mamy Żywe Muzeum Porcelany, a w pobliżu atrakcje  w Bałtowie, mam nadzieje, że będziemy mieli więcej turystów – dodaje Anna Strąk.  

O walorach zdrowotnych ćmielowskiej tężni mówiła doktor Agnieszka Biel-Żak, z ćmielowskiego ośrodka zdrowia.

O walorach zdrowotnych ćmielowskiej tężni mówiła doktor Agnieszka Biel-Żak
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Osoby, które przewlekle chorują na choroby przewlekłe układu oddechowego górnego, czyli na zapalenie zatok przewlekłe, jest wskazanie do korzystania z tężni,  czy też przewlekłe zapalenie krtani, zapalenie przewlekłe oskrzeli,  przewlekłe obturacyjne zapalenie płuc, czy też zmiany skórne, które często wśród nas występują. Tężnia jest wspaniałym miejscem do tego, ażeby nabywać, regenerować, wszystkie siły, które tracimy podczas stresu, które tracimy  w zasmogowanym środowisku,zanieczyszczonym środowisku. Tężnia jest również miejscem, w którym możemy leczyć niedoczynność tarczycy, ale zawsze należy zapytać lekarza specjalisty, który nas prowadzi czy w danym momencie możemy z niej korzystać.  Tężnia powoduje także to, że się odstresowujemy. To dla nas dzisiaj bardzo istotna rzecz – podkreślała Agnieszka Biel-Żak.

Z tężni nie może korzystać niewielka grupa osób, a więc: osoby  bezpośrednio po zawale mięśnia sercowego, podczas nasilonych objawów choroby wieńcowej serca, podczas aktualnie leczonych schorzeń nowotworowych, osoby z nadczynnością tarczycy, a także osoby uwrażliwione, uczulone na jony sodu, potasu, bromu, wapnia. 

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-1
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-1

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-21
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-21

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-20
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-20

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-19
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-19

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-18
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-18

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-17
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-17

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-16
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-16

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-15
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-15

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-14
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-14

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-13
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-13

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-12
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-12

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-11
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-11

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-10
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-10

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-9
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-9

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-8
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-8

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-7
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-7

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-6
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-6

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-5
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-5

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-4
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-4

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-3
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-3

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-22
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-22

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-42
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-42

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-41
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-41

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-40
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-40

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-39
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-39

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-38
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-38

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-37
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-37

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-36
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-36

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-35
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-35

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-34
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-34

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-33
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-33

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-32
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-32

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-31
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-31

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-30
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-30

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-29
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-29

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-28
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-28

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-27
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-27

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-26
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-26

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-25
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-25

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-23
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-23

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-43
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-43

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-51
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-51

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-50
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-50

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-49
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-49

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-48
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-48

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-47
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-47

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-46
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-46

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-45
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-45

NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-44
NaOSTRO.info Otwarcie tężni Ćmielów 2020-44

1 Comment

1 Comment

  1. Panek

    11 czerwca, 2020 at 19:47

    W Busku tez jest,to jak pierwsza w wojewodztwie?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this