Znajdź nas na

FAKTY

Pierwszy taki zabieg w województwie świętokrzyskim! Wykonali go chirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach!

Chirurdzy z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach przeprowadzili pierwszą w województwie świętokrzyskim, operację bariatryczną o nazwie SASI (pojedyncze zespolenie żołądkowo-jelitowe z rękawową resekcją żołądka). Jest to nowy rodzaj zabiegu chirurgicznego, wykonywany jedynie przez kilka ośrodków w Polsce.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Operacja polega na połączeniu dwóch stosowanych już wcześniej metod leczenia: rękawowej resekcji żołądka, czyli usunięciu około 80% tego narządu oraz połączeniu pozostałej części żołądka z jelitem cienkim. Istotą zabiegu jest ograniczenie objętości żołądka oraz zmniejszenie wchłaniania pokarmu poprzez wyłączenie znacznej części jelita cienkiego. Dzięki temu, udaje się uzyskać utratę masy ciała, przy jednoczesnym obniżeniu ryzyka związanego z niedoborem witamin i minerałów – wyjaśnia dr n. med. Piotr Bryk, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej w WSzZ.  Zabieg przeprowadzany jest metodą małoinwazyjną (laparoskopową).

Zarówno operacja jak i okres pooperacyjny przebiegły bez powikłań. Chory przez cały czas pobytu w szpitalu czuł się dobrze i po trzech dniach został wypisany do domu.

– Obecnie pozostaje pod opieką Przyszpitalnej Poradni Chirurgicznej. Zgodnie z założeniami, u pacjenta nastąpiła już znaczna utrata masy ciała oraz poprawa w zakresie kontroli chorób towarzyszących – dodaje dr n. med. Piotr Bryk.

Pan Dariusz przed operacją schudł 15 kilogramów. Po zabiegu, stracił kolejne 14 kg. Jak mówi, czuje się bardzo dobrze i planuje schudnąć jeszcze około 20 kilogramów.

Operacje bariatryczne w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach są wykonywane od 10 lat. Rocznie jest realizowanych około 100 takich zabiegów. Pierwszy zabieg SASI odbył się we wrześniu. W październiku, ta metoda operacyjna, ma zostać zastosowana u kolejnych pacjentów.

Zespół Kliniki Chirurgii w WSzZ stale szkoli się, rozwija swoje umiejętności oraz poszerza zakres wykonywanych operacji bariatrycznych, żeby zapewnić pacjentom dostęp do większości oferowanych obecnie na świecie metod leczenia otyłości.

– Jesteśmy dumni z tego, że coraz więcej chorych z całego kraju chce się u nas leczyć. Proszę pamiętać, że sukces leczenia chorego z otyłością zapewnia współpraca: chirurga, dietetyka, psychologa, fizjoterapeuty oraz wielu rożnych specjalistów – podkreśla dr n. med. Piotr Bryk.

24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością. Chirurgia bariatryczna to obecnie najskuteczniejsza metoda leczenia otyłości, która pozwala uzyskać długotrwałą redukcję masy ciała, nawet powyżej 30%, a ponadto zmniejsza ryzyko chorób związanych z nadmiarem tkanki tłuszczowej.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this