Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Sporne przejścia dla pieszych w Ćmielowie? Chodzi o prawdę, czy o oklaski?

Jak już informowaliśmy w Ćmielowie rozpoczęła się przebudowa czterech przejść dla pieszych. Wygląda jednak na to, że z pozoru niewielkie zadanie wywołać może spore emocje. Andrzej Jabłoński, wicestarosta Powiatu Ostrowieckiego twierdzi, że przedstawione przez Joanna Suskę, burmistrza Ćmielowa informację dotyczące realizacji zadania są niezgodne ze stanem faktycznym. Co innego twierdzi Joanna Suska, która potwierdza, że inicjatorem wniosku o przebudowę przejść dla pieszych była gmina Ćmielów, która partycypuje w kosztach inwestycji. Czy gmina, na której terenie realizowana jest inwestycja, do której się dokłada, nie ma prawa o niej informować?

fot. Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

Wracamy do tematu przejść dla pieszych, których przebudowa rozpoczęła się w gminie Ćmielów. Jak informowaliśmy 12 października, wartość zadania to 457 320 zł. 80 proc. kosztów zostanie sfinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, pozostałe 20 proc. (po 45 732 zł) zapłacą Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św. (jako zarządca drogi) oraz gmina Ćmielów. 

– Najbardziej cieszy mnie to, że wzrośnie bezpieczeństwo pieszych, w tym uczniów, podróżujących do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie – mówiła wówczas Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa, podkreślając, że za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św., wnioskowała o przebudowę newralgicznych przejść dla pieszych w pasie drogi powiatowej. Dodaje, że ma na to również potwierdzenie w postaci pism, które wysyłała do starostwa. 

Wygląda na to, że cztery przejścia dla pieszych wywołać mogą spore emocje. Andrzej Jabłoński, wicestarosta Powiatu Ostrowieckiego w piśmie, skierowanym do naszej redakcji podkreśla m.in. że:

– (…) podmiotem zarówno wnioskującym o pozyskanie dofinansowania, realizującym zadania, jak również rozliczającym przyznane dofinansowanie jest Powiat Ostrowiecki, będący zarządcą dróg powiatowych, w ciągu których znajdują się poszczególne przejścia dla pieszych. Nadmieniam także, że zawarte z wykonawcami dokumentacji projektowej i robót budowlanych w systemie „zaprojektuj i wybuduj” umowy na realizację zadań, zostały zawarte przez Powiat Ostrowiecki na podstawie przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Żadna z gmin nie uczestniczyła w pozyskaniu dofinansowania, ani realizacji procesu inwestycyjnego – pisze w piśmie wicestarosta. Pełną treść pisma publikujemy pod artykułem.

Potwierdza jednak słowa Joanny Suski o źródle pozyskanych środków – Rządowym Funduszu Polskich Dróg, w ramach naboru ogłoszonego przez Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach w 2021 roku, jak również fakt, że wkład własny pokrywany jest po połowie przez powiat i gminy „zgodnie z zasadą funkcjonującą przy realizacji powiatowych zadań drogowych, dzięki której udało się zrealizować wiele ważnych inwestycji i remontów na drogach powiatowych”.

Starosta stwierdza także, że informacje przedstawione przez Joannę Suskę w opublikowanym przez nas artykule są niezgodne ze stanem faktycznym i wprowadzają opinię publiczną w błąd.

Źródło: Gmina Ćmielów
Źródło: Gmina Ćmielów
Źródło: Gmina Ćmielów

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa podkreśla, że wszystkie informacje, jakie przekazała w swojej wypowiedzi, odnośnie procedury, jak i źródła finansowania przebudowy przejść dla pieszych są zgodne ze stanem faktycznym, jaki miał miejsce w ubiegłym roku.

– Wszystkie informacje, jakie przekazałam w swojej wypowiedzi, odnośnie procedury, jak i źródła finansowania przebudowy przejść dla pieszych są zgodne ze stanem faktycznym, jaki miał miejsce w ubiegłym roku. Należy podkreślić, że jest to program rządowy, a inicjatorem przedsięwzięcia, pisma, które było skierowane do starostwa jest pan Wojewoda Świętokrzyski w ramach Rządowego Funduszu Przebudowy Dróg. Pojawiła się realna szansa zwiększenia bezpieczeństwa i dla mnie to jest najważniejszy i priorytetowy cel.  Aby zwiększyć to bezpieczeństwo, zwłaszcza w tych miejscach, gdzie zauważalna była wypadkowość, czy kolizje drogowe z udziałem pieszych.  Wobec tego nie można mieć za złe burmistrzowi, jako włodarzowi, przekazywania informacji o inwestycjach, nawet gdyby były to inwestycje powiatowe, które odbywają się na terenie Ćmielowa, czy gminy Ćmielów. Tym bardziej, że gmina Ćmielów partycypuje w kosztach przebudowy tych czterech przejść w kwocie ponad 45 000 zł, o czym mieszkańcy również powinni wiedzieć. Jak też o czasowym utrudnienia w ruchu pieszym i kołowym, celem zachowania zwiększonej ostrożności na czas przebudowy. Śmiem twierdzić, że gdyby gmina nie zawnioskowała i nie wyłożyła z budżetu gminy tego 10 proc. wkładu własnego, czyli 45 732 zł, co jest też niebagatelną kwotą w budżecie z podatków mieszkańców, myślę, że ta inwestycja nie  byłaby realizowana przez powiat. Przy tej wspólnej dobrej współpracy myślę, że możemy powiedzieć, że wspólnie dbamy o bezpieczeństwo mieszkańców, którzy również pytali dlaczego został zerwany asfalt – mówi Joanna Suska.

Dodaje, że mieszkańcy wielokrotnie pytają ją również o remont przebiegającej przez Ćmielów drogi powiatowej, która wymaga przebudowy od stacji PKP. 

– Tłumaczę jakie są procedury, jakie wnioski składałam do starostwa, zarządcy tej drogi, aby  pozyskało środki zewnętrzne na ten cel. Trudno mieć za złe, że mieszkańcy kierują do mnie zapytania, jako do włodarza, co się dzieje na terenie mojej gminy. Wiem o wszystkim. Stąd też przekierowuje i przekazuję informację, które podkreślam, są zawsze zgodne ze stanem faktycznym i prawnym i są nakierowane na bezpieczeństwo. Potencjalnego mieszkańca tak naprawdę nie interesuje jaka procedura i w jakiej kolejności była zastosowana, mieszkańca obchodzi zamierzony efekt – podsumowuje.

Przypomina, że w trosce o mieszkańców gmina Ćmielów partycypuje w kosztach przebudowy, czy remontów dróg powiatowych, znajdujących się na terenie gminy Ćmielów, choć to zadanie własne powiatu. 

– Przede wszystkim wsłuchujemy się w głosy i potrzeby mieszkańców. Patrząc na to, że drogi powiatowe leżą na terenie gminy Ćmielów podejmujemy z radnymi takie decyzje, aby partycypować w kosztach. Mieszkańców interesuje efekt. Na pewno zainteresuje ich również efekt,, aby po 5 latach kadencji samorządu powiatowego dostrzec, że ta główna arteria drogowa, przebiegająca przez Ćmielów, czyli starodroże drogi wojewódzkiej, a dziś droga powiatowa  jest w opłakanym stanie. Na to mieszkańcy najbardziej narzekają i w ich imieniu będę wciąż składać wnioski z apelem o jej remont – dodaje burmistrz.

Pismo, jakie otrzymaliśmy ze Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św.


Pismo, jakie otrzymaliśmy ze Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this