Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Pietruszka w „cenie złota”? Zapytaliśmy dlaczego!

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Widziałem już różne rzeczy. Przeżyłem kolejki po mięso, walkę o słoik kawy, puste półki, kartki, wyroby czekoladopodobne, ale czegoś takiego już dawno nie widziałem. 22 zł za kilogram pietruszki!? Jeszcze żeby to było warzywo egzotyczne, ale nie. To zwykła pietruszka, tak popularna nawet na ogródkach działkowych! Żona chciała zrobić sałatkę. Teraz obejdziemy się smakiem. W tej cenie kupię pięć kilogramów pomarańczy, albo trzy kilogramy pomidorów – bulwersuje się pan Roman.

Sprawdziliśmy, w kilku mniejszych sklepikach w Ostrowcu Św. ceny pietruszki rzeczywiście do najmniejszych nie należały. Jeden ze sprzedawców powiedział nam, że przez 30 lat swojej kariery w handlu, po raz pierwszy spotyka się z taką kuriozalną wręcz sytuacją, w której pietruszka kosztuje ponad 20 zł, a stara kapusta jest droższa od tej młodej. Za kilogram trzeba bowiem zapłacić nawet do 10 zł.

Skąd taki wzrost cen warzyw? I jakie to będzie miało przełożenie na owoce, zbliża się bowiem sezon na truskawki?

– To jest przede wszystkim spowodowane zmniejszeniem podaży, kosztami przechowywania w nowoczesnych chłodniach, trzeba to też wziąć pod uwagę. Każde warunki atmosferyczne wpływają na to, co się dzieje. Na dzień dzisiejszy ta cena pietruszki na rynku hurtowym w Broniszach jest od 10 do 16 zł, z tym, że trzeba wziąć to pod uwagę, że jest już młoda pietruszka w pęczkach. Dlatego też cena starej pietruszki będzie na pewno sukcesywnie spadała, ale myślę, że trzeba poczekać jeszcze dzień, dwa, żebyśmy się przekonali, jak to wygląda. Patrząc na rynek owoców, czy truskawek też jest różnie. W piątek za kilogram truskawki, na rynku w Broniszach płaciliśmy 13 zł za kilogram do nawet 15 zł, dzisiaj z rana byłam na rynku – truskawka za kilogram kosztowała od 7,50 zł do 10 zł. Oczywiście mówimy o cenach hurtowych. W tej chwili jest już od 5 do 10 zł za kilogram truskawek. Wszystko zmienia się bardzo dynamicznie. Teraz może być taka sytuacja, że ta cena będzie się dwa razy zmieniała w ciągu dnia – tłumaczy Anna Kaszewiak z Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego S.A. w Broniszach.

Jak podkreśla także pogoda będzie miała olbrzymie znaczenie. Czy będą deszcze, czy będzie susza, czy plantatorzy będą mogli wyjść w pola.

– W tej chwili truskawka jest spod osłon, jest przykryta, ale później, gdy będzie już ta gruntowa, to wszystko będzie zależało od tego czy nie będzie burz, gradobicia, czy innych zjawisk atmosferycznych. Na wszystkie te czynniki musimy patrzeć, bo ma to wpływ na cenę – mówi Anna Kaszewiak.

Dodaje też, że na rynku pojawiają się już młode krajowe warzywa i owoce, które sukcesywnie wypierają te „stare” i drogie. Młoda pietruszka w pęczkach jest znacznie tańsza niż ta korzeniowa, to samo z kapustą.

Ceny hurtowe warzyw i owoców na rynku w Broniszach (stan z 9 maja):

 • Rzodkiewki 1-1,5 zł/pęczek
 • Buraki ćwikłowe 2-3 zł/pęczek
 • Marchew młoda 2,5-3,5 zł/pęczek
 • Szpinak 4-5 zł/kg
 • Koperek 1-1,33 zł/pęczek
 • Szczypiorek 0,8-1,1 zł/pęczek
 • Sałata masłowa 1,2-1,75 zł/
 • Szparagi 5-7 zł/pęczek 0,5 kg
 • Kalafiory 4,5-5,5 zł/szt
 • Brokuły 4-5 zł/szt
 • Kapusta biała 3-4 zł/szt

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Kolonia Inwalidzka ma nowego sołtysa! Jadwigę Banasik zastąpiła Aleksandra Ćwiek!

FAKTY

Policja poszukuje chłopca z nagrania!

FAKTY

16-latek z gminy Waśniów zmarł na skutek hipotermii? To wstępne ustalenia prokuratury!

FAKTY

Współczesne babcie tańczą rock and rolla! Uczniowie SP w Bałtowie pamiętali o swoich babciach i dziadkach! [ZDJĘCIA]

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this