Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Piknik z okazji Święta Wojska Polskiego już 11 sierpnia! Będą atrakcje dla dużych i małych!

Zapowiada się bardzo rodzinny 11 sierpnia, ale nie zabraknie także atrakcji dla miłośników wojska. A to za sprawą Pikniku z okazji Święta Wojska Polskiego, który podzielony zostanie na dwie części. Pierwszą z nich, tę cywilną – współorganizują Jarosław Rusiecki, Senatora RP, przewodniczący Komisji Obrony Narodowej, a także Ostrowiecka Akcja Katolicka, reprezentowana przez księdza Pawła Anioła: drugą – militarną – Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, 10. Świętokrzyska Brygadę Obrony Terytorialnej oraz Wojskowa Komenda Uzupełnień w Sandomierzu. Jak zapewniają organizatorzy nie zabraknie atrakcji dla dużych i małych!

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Część „cywilna” rozpocznie się w niedzielę, 11 sierpnia o godzinie 15.00 w Ośrodku Szkoleniowo-Rekreacyjnym Michael przy ulicy Okólnej 19. Będą występu, tańce i konkursy. Natomiast w godzinach od 13.00 do 19.00 z „Wojskowym Wyzwaniem” będą mierzyć się mieszkańcy naszego miasta i powiatu, którzy na jeden dzień postanowią wstąpić do wojska. Nie zabraknie także innych wojskowych atrakcji: jak pokaz sprzętu wojskowego, pojazdów, czy stoiska informacyjne.

– Powodem, który skłonił nas do organizacji wydarzenia jest jedno z najważniejszych świąt, które Polska i Polacy przeżywają. 15 sierpnia przypada bowiem Święto Wojska Polskiego, zwycięstwo bohaterskich żołnierzy marszałka Józefa Piłsudskiego nad armią bolszewicką. W historii wojskowości, w historiografii, święto to określane jest również jako „Cud nad Wisłą”. Ponieważ my Polacy, my chrześcijanie, my katolicy wierzymy, że wsparcie polskiego żołnierza, Polaków, w tych najtrudniejszych chwilach przyszło od Matki Bożej, stąd też 15 sierpnia to święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Ten dzień, Święto Wojska Polskiego w naszej wspólnej inicjatywie chcieliśmy w sposób szczególny uświetnić. Stąd też chciałem państwu wyjawić jak rodził się ten pomysł, który jest przed nami – tak o pomyśle organizacji wydarzenia opowiadał podczas dzisiejszej konferencji prasowej, Jarosław Rusiecki, Senator RP.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

A zaczęło się od tego, że kilka tygodni temu senator wraz z księdzem Pawłem Aniołem, twórcą Żywego Pomnika Świętego Jana Pawła II, opiekunem Akcji Katolickiej w Ostrowcu Świętokrzyskim, odwiedzili pułkownika Pawła Chabielskiego, komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach i dowódcę Garnizonu Kielce z planem i pomysłem, aby w Ostrowcu Świętokrzyskim po raz kolejny w większym wymiarze, zaistniało Wojsko Polskie. I tak też się stało. Pułkowniki, przy rozpoczynającej się wówczas akcji „Zostań Żołnierzem RP” postanowił, że takie przedsięwzięcie może być zrealizowane także w Ostrowcu Świętokrzyskim.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– To nasze wspólne przedsięwzięcie jest uczczeniem męstwa oręża polskiego, polskich żołnierzy, którzy najwyższym wymiarze przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. My chcemy też ten dzień przeżywać w sposób radosny, stąd też ten pomysł, aby wspólnie zorganizować piknik, ku czci żołnierza polskiego w Ostrowcu Św. Piknik podzielony będzie na dwie części i będzie miał dwa wymiary: wymiar wojskowy, a także wymiar radosny, piknikowy, gdzie wspólnie z Akcją Katolicką przygotowaliśmy zestaw wydarzeń. Chcemy ten radosny dzień, chociaż nie będzie to 15 sierpnia, a niedziela 11 sierpnia, ku czci żołnierza zorganizować. Chcieliśmy aby żołnierze Wojska Polskiego coraz częściej pojawiali się w Ostrowcu Świętokrzyskim. A myślę, że już niedługo zawitają również już na stałe – dodał Jarosław Rusiecki.

Olbrzymi wkład w organizację wydarzenia ma Ostrowiecki Oddział Akcji Katolickiej, która bardzo chętnie włącza się w tego typu wydarzenia kulturalne, ale także w wychowanie w duchu patriotyzmu.

– Cieszymy się, że w tym roku możemy przyczynić się do świętowania Wojska Polskiego. Będzie wiele a trakcji, jak np. pokaz musztry paradnej Wojskowej Orkiestry z Rzeszowa, Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, występy wokalne zespołów. Będą konkursy, zabawy, tańce, będzie się wiele działo. Jest to pierwszy taki piknik zorganizowany razem z Wojskiem Polskim. Mam nadzieję, że nie ostatni – podsumował ksiądz Paweł Anioł.

Jak zapewnia senator Jarosław Rusiecki, lada moment pojawią się plakaty, promujące wydarzenie.

– Zapraszam wszystkich mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego do odwiedzenia pikniku w niedzielę, 11 sierpnia, od godziny 15.00. Przez całe popołudnie, aż do wieczora będą liczne atrakcje konkursy, pokazy filmów. Nikt nie będzie zawiedziony. Każdy znajdzie coś dla siebie – zachęca senator.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Równolegle odbywać się będzie militarna część wydarzenia zorganizowana przez Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, 10. Świętokrzyską Brygadę Obrony Terytorialnej oraz Wojskową Komendę Uzupełnień w Sandomierzu.

– Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach bardzo chętnie przyłącza się do każdej inicjatywy, służącej umacnianiu obronności, również świętowaniu i uczczeniu żołnierzy, którzy oddali najwyższą wartość swoje życie i uczczeniu Święta Wojska Polskiego. W związku z tym planowany jest nasz udział w pikniku militarnym w Ostrowcu Świętokrzyskim, w ramach którego weźmiemy udział w prezentacji statycznej sprzętu, a także pojazdów wojskowych. Zaprezentujemy m.in. pojazdy służące na co dzień do szkolenia polskich kontyngentów wojskowych, do udziału w ćwiczeniach krajowych i zagranicznych, również sprzęt wykorzystywany w ramach misji poza granicami kraju oraz sprzęt, który na co dzień jest używany do rozminowania terenu województwa świętokrzyskiego z min, niewybuchów, przedmiotów niebezpiecznych. Jest to mało znana część naszej działalności, ale również niezwykle istotna. W ramach Pikniku Militarnego zaprezentowane zostaną także stoiska promocyjne naszych jednostek wojskowych: Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, administracji wojskowej w postaci Wojskowej Komendy Uzupełnień z Sandomierza – tłumaczył podpułkownik Piotr Zawiślak, zastępca komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

Do obchodów dołączyła także 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej.

– Stąd też przy tej okazji będzie można zaobserwować sprzęt, którym na co dzień posługują się Terytorialsi, będzie można zaczerpnąć informacji, w jaki sposób można zostać żołnierzem, obejrzeć sprzęt, którym dysponujemy, na co dzień, typu groty, motocykle, quady, pojazdy ciężarowe, osobowe – dodaje kapitan Renata Mycio, oficer prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Już 11 sierpnia w Ośrodku Szkoleniowo-Rekreacyjnym Michael przy ulicy Okólnej 19 w Ostrowcu Świętokrzyskim każdy mieszkaniec naszego miasta i powiatu będzie mógł poczuć się jak żołnierz.

Akcja to pomysł Ministerstwa Obrony Narodowej, które otwiera bramy koszar dla sympatyków wojska. W ramach kolejnego etapu kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, od 13 lipca do 24 sierpnia, w każdą sobotę w wybranych jednostkach wojskowych każdy kto spełni wymagania przewidziane regulaminem akcji będzie miał niepowtarzalną możliwość wstąpienia do Wojska Polskiego na jeden dzień.

W niedzielę, 11 sierpnia w godzinach od 13.00 do 19.00 „Wojskowe Wyzwanie” zawita także do Ostrowca Świętokrzyskiego. Jak zapewnia ppłk Marcin Komarowski, każdy otrzyma możliwość wstąpienia do wojska na jeden dzień, weźmie udział w zajęciach w terenie, pozna sprzęt wojskowy, nauczy się celowania z wykorzystaniem symulatorów. Zajęcia obejmą takie formy aktywności jak: podstawy musztry wojskowej; zajęcia z topografii; zapoznanie ze stopniami wojskowymi; naukę celowania przy użyciu urządzenia szkolno-treningowego; posługiwanie się środkami ochrony przed skażeniami; bieg w hełmie i kamizelce na czas oraz brzuszki; prezentacja sprzętu i uzbrojenia wojskowego. W tym czasie chętni będą mogli sprawdzić na własnej skórze jak wygląda służba wojskowa.

O wydarzeniu pisaliśmy więcej pod linkiem:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this