Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Piknik z okazji Święta Wojska Polskiego już 11 sierpnia! Będą atrakcje dla dużych i małych!

Zapowiada się bardzo rodzinny 11 sierpnia, ale nie zabraknie także atrakcji dla miłośników wojska. A to za sprawą Pikniku z okazji Święta Wojska Polskiego, który podzielony zostanie na dwie części. Pierwszą z nich, tę cywilną – współorganizują Jarosław Rusiecki, Senatora RP, przewodniczący Komisji Obrony Narodowej, a także Ostrowiecka Akcja Katolicka, reprezentowana przez księdza Pawła Anioła: drugą – militarną – Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, 10. Świętokrzyska Brygadę Obrony Terytorialnej oraz Wojskowa Komenda Uzupełnień w Sandomierzu. Jak zapewniają organizatorzy nie zabraknie atrakcji dla dużych i małych!

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Część „cywilna” rozpocznie się w niedzielę, 11 sierpnia o godzinie 15.00 w Ośrodku Szkoleniowo-Rekreacyjnym Michael przy ulicy Okólnej 19. Będą występu, tańce i konkursy. Natomiast w godzinach od 13.00 do 19.00 z „Wojskowym Wyzwaniem” będą mierzyć się mieszkańcy naszego miasta i powiatu, którzy na jeden dzień postanowią wstąpić do wojska. Nie zabraknie także innych wojskowych atrakcji: jak pokaz sprzętu wojskowego, pojazdów, czy stoiska informacyjne.

– Powodem, który skłonił nas do organizacji wydarzenia jest jedno z najważniejszych świąt, które Polska i Polacy przeżywają. 15 sierpnia przypada bowiem Święto Wojska Polskiego, zwycięstwo bohaterskich żołnierzy marszałka Józefa Piłsudskiego nad armią bolszewicką. W historii wojskowości, w historiografii, święto to określane jest również jako „Cud nad Wisłą”. Ponieważ my Polacy, my chrześcijanie, my katolicy wierzymy, że wsparcie polskiego żołnierza, Polaków, w tych najtrudniejszych chwilach przyszło od Matki Bożej, stąd też 15 sierpnia to święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Ten dzień, Święto Wojska Polskiego w naszej wspólnej inicjatywie chcieliśmy w sposób szczególny uświetnić. Stąd też chciałem państwu wyjawić jak rodził się ten pomysł, który jest przed nami – tak o pomyśle organizacji wydarzenia opowiadał podczas dzisiejszej konferencji prasowej, Jarosław Rusiecki, Senator RP.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

A zaczęło się od tego, że kilka tygodni temu senator wraz z księdzem Pawłem Aniołem, twórcą Żywego Pomnika Świętego Jana Pawła II, opiekunem Akcji Katolickiej w Ostrowcu Świętokrzyskim, odwiedzili pułkownika Pawła Chabielskiego, komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach i dowódcę Garnizonu Kielce z planem i pomysłem, aby w Ostrowcu Świętokrzyskim po raz kolejny w większym wymiarze, zaistniało Wojsko Polskie. I tak też się stało. Pułkowniki, przy rozpoczynającej się wówczas akcji „Zostań Żołnierzem RP” postanowił, że takie przedsięwzięcie może być zrealizowane także w Ostrowcu Świętokrzyskim.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– To nasze wspólne przedsięwzięcie jest uczczeniem męstwa oręża polskiego, polskich żołnierzy, którzy najwyższym wymiarze przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. My chcemy też ten dzień przeżywać w sposób radosny, stąd też ten pomysł, aby wspólnie zorganizować piknik, ku czci żołnierza polskiego w Ostrowcu Św. Piknik podzielony będzie na dwie części i będzie miał dwa wymiary: wymiar wojskowy, a także wymiar radosny, piknikowy, gdzie wspólnie z Akcją Katolicką przygotowaliśmy zestaw wydarzeń. Chcemy ten radosny dzień, chociaż nie będzie to 15 sierpnia, a niedziela 11 sierpnia, ku czci żołnierza zorganizować. Chcieliśmy aby żołnierze Wojska Polskiego coraz częściej pojawiali się w Ostrowcu Świętokrzyskim. A myślę, że już niedługo zawitają również już na stałe – dodał Jarosław Rusiecki.

Olbrzymi wkład w organizację wydarzenia ma Ostrowiecki Oddział Akcji Katolickiej, która bardzo chętnie włącza się w tego typu wydarzenia kulturalne, ale także w wychowanie w duchu patriotyzmu.

– Cieszymy się, że w tym roku możemy przyczynić się do świętowania Wojska Polskiego. Będzie wiele a trakcji, jak np. pokaz musztry paradnej Wojskowej Orkiestry z Rzeszowa, Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, występy wokalne zespołów. Będą konkursy, zabawy, tańce, będzie się wiele działo. Jest to pierwszy taki piknik zorganizowany razem z Wojskiem Polskim. Mam nadzieję, że nie ostatni – podsumował ksiądz Paweł Anioł.

Jak zapewnia senator Jarosław Rusiecki, lada moment pojawią się plakaty, promujące wydarzenie.

– Zapraszam wszystkich mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego do odwiedzenia pikniku w niedzielę, 11 sierpnia, od godziny 15.00. Przez całe popołudnie, aż do wieczora będą liczne atrakcje konkursy, pokazy filmów. Nikt nie będzie zawiedziony. Każdy znajdzie coś dla siebie – zachęca senator.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Równolegle odbywać się będzie militarna część wydarzenia zorganizowana przez Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, 10. Świętokrzyską Brygadę Obrony Terytorialnej oraz Wojskową Komendę Uzupełnień w Sandomierzu.

– Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach bardzo chętnie przyłącza się do każdej inicjatywy, służącej umacnianiu obronności, również świętowaniu i uczczeniu żołnierzy, którzy oddali najwyższą wartość swoje życie i uczczeniu Święta Wojska Polskiego. W związku z tym planowany jest nasz udział w pikniku militarnym w Ostrowcu Świętokrzyskim, w ramach którego weźmiemy udział w prezentacji statycznej sprzętu, a także pojazdów wojskowych. Zaprezentujemy m.in. pojazdy służące na co dzień do szkolenia polskich kontyngentów wojskowych, do udziału w ćwiczeniach krajowych i zagranicznych, również sprzęt wykorzystywany w ramach misji poza granicami kraju oraz sprzęt, który na co dzień jest używany do rozminowania terenu województwa świętokrzyskiego z min, niewybuchów, przedmiotów niebezpiecznych. Jest to mało znana część naszej działalności, ale również niezwykle istotna. W ramach Pikniku Militarnego zaprezentowane zostaną także stoiska promocyjne naszych jednostek wojskowych: Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, administracji wojskowej w postaci Wojskowej Komendy Uzupełnień z Sandomierza – tłumaczył podpułkownik Piotr Zawiślak, zastępca komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

Do obchodów dołączyła także 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej.

– Stąd też przy tej okazji będzie można zaobserwować sprzęt, którym na co dzień posługują się Terytorialsi, będzie można zaczerpnąć informacji, w jaki sposób można zostać żołnierzem, obejrzeć sprzęt, którym dysponujemy, na co dzień, typu groty, motocykle, quady, pojazdy ciężarowe, osobowe – dodaje kapitan Renata Mycio, oficer prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Już 11 sierpnia w Ośrodku Szkoleniowo-Rekreacyjnym Michael przy ulicy Okólnej 19 w Ostrowcu Świętokrzyskim każdy mieszkaniec naszego miasta i powiatu będzie mógł poczuć się jak żołnierz.

Akcja to pomysł Ministerstwa Obrony Narodowej, które otwiera bramy koszar dla sympatyków wojska. W ramach kolejnego etapu kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, od 13 lipca do 24 sierpnia, w każdą sobotę w wybranych jednostkach wojskowych każdy kto spełni wymagania przewidziane regulaminem akcji będzie miał niepowtarzalną możliwość wstąpienia do Wojska Polskiego na jeden dzień.

W niedzielę, 11 sierpnia w godzinach od 13.00 do 19.00 „Wojskowe Wyzwanie” zawita także do Ostrowca Świętokrzyskiego. Jak zapewnia ppłk Marcin Komarowski, każdy otrzyma możliwość wstąpienia do wojska na jeden dzień, weźmie udział w zajęciach w terenie, pozna sprzęt wojskowy, nauczy się celowania z wykorzystaniem symulatorów. Zajęcia obejmą takie formy aktywności jak: podstawy musztry wojskowej; zajęcia z topografii; zapoznanie ze stopniami wojskowymi; naukę celowania przy użyciu urządzenia szkolno-treningowego; posługiwanie się środkami ochrony przed skażeniami; bieg w hełmie i kamizelce na czas oraz brzuszki; prezentacja sprzętu i uzbrojenia wojskowego. W tym czasie chętni będą mogli sprawdzić na własnej skórze jak wygląda służba wojskowa.

O wydarzeniu pisaliśmy więcej pod linkiem:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Mieszkańcy żalą się na praktyki stosowane w ośrodku zdrowia w Waśniowie! Renata Lipka: Musimy działać zgodnie z prawem!

FAKTY

Mieszkańcy Woli Grójeckiej mają nową drogę! Czekali na nią 30 lat!

FAKTY

Mieszkańcy Woli Grójeckiej proszą o chodnik! Powiat odpowiada, że potrzebę widzi, ale… funduszy nie ma!

FAKTY

Tragiczny finał poszukiwań starszego mężczyzny!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this