Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Podziel się tym co masz najcenniejsze! Zbiórka krwi przed siedzibą Urzędu Marszałkowskiego już 2 marca!

Nietypowy sposób na uczczenie Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” proponuje Departament Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach. Już 2 marca w godzinach od 9.00 do 13.00 zaprasza przed siedzibę Urzędu, gdzie pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa będę czekać na wszystkich chcących podzielić się tym bezcennym darem, jakim jest krew.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Krew może oddać każdy zdrowy dorosły, ważący powyżej 50 kg, który nie choruje na schorzenia przewlekłe i w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie był poddany zabiegom chirurgicznym, przekłuciu uszu, wykonaniu tatuażu. Krew nie zostanie pobrana również od kobiet, które w okresie ostatnich 6 miesięcy rodziły.

Przed pobraniem krwi każdy zobowiązany jest do wypełnienia kwestionariusza osobowego, po czym pobierana jest krew do wykonania niezbędnych badań laboratoryjnych. Pozytywny wynik badań morfologii krwi oraz przeprowadzenie wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego pozwoli lekarzowi na zakwalifikowanie do grona dawców krwi.

Przed oddaniem krwi każda osoba powinna wypić kawę lub herbatę, a po donacji, po krótkim odpoczynku, w rejestracji otrzyma wszystkie niezbędne dokumenty. Dobrze jest zjeść wcześniej lekki posiłek i pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Podczas jednej donacji pobiera się 450 ml krwi pełnej, 600 ml osocza lub płytki krwi.

Organizm odtwarza bardzo szybko białka osocza i komórki krwi. 450 ml krwi stanowi jedynie 8-9%  ogólnej objętości krwi krążącej w organizmie dorosłego człowieka. W Polsce rocznie oddaje krew lub osocze ok. 500 000 osób. Wiele z nich wielokrotnie ratuje zdrowie i życie innym!

Nie ma schorzeń wynikających z wielokrotnego oddawania krwi ani „przyzwyczajenia” organizmu. Prawie wszystkie osoby oddające krew lub osocze czują się prawidłowo w trakcie i po pobraniu.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Czy koronawirus dotarł także na ostrowiecki Oddział Intensywnej Terapii?

FAKTY

Kolejne sześć przypadków koronawirusa w województwie świętokrzyskim!

FAKTY

Lokalni przedsiębiorcy wsparli ostrowiecki SOR! Piotr Borek: Ludzie bierzmy się do roboty, nie siedźmy za biurkami!

FAKTY

Egzaminy na prawo jazdy wstrzymane do 10 kwietnia!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this