Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Policja w gabinecie dyrektora ZOZ! Radni PiS złożą zawiadomienie do prokuratury?

Radni powiatowi Prawa i Sprawiedliwości poprosili policję o interwencję po tym, jak po obradach rady społecznej, w których uczestniczyli, zażądali od Andrzeja Gruzy, dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim, dokumentów na temat straty szpitala za wrzesień, jak również umowy i faktury za przygotowany przez Instytut Doradztwa i Obróbki Odkrywek – Program naprawczy ZOZ. Niestety pomimo interwencji policji, dokumentów nie otrzymali, a dyrektor opuścił gabinet.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Po burzliwej Radzie Społecznej, jaka miała dziś miejsce w ostrowieckim Zespole Opieki Zdrowotnej, radni powiatowi Prawa i Sprawiedliwości, korzystając z przysługujących im uprawnień, zażądali od Andrzeja Gruzy, dyrektora ostrowieckiego ZOZ, udostępnienia im informacji o stracie szpitala za wrzesień, a także umowy i faktury za program naprawczy szpitala.

Dyrektor początkowo tłumaczył, że nie ma czasu dla radnych i prosił, aby umówili się na spotkanie. Choć w tym samym czasie w swoim gabinecie rozmawiał z Danutą Barańską, przewodniczącą Rady Społecznej ostrowieckiego ZOZ, Mariuszem Łatą, członkiem rady społecznej, a także Łukaszem Witkowskim, członkiem rady społecznej i jej wiceprzewodniczącym.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Ostatecznie, po interwencji mundurowych, dyrektor opuścił gabinet i szpital, zostawiając radnych powiatowych z policją i sekretarką. Radni z PiS powoływali się na art. 21 podpunkt 2a Ustawy o samorządzie gminnym, według, którego „W wykonywaniu mandatu radnego radny ma prawo, jeżeli nie narusza to dóbr osobistych innych osób, do uzyskiwania informacji i materiałów, wstępu do pomieszczeń, w których znajdują się te informacje i materiały, oraz wglądu w działalność starostwa powiatowego, a także spółek z udziałem powiatu, spółek handlowych z udziałem powiatowych osób prawnych, powiatowych osób prawnych, powiatowej jednostki organizacyjnej oraz zakładów i przedsiębiorstw samorządowych, z zachowaniem przepisów o tajemnicy prawnie chronionej”.

– Utrudnianie pracy radnym jest zdaniem mecenasa, z którym rozmawiałem, przestępstwem. Pan dyrektor mino naszych licznych próśb, nie pokazał nam dokumentów, o które prosiliśmy. Jesteśmy przekonani, że jest w ich posiadaniu. Do tego, żeby pan dyrektor chciał w ogóle z nami rozmawiać, jako z radnymi, potrzebna była interwencja policji. To jest demokracja? Kim ten pan dyrektor tutaj jest? Co tu się w ogóle dzieje? Bardzo jestem przerażony o ten szpital – mówił tuż po interwencji policji – Zbigniew Duda, radny powiatowy z Prawa i Sprawiedliwości.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Tłumaczy, że każdy powinien zadać sobie pytanie, co tak naprawdę dzieje się ze szpitalem i w którą stronę zmierza.

– Jeżeli pan dyrektor ma tajemnice przed radnymi, którzy mają uprawnienia do tego, żeby oglądać dokumenty, a przypomnę, że według art. 21 podpunkt 2a. radny może wejść do pomieszczeń w każdej jednostce i oglądać wszystkie dokumenty, o które poprosi. Pan dyrektor niestety nam tego nie udostępnił, aczkolwiek te dokumenty ma. Poprosili o wynik finansowy za miesiąc wrzesień i to było za trudne, żeby nam pan dyrektor dał. Chcieliśmy również fakturę za plan naprawczy i umowę, które muszą tutaj być. Umowa musi być podpisana już zanim się robi program naprawczy i faktura też na pewno jest wystawiona. Niestety pani dyrektor Joanna Gałęzia, również nie udostępniła nam dokumentów, o które prosiliśmy i wskazywaliśmy na punty ustawy. To znaczy, że dyrektor jest ponad prawem? Nie powinno tak być. To jest samorząd. Na nas głosowało tysiące ludzi. Tysiące ludzi nam zaufało, jako radnym, po to, żebyśmy pilnowali ich interesów. A tu? Pan dyrektor wybrany przez komisje konkursową mówi: Nie dam radnym dokumentów. Pytam: jakim prawem – bulwersuje się Zbigniew Duda.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje także, że rozmawiał z mecenasem, który najprawdopodobniej będzie ich reprezentował, który potwierdził także, że brak udostępnienia dokumentów jest przestępstwem.

– Jak tak można traktować mieszkańców naszego powiatu. Bo tu nie chodzi o Zbigniewa Dudę, radnego Pawła Walesica, radnego Mirosława Rogozińskiego, radnego Marka Bilskiego, czy radna Sejmiku – Magdalenę Zieleń. Tu jest społeczeństwo naszego powiatu i województwa. Jak tak można? Czy nie jest to zamordyzm? Co dalej będzie ze szpitalem? Bo chyba nikt tego nie wie. Dyrektor też chyba nie wie, bo nie chce pokazać dokumentów– pyta radny powiatowy z PiS.

Przypomina, że w swojej długiej historii samorządowca nie miał takiego zdarzenia. Nie wierzył także, że taka sytuacja, jak ta dzisiaj może mieć miejsce.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Zdziwiony jestem tym, że na tak ważnej radzie społecznej nie ma mediów głównego nurtu. Zastanawiam się także, czy nie złożyć zawiadomienia do prokuratury. To będzie decyzja całego klubu. Takie zachowania dyrektora trzeba piętnować i wypalać gorącym żelazem. Co następne? Zabronią nam głosować? Pewnie tak. Zabronią nam się odzywać? Komunę to my już przerabialiśmy kiedyś i przeminęła. Jak można głosować nad programem naprawczym, jak tutaj nikt niczego nie może się dowiedzieć? Dziwię się radnym koalicyjnym, że na takie rzeczy oni pozwalają. Bo oni na to pozwalają – dodaje Zbigniew Duda.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Nie wiadomo także, kiedy radni otrzymają dokumenty, o których udostępnienie poprosili.

– Powiedział, że jutro i wyszedł. Ja nie rozumiem co to jest jutro. Jeśli ustawa mówi wyraźnie, że w tej chcieli, niezwłocznie mamy te dokumenty uzyskać, to co to znaczy jutro – podsumowuje radny z PiS.

Przypomnijmy, że na zaplanowanej jutro na godzinę 12.00 sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego pojawi się uchwała w sprawie przyjęcia przez Radę Powiatu Ostrowieckiego informacji o zatwierdzeniu przez Zarząd Powiatu Ostrowieckiego „Programu Naprawczego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim ul. Szymanowskiego 11” (inicjatywa uchwałodawcza – Zarząd Powiatu).

5 komentarzy

5 Comments

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this