Znajdź nas na

FAKTY

Policjanci i pracownicy banków kontra oszuści!

Seniorzy wciąż padają ofiarą oszustów. W wielu sytuacjach pierwszą osobą, która ma kontakt z pokrzywdzonym seniorem jest jest pracownik banku,W minionym tygodniu w ramach projektu „CYBERBANK 2.0”, którego autorem jest Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach, a dofinansowanego przez Narodowy Bank Polski, ostrowieccy policjanci odwiedzili placówki bankowe znajdujące się na terenie powiatu ostrowieckiego. Celem wizyt było wypracowanie współpracy pomiędzy pracownikami banków, a Policją, w przypadku próby popełnienia oszustwa o charakterze bankowym na szkodę osób starszych.

Źródło: Adobe Stock

Policjanci wciąż otrzymują zgłoszenia o oszustwach dokonywanych metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. Przestępcy wykorzystując ufność i dobre serce starszych osób w dalszym ciągu działają  i oszukują seniorów. Dlatego też w ramach projektu „CYBERBANK 2.0”, którego autorem jest Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach, a dofinansowanego przez Narodowy Bank Polski ostrowieccy policjanci odwiedzili placówki bankowe znajdujące się na terenie powiatu ostrowieckiego.

Założeniem projektu jest wypracowanie algorytmów współpracy pomiędzy pracownikami banku a Policją, w przypadku próby popełnienia oszustwa o charakterze bankowym na szkodę osób starszych. Stróże prawa w trakcie wizyt w placówkach bankowych uświadamiali pracowników, aby szczególną uwagę zwracali na osoby zdenerwowane, rozmawiające cały czas przez telefony oraz zachowujące się irracjonalnie podczas wypłaty środków. 

Mundurowi podczas spotkań w ostrowieckich siedzibach banków fot. Świętokrzyska Policja

W wielu sytuacjach pierwszą osobą, która ma kontakt z pokrzywdzonym seniorem jest właśnie pracownik banku, dlatego też, podczas spotkania mundurowi wskazywali rozmówcom na co powinni zwrócić szczególną uwagę. Uświadamiali ich, że ofiary często podejmują dość duże kwoty, stanowiące oszczędności ich całego życia. Zdarzają się również przypadki, kiedy to  oszuści nakłaniają seniora do zaciągnięcia szybkiego kredytu gotówkowego, jeśli ten nie posiada własnych środków finansowych.

Profesjonalizm oraz czujność pracowników banków podczas wykonywania obowiązków służbowych niejednokrotnie przyczyniła się do przerwania przestępczego działania.

Mundurowi podczas spotkań w ostrowieckich siedzibach banków fot. Świętokrzyska Policja

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this