Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Policjanci kontrolują prędkość na świętokrzyskich drogach! Pod lupę wzięli także kierowców z powiatu ostrowieckiego!

Dziś (piątek, 14 sierpnia) od wczesnych godzin porannych do późnych godzin wieczornych, na terenie całego województwa świętokrzyskiego policjanci z wydziału ruchu drogowego, a także z grupy „Speed” bacznie przyglądają się kierującym, którzy nadmiernie przekraczają prędkość, a swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem mogą wywołać wiele zdarzeń w ruchu drogowym. – Takimi akcjami przygotowujemy kierujących, że powinni spodziewać się takich kontroli, zwłaszcza teraz, w okresie wakacyjnych powrotów, a przede wszystkim apelujemy, aby „zdjęli nogę z gazu” – wyjaśnia podkomisarz Mariusz Bednarski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Podkomisarz Mariusz Bednarski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Fot. Łukasz Grudniewski

Trasa krajowa nr 9 przebiega przez dwa powiaty: opatowski i ostrowiecki. Między innymi  na niej kierowcy mogą spodziewać się licznych kontroli policjantów, którzy mierzą prędkość, a także  podejmują działania prewencyjne. 

– Dziś gościliśmy już na terenie powiatu opatowskiego. Tam już kilku kierujących miało okazję przekonać się, że policjanci są, że policjanci pełnią tę służbę. Pomimo, że w kraju wciąż mamy pandemię, policjanci kontrolują ruch na drogach, starają się, aby było jak najbezpieczniej – tłumaczy podkomisarz Mariusz Bednarski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.   

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że do wielu kierowców nie docierają apele, wskazówki, czy prośby  mundurowych, wówczas  trzeba sięgać po mandat karny. 

– Chcielibyśmy, aby kierujący wzięli sobie do serca to, że  jednak nie mandat się tutaj liczy, a przede wszystkim bezpieczeństwo nasze i  innych uczestników ruchu  – podkreśla mundurowy. 

Przyznaje, że główną przyczyną dzisiejszych zatrzymań na terenie powiatu opatowskiego było przekroczenie prędkość.

 – Wakacje się kończą.  Trzeba się przygotować do tego, że będziemy  mieli dużo większy ruch na trasach.  Życzylibyśmy sobie, aby tych wypadków było jak najmniej, dlatego, że każdy wypadek to ranni, a czasami niestety ofiary śmiertelne. Pamiętamy, że na tych drogach nie jesteśmy sami – przypomina podkomisarz Mariusz Bednarski.  – Policjanci apelują: zdejmij nogę z gazu, nie wyprzedzajmy „na trzeciego” za wszelką cenę,  wsiadajmy za kierownicę będąc trzeźwymi – dodaje. 

Przypomina, że każdy  nietrzeźwy kierujący, to potencjalny zabójca i  zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, także pieszych i rowerzystów. 

– Coraz wcześniej zapada zmierzch.  Apelujemy  do pieszych i rowerzystów, aby pamiętali, że  odblaski i kamizelki odblaskowe ratują życie, a także nasze zdrowie – tłumaczy policjant. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Porównując siedem miesięcy roku ubiegłego do siedmiu miesięcy roku 2020  na terenie całego województwa świętokrzyskiego doszło do mniejszej ilości  zdarzeń w ruchu drogowym, a co za tym idzie j mniej jest też  ofiar śmiertelnych, czy rannych. 

W ubiegłym roku w okresie pierwszych siedmiu miesięcy roku na terenie powiatu ostrowieckiego doszło do 25 wypadków w ruchu drogowym, w tym roku – 15. Wiąże się z tym mniejsza liczba osób rannych. Jest ich  o dziewięć mniej niż w roku ubiegłym ( 2019 –  27 osób, w 2020 –  18).  Mniejsza jest także  liczba ofiar śmiertelnych. Przez pierwszych siedem miesięcy ubiegłego roku były to  4 ofiary, w tym roku 1 ofiara śmiertelna. 

– Pomimo, że jest to o jedną ofiarę śmiertelną  za dużo,  chcielibyśmy, żeby do końca roku ten stan się utrzymał –  dodaje podkomisarz Mariusz Bednarski. 

Jeśli chodzi o kolizję na terenie powiatu ostrowieckiego w ubiegłym roku doszło do 580 kolizji, w tym roku do 488, czyli aż o  92 zdarzenia mniej. 

– Trzeba jednak pochylić się nad rzeczą, która wciąż nas niepokoi. Pomimo, że jest mniejszy ruch na drogach, bo warto pamiętać, że na prawie dwa miesiące tego roku, ruch na drogach zamarł, to liczba nietrzeźwych kierujących, pomimo że zmalała, nie jest satysfakcjonująca, aby mówić o całkowitym sukcesie.  Nietrzeźwi kierujący wciąż poruszają się po drogach, w niektórych rejonach sieją spustoszenie. Pamiętajmy, że to od nas zależy, czy my będziemy reagować na to, czy taki nietrzeźwy kierujący wsiada za kierownicę i może potencjalnie doprowadzić do zdarzenia w ruchu drogowym –  podsumowuje   policjant z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this