Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10:00 Mszą Świętą w Kolegiacie pw. Świętego Michała Archanioła, po której nastąpił przemarsz na plac w Parku Miejskim, gdzie prowadzona była główna część obchodów Święta Policji, a następnie odbył się piknik rodzinny.
Mimo że ryzyko utraty zdrowia czy życia wpisane jest w policyjną służbę, młodzi ludzie wstępujący do Policji podejmują to wyzwanie. Chęć bycia policjantem, niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, a także prestiż wykonywania tego zawodu oraz służenia ludziom, są silniejsze niż świadomość realnych zagrożeń.
– Już kilka razy w tym dniu, ale i w ostatnich dniach jest przywoływany dzień 24 lipca 1919 roku. Wtedy to Sejm najjaśniejszej Rzeczpospolitej w swojej ustawie Powołała Policję Państwową, a więc od początku budowy niepodległego, demokratycznego państwa, po 123 latach niewoli, to państwo, jego instytucje, porządek prawny, przestrzeganie praworządności, było w uwadze policjantów drugiej RP, choć nasza ojczyzna wtedy przeżywała wiele trudności, w wielu obszarach nie było wyznaczonej granicy agresywni sąsiedzi, to jednak Policja Państwowa, utworzona tą ustawą budowała fundamenty niepodległego państwa poprzez policjantów w każdej wiosce, w każdej gminie, w każdym mieście. Tak jak piękna jest historia patrona Świętokrzyskiej Policji też policjanta II RP, policjanta Jana Piwnika, urodzonego w niedalekich Janowicach, a ucznia ostrowieckiego Gimnazjum imienia Joachima Chreptowicza. To ten wybitny Polak, jeszcze przed wojną odbierał wykształcenie w naszym mieście, tak, aby później, kończąc szkołę policyjną, wstąpić w szeregi policji, a w czasie II Wojny Światowej stał się jednym z najwybitniejszych dowódców Podziemnego Państwa Polskiego, tworząc w Górach Świętokrzyskich zgrupowanie „Ponury”. Został po śmierci podniesiony do godności pułkownika. Taki autorytet, taką wybitną postać w swoich szeregach miała Policja II RP – przypomniał Jarosław Rusiecki, Senator RP.
Przypomniał także, że kilka lat temu została zorganizowana kapituła, która najwybitniejszym, odważnym, dzielnym policjantom przyznaje Medal imienia Jana Piwnika „Ponurego”.
– Tacy policjanci są z pewnością w szeregach Świętokrzyskiego Garnizonu, tacy policjanci odznaczeni tą wspaniałą nagrodą i wyróżnieniem są również dziś wśród nas. Gratuluję im tego wspaniałego wyróżnienia – mówił senator.
Dodał także, że przed współczesną policją stoją nowe wyzwania, a służba i wykonywanie zadań wiąże się często z utratą zdrowia, a czasem i utratą życia.
– Z wielkim szacunkiem, jako parlamentarzysta RP odnoszę się do waszej służby, do wyzwań, które są każdego dnia, każdej służby – przed wami. Z pewnością ta ocena, która jest wyznaczana przez społeczność lokalną, mówiąca o tym, że 98 procent mieszkańców polskich miast , polskich wiosek, odczuwa bezpieczeństwo w swojej społeczności lokalnej, to wielka zasługa służby policjantów, również policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim i w całym Garnizonie Świętokrzyskim – tłumaczył Jarosław Rusiecki.
Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP przypomniał natomiast, że w każdym awansie, dokumencie indywidualnym, jest zasługa rodzin policjantów. Rodzin, które wspierają, które sprawiają, że każdy funkcjonariusz ma takie miejsce, gdzie może wrócić po ciężkiej służbie.
– Rząd RP, polski parlament, dostrzega potrzeby. Potrzeby, które systematycznie staramy się zabezpieczyć. Dobrą informacją jest to, że program modernizacji Policji będzie kontynuowany, że będą trafiały kolejne środki na to, żeby wam się lepiej pracowało, żeby wasza służba była coraz bardziej efektywna. Życzę, aby kolejny rok do przyszłego lipcowego Święta Policji był rokiem szczęśliwym, aby przyniósł same dobre chwile. Wszystkiego najlepszego – zapewniał Andrzej Kryj.
Do tego, że idea i wartości Policji Państwowej utworzonej w 1919 roku wciąż są nam bliskie – przypomniał inspektor Artur Bednarek, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach.
– Policja Państwowa powstawała w wielkim trudzie, była tworzona z wielu formacji bezpieczeństwa, które funkcjonowały przed powstaniem Państwa Polskiego. Po lipcu 1919 roku została podporządkowana Ministrowi Spraw Wewnętrznych i funkcjonowała w okresie międzywojennym. Policja Państwowa borykała się z wieloma trudnościami, sprzętem, warunkami lokalowymi, wiedzą i umiejętnościami, ale kolejne lata dały tę możliwość, że zyskała w społeczeństwie ogromne zaufanie, była pomocna temu społeczeństwu, do czasu kiedy przyszła wojna i tysiące policjantów straciło życie na Wschodzie, na „nieludzkiej ziemi” 0 tłumaczył Artur Bednarek.
Zauważył, że mundurowi poradzili sobie z przestępczością zorganizowaną, która w latach 90-tych zagrażała obywatelom Polski.
– Można powiedzieć, że radzimy sobie dobrze z drobną przestępczością, która bardzo mocno doskwiera. Można powiedzieć, że potrafimy współpracować z osobami, które narażone są na przemoc w domach, można powiedzieć, że jesteśmy wrażliwi, empatyczni, że potrafimy wczuwać się w rolę pokrzywdzonego, ze potrafimy go rozumieć. Nie byłoby tego, gdyby nie wielki trud rządu, który w sposób odpowiedni wspiera, szczególnie w ostatni czasie ustawą modernizacyjna – wyliczał zastępca komendanta.
Przypomniał, że powstają nowe komisariaty, posterunki, podnoszone są uposażenia. Życzył, aby funkcjonariusze z dumą i honorem nosili policyjny mundur, aby wspierały ich rodziny, bo droga policjanta jest bardzo trudna.
Za ofiarną służbę ostrowieckim mundurowym dziękowała także Marzena Dębniak Starosta Powiatu Ostrowieckiego.
– Chcę państwu podziękować za to, że mieszkańcy mogą na was codziennie liczyć. Niejednokrotnie policja udowodniła, że zawsze jest w gotowości, zawsze jest gotowa pomagać i za to serdeczne dziękuję. Gratuluję dzisiaj wszystkim awansowanym i nagrodzonym. Życzę państwu bezpiecznej służby, służby wolnej od wszelkich nacisków politycznych – podsumowała starosta.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Senator RP, Jarosława Rusiecki; Poseł na Sejm RP – Andrzej Kryj; zastępce Komendanta Powiatowego Policji w Kielcach, inspektor Artur Bednarki; starosta powiatu ostrowieckiego – Marzena Dębniak; przewodniczący rady powiatu ostrowieckiego – Mariusz Pasternak; Dominik Smoliński, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Adamski, reprezentujący burmistrza gminy Kunów; Piotr Małek – wiceprzewodniczący rady miejskiej w Ćmielowie;Krzysztof Gajewski, wójt gminy Waśniów;Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów; Jerzy Murzyn, wójt gminy Bodzechów, Irena Renduda-Dudek, przewodnicząca Rady Miejskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim; przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości – prezes Sądu Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Grzegorz Matuszewski; prokurator rejonowy Prokuratury Rejonowej w Opatowie – Renata Orłowską; kapelan Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim – ksiądz Franciszek Sałęga, prezes Świętokrzyskiego Oddziału Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 – Grażyna Szkonter, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Świętokrzyskiego – Jerzy Kaniewski; komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim – st. bryg. Robert Grudzień; komendant placówki Żandarmerii Wojskowej w Kielcach – starszy chorąży sztabowy, Kazimierz Burliga; nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski – Adam Podsiadło, byli komendanci, zastępcy komendantów KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także bohaterowie uroczystości – policjanci, rodziny i ich przyjaciele, a także mieszkańcy miasta i powiatu, którzy wraz z mundurowymi mogli bawić się na pikniku.
Galeria foto: Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info