Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Ponad osiem litrów krwi w cztery godziny! Akcja Ostrowieckich Patriotów zakończyła się sukcesem!

18 osób podzieliło się dzisiaj bezcennym darem, jakim jest krew. To efekt akcji „Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego”, którą w Ostrowcu Świętokrzyskim zapoczątkowało Stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci. W okresie wakacyjnym, ze szpitali w Polsce każdego dnia przychodzą informacje, że tego życiodajnego płynu wciąż brakuje. Tym bardziej tego typu akcje są na wagę złota. Każdy, kto dziś zdecydował się pomóc innym właśnie w ten sposób, mógł pojawić się w Domu Parafialnym Michael przy ulicy Okólnej. Oprócz satysfakcji z tego, że być może uratował komuś życie, mógł także upewnić się, że jest zdrowy, a od Ostrowieckich Patriotów otrzymać pamiątkowy gadget w postaci kubka.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

To już czwarta zbiórka krwi zorganizowana przez Stowarzyszenie Ostrowieckich Patriotów. W sumie chętnych do oddania tego bezcennego płynu było aż 24, niestety nie każdy mógł dziś tą krew oddać. Ostatecznie pobrano ją od 18 osób – 18×0,450 – zebrano w sumie 8,1 litra krwi. . Człowiek jest jedynym źródłem tego wspaniałego leku. Krew pobierana jest tylko od zdrowych osób po spełnieniu odpowiednich warunków. Z roku na rok obserwuje się wzrastające zapotrzebowanie na krew i jej składniki w związku z postępem medycyny oraz starzeniem się społeczeństwa.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Oddając jedną jednostkę krwi, ratujesz życie aż trzech osób. Oddając krew 4 lub 6 razy do roku, możesz uratować nawet 24 osoby! Doskonale wiedzą o tym Ostrowieccy Patrioci, którzy zachęcają także inne Stowarzyszenia i instytucje do organizowania tego typu akcji.

– Zaczęło się od tego, że wiele razy słyszeliśmy komunikaty w mediach, że szczególnie w okresie letnim brakuje krwi, że warto takie zbiórki realizować, że warto się zgłaszać, być krwiodawcą. Stwierdziliśmy, że możemy się tym zainteresować. Przy okazji nasz kolega ze Szczecina, Bartek Ilcewicz kolega ze Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych organizuje taką zbiórkę w Szczecinie. Informacja obiegła całą Polskę i dotarła także do nas, do Ostrowca Świętokrzyskiego. On nas tym zaciekawił. Akcja „Przelej krew w dniu Powstania Warszawskiego” to nazwa symboliczna, choć jak się okazało nie każdy odczytuje ją tak jak trzeba, ale myślę, że warto robić tego typu wydarzenia pomimo przeciwności losu. Możemy sprężyć osoby, które są krwiodawcami i chcą tę krew oddać, zapewnić im szansę na podzielenie się krwią. W imieniu Stowarzyszenia chciałabym bardzo serdecznie podziękować tym wszystkim którzy się zjawiają. To niesamowite, że pomimo weekendu, pomimo pięknej pogody za oknami zamiast zakupów, wybierają pomoc innym. Czeka się pół godziny, nikt nie narzeka – tłumaczy Katarzyna Ślusarz z Ostrowieckich Patriotów.

Oprócz stałych krwiodawców, przychodzą też osoby, które są po raz pierwszy. Jak przyznaje Katarzyna Ślusarz w Stowarzyszeniu zastanawiają się, czy nie utworzyć akcji, aby na hasło Ostrowieccy Patrioci można było oddać krew w punkcie krwiodawstwa w Ostrowcu Świętokrzyskim. Czy się uda, pokaże czas.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Z dużego zainteresowania akcją cieszy się też Michał Ślusarz, prezes Stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci.

–Marzy mi się, żeby to zainteresowanie było jeszcze większe. Krew to też lek. Jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. W okresie wakacji mamy te niedobory największe. Ludzie są chorzy na co dzień, ale też są nagłe wypadki i zdarzenia, Trzeba promować takie społeczne oddawanie krwi na piknikach, festynach. Warto zawsze i wszędzie przypominać o tym, że krew jest potrzebna. Będzie to wówczas bardziej powszechne i zapewne ludzie do tego, też zupełnie inaczej podejdą dodaje Michał Ślusarz.

Dzięki akcji już szósty raz krew oddał pan Kamil, mieszkaniec Rudy Kościelnej w gminie Waśniów.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Już dawno nie oddawałem krwi, a dzisiejsza akcja, zorganizowana przez Ostrowieckich Patriotów to świetny moment na to, aby podzielić się z kimś bezcennym darem. Warto oddawać krew bo nie dość, że możemy pomóc innym, to jeszcze możemy dowiedzieć się czy jesteśmy zdrowi. Warto to robić dla samej profilaktyki. Na miejscu jest lekarz, który może szybko zareagować. Warto myśleć o innych, bo dziś może czujemy się dobrze, ale jutro możemy tej krwi potrzebować – dodaje pan Kamil.

Zbiórka krwi, a także odpowiednie warunki do jej oddawania były możliwe dzięki Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, a także przychylności i wyrozumiałości księdza prałata Jana Sarwy, który na wydarzenie użyczył miejsca w Domu Parafialnym Michael.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Często słyszymy w informacjach różnych, że w bankach krwi jej brakuje. W naszym mieście i wielu innych miastach Polski są prowadzone akcje charytatywne, bo tak naprawdę trzeba je tak nazwać, ludzie przychodzą z dobrej woli, oddają krew dla innych ludzi, którzy znajdą się bądź znajdują w takiej potrzebie. Myślę, że każdy człowiek dobrej woli powinien taką akcję popierać, jeśli zdrowie mu tylko na to pozwala, powinien też jeżeli zechce, tym darem życia podzielić się z innymi. Ostrowieccy Patrioci już któryś raz z kolei wystąpili do mnie z prośbą, aby udostępnić pomieszczenia, więc zawsze czynię to z największą radością, bo wiem, że to jest bardzo dobra, piękna i szlachetna inicjatywa i zawsze, gdy będą z taką potrzebą się do mnie zwracać, to będę to czynił – zapewnia ksiądz prałat.

Każdy kto oddał dziś krew otrzymał patriotyczny kubek od głównego organizatora Fundacji Małych Stópek ze Szczecina.

Natomiast 1 sierpnia na ostrowieckim rynku zrobi się biało-czerwono. W ten sposób Stowarzyszenie przypomni o tych, którzy walczyli i przelewali swoją krew podczas walk w Powstaniu Warszawskim.

O tym, w jaki sposób Ostrowieccy Patrioci zachęcają do uczczenia pamięci o bohaterach Powstania Warszawskiego piszemy tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Uczniowie Staszica potrafią się dzielić! Gry planszowe, zabawki i słodycze trafiły do „Naszego Domu” w Denkowie! [ZDJĘCIA]

FAKTY

Widziałeś mężczyznę ze zdjęcia? Powiadom Policję!

FAKTY

Na Traugutta, Świętokrzyskiej i Sandomierskiej będzie bezpieczniej!

FAKTY

Bezdomności nie mamy wypisanej na czole!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this