Znajdź nas na

FAKTY

Polska młodzież z Litwy na letnim pobycie w województwie świętokrzyskim!

Na zaproszenie marszałka Andrzeja Bętkowskiego w województwie świętokrzyskim przebywa 18-osobowa grupa młodzieży polskiej z Litwy. Podczas pobytu zwiedzają urokliwe miejsca w regionie oraz uczestniczą w warsztatach kulturalno-edukacyjnych poznając polską kulturę, tradycję i język.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Z młodymi odkrywcami z Litwy w Muzeum Narodowym w Kielcach spotkali się: marszałek Andrzej Bętkowski, członek Zarządu Tomasz Jamka, przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś, z-ca dyrektora Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych Renata Bilska oraz dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Jacek Wołowiec.

– Województwo chętnie współpracuje z zagraniczną Polonią. Młodzież polska potrzebuje kontaktu z ojczyzną, naszym językiem, kulturą i historią – mówił marszałek Andrzej Bętkowski. – Mam nadzieję, że zaplanowane atrakcje Was zainteresują, a wspomnienia na długo zostaną w Waszej pamięci.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Przygotowany przez Urząd Marszałkowski pobyt młodzieży w dniach od 17 do 25 sierpnia jest realizowany w ramach ogólnopolskiej akcji „Lato z Polską 2021”, której inicjatorem jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

– Państwa przyjazd jest wspaniałym efektem współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska. Dziękuję Dariuszowi Śladeckiemu – prezesowi Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia za zaangażowanie. A młodzież zachęcam do zwiedzania naszego regionu, który obfituje w cenne historycznie zabytki i piękne tereny – mówił Tomasz Jamka.

Uczestnikami wizyty w Świętokrzyskiem jest młodzież ucząca się języka polskiego w szkołach polskich w Wilnie.

– Akcja „Lato w Polsce” pokazuje troskę o młodych Polaków, w tym przypadku z Litwy . Cieszę się, że możemy ich gościć w naszym regionie, który z pewnością oczaruje ich swoim urokiem. Miejmy nadzieję, że efektem tej naszej współpracy będzie wybór studiów przez tę młodzież na naszych regionalnych uczelniach – dodał przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś, który opowiedział gościom o tym jak funkcjonuje Sejmik Młodzieżowy i zaprosił młodzież litewską do wspólnych inicjatyw i realizacji polsko-litewskich projektów młodzieżowych.

Specjalną ofertę zajęć warsztatowych i rekreacyjnych przygotowali i poprowadzą specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, które jest partnerem wydarzenia.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Młodzież zwiedziła już Święty Krzyż oraz Muzeum Narodowe w Kielcach. Poznała także tradycje naszych przodków odwiedzając Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej

Przed nimi bliskie spotkania z historią i kulturą polską, które zapewnią im wizyty w Sandomierzu, na Zamku Królewskim w Chęcinach, Parku Etnograficznym w Tokarni, Pałacu Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki.

Wizyta w Centrum Nauki Leonardo da Vinci będzie okazją do odkrycia ciekawostek świata nauki. Rozrywki dostarczy także wizyta w Kompleksie Świętokrzyska Polana w Chrustach oraz w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym JuraPark w Bałtowie.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this