Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Polska zamknęła granice! Transport cargo nie został zawieszony!

Zgodnie z zapowiedzią polskiego rządu od dziś (15 marca) na 10 dni zamknięte zostały granice Polski dla cudzoziemców. Obywatele Polski mogą wciąż wracać do kraju, jednak gdy zdecydują się na ten krok – muszą liczyć się z tym, że zostaną poddani 14 dniowej kwarantannie. Powrót możliwy będzie lotem czarterowym lub transportem kołowym: autobusem, busem lub samochodem osobowym. Wciąż funkcjonował będzie transport towarowy. Produktów na sklepowych półkach nam nie zabraknie!

Źródło: Portal gov.pl

Od dziś (noc z soboty 14 marca, na niedzielę 15 marca) wprowadzony został zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców. Wszystko po to, aby wraz z nimi do Polski nie „wjechał” wirus. 

– W Polsce osób zakażonych jest wciąż stosunkowo niewiele, ale w pozostałych krajach europejskich – przypadki idą w tysiące. Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby przywozić wirusa do Polski, żeby zarażać kolejnych naszych obywateli. Dlatego też zdecydowaliśmy się przywrócić tymczasowe kontrole graniczne – czytamy na stronie rządu.

Polacy, którzy zdecydują się na powrót do kraju muszą przygotować się na 14-dniową obowiązkową kwarantannę domową. Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany, a także przebadany. Zostanie również skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową.  Wyjątkiem są osoby: z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim, kierowcy transportu kołowego – np. autobusów i busów, których kwarantanna nie dotyczy.

Obywatele będą mogli wrócić do Polski transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami lub lotami czarterowymi. Wszystkie międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe zostaną zawieszone. Krajowe połączenia lotnicze i kolejowe działają nadal.

Tymczasowy zakaz wjazdu do Polski dotyczy cudzoziemców z wyjątkiem: małżonków obywateli polskich, dzieci obywateli polskich, osób posiadających Kartę Polaka, osób posiadających prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

Wojsko nie zamknie ulic i miast. 

– Ograniczamy napływ obcokrajowców do Polski, ale nie zamykamy miast. Nie ma potrzeby, aby w tym momencie otaczać kordonem sanitarnym żadnej miejscowości – sytuacja tego nie wymaga. Zdecydowaliśmy się jako polski rząd w maksymalnym stopniu ograniczyć przepływ ludzi. To zapobiegnie szybkiemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Podobne działania wdrożyły już także kraje grupy Wyszehradzkiej, które ograniczyły drastycznie ruch międzynarodowy. Tylko wspólne i spójne działanie wszystkich regionu zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa – czytamy na stronie rządu.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Założyli Stowarzyszenie aby ratować kunowską świątynię przed ruiną! Potrzebują jednak wsparcia finansowego! [ZDJĘCIA]

FAKTY

Tragiczny wypadek drogowy w gminie Bałtów! Nie żyje jeden z pasażerów! Dwie osoby w szpitalu!

FAKTY

Koronawirus województwo świętokrzyskie! Cztery zakażenia, dwa nowe ozdrowienia!

FAKTY

W województwie świętokrzyskim potwierdzono osiem nowych zakażeń koronawirusem!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this