Znajdź nas na

FAKTY

Ponad 1,2 mln zł na budowę i modernizację dróg dojazdowych do pól! Wśród beneficjentów gminy z powiatu ostrowieckiego!

1 mln 248 tys. zł – to łączna kwota wsparcia w drugiej transzy dla 31 gmin i 1 powiatu na budowę i modernizację dróg prowadzących do gruntów rolnych. Umowy z marszałkiem Andrzejem Bętkowskim, wicemarszałek Renatą Janik i członkiem Zarządu Województwa Markiem Jońcą podpisali dziś przedstawiciele świętokrzyskich samorządów. Dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa świętokrzyskiego, w regionie w 2022 r. samorządy zbudują lub wyremontują prawie 26 km dróg dojazdowych do pól. Gościem uroczystości był senator RP Krzysztof Słoń.

Od lewej: Marek Jońca, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Krzysztof Gajewski, wójt gminy Waśniów i wicemarszałek Renata Janik fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Łączna kwota przyznana w tym roku na drogi dojazdowe do świętokrzyskich pól wynosi 3 308 700 zł. Wnioski dotyczące budowy, odbudowy i modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych złożyło 56 gmin z województwa świętokrzyskiego i jeden powiat. W lipcu marszałek województwa podpisał już 33 umowy z gminami, a dzisiaj w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach dofinansowanie otrzymały kolejne gminy z terenu województwa świętokrzyskiego i powiat sandomierski.

– Wsparcie województwa dla tego typu przedsięwzięć wynika z realizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych w zakresie finansowego wsparcia gmin – wyjaśnił marszałek Andrzej Bętkowski. – Środki z budżetu województwa przeznaczone na ten cel pochodzą z tytułu opłat wnoszonych przez gminy, wynikających z wyłączenia gruntów rolnych z produkcji rolniczej. Zależy nam, by poprawiać warunki pracy rolników, dostosowywać drogi do nowoczesnego ciężkiego sprzętu i pojazdów – dodał.

Marek Jońca, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, marszałek Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Renata Janik
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Myślimy o trudnej, ale godnej naszej uwagi i wdzięczności pracy rolników – podkreśliła wicemarszałek Renata Janik. – Dziękujemy za plony, uczestnicząc w dożynkach, ale też staramy się poprawiać warunki pracy i życia na wsi, dofinansowując budowę dróg, modernizację gospodarstw, tworząc placówki dla dzieci i świetlice wiejskie, wspierając kulturę i tradycję – dodała wicemarszałek.

– Fundusz, który gromadzimy z tytułu odrolnienia gruntów, w całości wraca do gmin i systematycznie ubywa złej jakości dróg dojazdowych w regionie – powiedział członek Zarządu Województwa Marek Jońca.

Pieniądze na inwestycje w obszarze budowy i modernizacji dróg dojazdowych do gruntów w drugiej transzy przyznano samorządom gmin: Pacanów, Stopnica, Tuczępy, Oksa, Małogoszcz, Nagłowice, Chęciny, Daleszyce, Łopuszno, Miedziana Góra, Raków, Strawczyn, Fałków, Gowarczów, Końskie, Smyków, Baćkowice, Sadowie, Bodzechów, Waśniów, Działoszyce, Klimontów, Brody, Mirzec, Bogoria, Łubnice, Połaniec, Szydłów, Kluczewsko, Moskorzew, Radków oraz powiatowi sandomierskiemu.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this