Znajdź nas na

FAKTY

Ponad 400 tysięcy zł na Środowiskowy Dom Samopomocy w gminie Bałtów! Promesę wręczyła wiceminister Alina Nowak!

20 tysięcy złotych dla Stowarzyszenia Seniorów „Ruch to moje zdrowie” z Bałtowa, a także 444 406 zł na utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w budynku po byłej Szkole Podstawowej w Wólce Bałtowskiej – to tylko część promes, jakie wczoraj w Urzędzie Gminy w Bałtowie (w środę, 24 czerwca) wręczyła Alina Nowak, wiceminister w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W wydarzeniu oprócz beneficjentów udział wzięli także świętokrzyscy parlamentarzyści i samorządowcy. – Środowiskowy Dom Samopomocy to jedna z moich obietnic wyborczych, jak również radnych, którzy startowali w ostatnich wyborach, a na których wsparcie zawsze mogę liczyć. Z jednej strony zapewnimy opiekę osobom niepełnosprawnym, z drugiej – stworzymy nowe miejsca pracy dla naszych mieszkańców – mówi Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

Hubert Żądło i wiceminister Alina Nowak fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Jako gmina Bałtów czujemy się niezmiernie wyróżnienie, że tej rangi wydarzenie odbywa się właśnie u nas – mówił Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, rozpoczynając uroczystość. 

Mowa o 11 promesach wręczonych wczoraj przez Alinę Nowak, wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w imieniu Marleny Maląg, ministra RPiPS. Otrzymali je na Środowiskowe Domy Samopomocy –  gmina Bałtów (444 406 zł), a także  powiat opatowski (1 700 000 zł), Stowarzyszenie Seniorów „Ruch to moje zdrowie” –  20 000 zł, Stowarzyszenie Aktywności Kulturalnej „Karuzela” z Ostrowca Św. –  66 235 zł, Bractwo „Bądź dobry jak chleb” im św. Brata Alberta za Skarżyska-Kamiennej, Stowarzyszenie na rzecz postępu demokracji „Erwin” w Ostrowcu Św. – 73 234 zł, Bractwo Matki Bożej Miłosierdzia  w Skarżysku-Kamiennej  – 57 850 zł, Fundacja Dom Seniora imienia Sue Ryder w Pierzchnicy – 26 750 zł, Stowarzyszenie Inicjatywa Lokalna z Bliżyna – 82 670 zł, Zagnańskie Stowarzyszenie Kreatywnych „Sukurs z Jasiowa –  195 909 zł, a także Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku WSBiP w Ostrowcu Św. – 99 530 zł. 

– Bardzo dziękuję, że mogę być tu dziś z państwem. Bardzo cieszę się z tego, że to właśnie w tym miejscu, w gminie Bałtów, powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy. Chciałabym z tego miejsca podziękować pani  Agacie Wojtyszek za ogromne zaangażowanie w promocję, w działanie na rzecz utworzenie tego miejsca. To bardzo cenna inicjatywa. Wszystkim zgromadzonym posłom dziękuję, że w tym miejscu powstanie to miejsce dla osób z niepełnosprawnością – mówiła Alina Nowak. 

Alina Nowak, wiceminister Rodziny, Polityki i Spraw Społecznych fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Podkreślała, że polityka senioralna, polityka rodzinna jest bardzo ważna w zadaniach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Program aktywności osób starszych cieszy się wśród wielu osób ogromnym zainteresowaniem. 

– Od początku realizacji tego programu  przyznaliśmy ponad 280 milionów złotych. Dla województwa świętokrzyskiego na rzecz tego programu zostało przekazanych ponad 5, 5 miliona złotych. Myślę, że to wielki sukces tych wszystkich, którzy chcą pracować na rzecz  osób starszych. Tak naprawdę w ministerstwie często zastanawiamy się kim jest dzisiaj senior i w jakim wieku zaczyna się tak naprawdę polityka senioralna? Czy senior to już na pewno osoba powyżej sześćdziesiątego roku życia? Czy ta granica wieku się nie przesunęła? A ta granica wieku na pewno się przesunęła. Bo dzięki realizacji właśnie takich programów, które zapewniają aktywność społeczną i poprawiają jakość życia osób w wieku senioralnym, czujemy się przez zdecydowanie dłuższy czas ludźmi młodymi i aktywnymi – tłumaczyła wiceminister MRPiPS. 

Pierwszy od lewej Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, która otrzymała promesę na Środowiskowy Dom Samopomocy
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodała także, że dla rządu ważna jest troska o bezpieczeństwo osób w wieku senioralnym poprzez wypłatę tzw. 13 emerytury, waloryzacje  kwotowo-procentowe. 

– Dbamy o to, aby rodzina miała zapewnione świadczenia finansowe, miała bezpieczeństwo finansowe. Dbamy również o tym, aby rodzina mogła się aktywizować – wyjaśniała Alina Nowak, wymieniając programy dla różnych grup wiekowych.  

W sumie  na działania na rzecz aktywizacji i poprawy życia osób niepełnosprawnych i seniorów  przeznaczono 3 500 000 zł dla całego województwa świętokrzyskiego. 

Zbigniew Koniusz, Wojewoda Świętokrzyski
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości ma pomysł na Polskę, na Polaków, na ich wszystkie potrzeby.  Pani minister była uprzejma o jednym tylko segmencie wspomnieć, o osobach starszych, ale pamiętajmy, że programy rządowe zaczynają się już od Malucha. Maluch Plus to jest początek, ASOS (Aktywności Społecznej Osób Starszych), Senior Plus to jest koniec, po środku mamy Środowiskowe Domy Samopomocy. Jest ich 39 w województwie. Gwarantujemy opiekę dla przeszło 1000 naszych podopiecznych w różnych sytuacjach życiowych, z różnymi problemami zdrowotnymi. Państwo o nich pamięta. My o nich pamiętamy. Płyną na to olbrzymie środki. Nigdy tak nie było w historii, że osoby, które potrzebują, mają tyle, że wystarcza im nie tylko na godziwe przeżycie, ale także na rozwijanie samych siebie. Te programy stworzone są nie po to, aby przeżyć, ale po to, aby się rozwijać –  mówił Zbigniew Koniusz, Wojewoda Świętokrzyski. Podziękował wiceminister Alinie Nowak za przybycie i deklaracje odnośnie funduszy, które przeznaczone zostaną dla Stowarzyszeń i samorządów. Pogratulował także Hubertowi Żądło, wójtowi Bałtowa,  że po wygranych wyborach wraz z radnym odbudowuje struktury społeczności lokalnej. 

Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm RP  dodała, że to kolejny dzień świętowania dla małych społeczności lokalnych , które odzyskują swoją godność.

– W szkole w Wólce Bałtowskiej  kiedyś uczyły się dzieci, kiedyś tętniła życiem, ale później wymarła. Dziś chcemy oddać ją w ręce osób, które jej potrzebują. To też kolejne  miejsca pracy dla ludzi – mówiła Agata Wojtyszek, dziękując za przyznane środki Alinie Nowak.

Środowiskowy Dom Samopomocy powstanie w Wólce Bałtowskiej
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Środowiskowy Dom Samopomocy, to jedna z obietnic wyborczych Huberta Żądło, wójta gminy Bałtów, jak również radnych,  którzy startowali w ostatnich wyborach samorządowych. 

– To długo wyczekiwany punkt na mapie naszej gminy. Tym projektem dajemy drugie życie zabudowaniom po byłej Szkole Podstawowej w Wólce Bałtowskiej. Tym samym pokazujemy, że potrzeba było kilka miesięcy czasu, wytężonej, zgodnej i rzetelnej pracy, po to, aby osiągnąć rzeczowy efekt. Stworzymy nowe miejsce pracy, ale przede wszystkim, dom pomocy będzie służył osobom niepełnosprawnym, które wymagają pomocy. Dzięki dobrej współpracy rządu, prezydenta RP, a także samorządu udało się – przypomina wójt.

Środowiskowy Dom Samopomocy jest przewidziany na 20 osób, ale jak zapewnia wójt, może zostać poszerzony o kolejne miejsca. Czynny będzie od godziny 7.00 do 15.00.

– Środki, które otrzymaliśmy, to także fundusze na adaptację pomieszczeń, które dostosowane zostaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Odnowimy instalację elektryczną, przebudujemy instalację hydrauliczną. Zaczynamy od Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej jednak mamy w planach dalsze kroki – zapewnia wójt. 

20 000 zł otrzymało Stowarzyszenie Seniorów „Ruch to moje zdrowie” z Bałtowa. Promesę wręczył poseł Andrzej Kryj
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Potwierdza, że w gminie było duże zapotrzebowanie na tego typu obiekt. 

– Na terenie naszej gminy mieliśmy okrojoną liczbę jednostek. Staramy się to zmieniać i je rozbudowywać. Dostrzegamy potrzeby nie tylko na niwie infrastrukturalnej, czy związanej z turystyką, ale i  tej społecznej, związanej z codziennym życiem mieszkańców, nie tylko osób niepełnosprawnych, ale i ich najbliższych. To oni poświęcają bowiem swoje życie i zdrowie, opiekując się najbliższymi. Dzięki nowemu ośrodkowi będą mieli szansę na chwilę odpoczynku i realizację własnych potrzeb – dodaje wójt. 

W ramach  Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych środki w wysokości 20 000 zł otrzymało Stowarzyszenie Seniorów „Ruch to moje zdrowie”.   

– Nasz projekt nosi nazwę „Pora na seniora”. Jego realizację rozpoczynamy 1 lipca. Najbliższe nasze działania to zakup mebli: stołów, krzeseł, żebyśmy mieli gdzie działać. W planach mamy także zajęcia taneczno-ruchowe, spotkania z dietetykiem, i reumatologiem, florystykę ,kurs komputerowy, a wszystko to zakończymy  wyjazdem do Centrum Nauki Kopernik. Mam nadzieję, że pójdzie nam to sprawnie. Czasu na realizację tych wydarzeń nie mamy bowiem zbyt wiele. Po tym długim odpoczynku, przerwie spowodowanej koronawirusem, coś się zaczęło dziać. Wsparł nas poseł Andrzej Kryj, który pomógł nam w realizacji tematu. Program pilotowała nasza pani prezes – Halina Szczykutowicz – wyjaśnia Eugenia Małgorzata Kołodziej, członek Stowarzyszenia Seniorów „Ruch to moje zdrowie” z Bałtowa. 

Od lewej: Poseł Andrzej Kryj, Halina Szczykutowicz, prezes Stowarzyszenia Seniorów w Bałtowie, wiceminister Alina Nowak, Elżbieta Walas-Lucenko – wiceprezes Stowarzyszenia, a także jego członkowie: Eugenia Małgorzata Kołodziej i Jadwiga Muchalska.

Jak dodaje prezes Stowarzyszenia, pieniądze się przydadzą. 

– Mamy dużo potrzeb. Musimy urządzić swoją siedzibę. W projekcie są pieniądze na stoły i krzesła. Nie mamy urządzonej kuchni, ani szatni, ale pomału zaczynamy się rozkręcać. Na pewno będziemy aplikować o kolejne środki i starać się o kolejne środki. Małymi kroczkami będziemy podążać dalej. Chciałam serdecznie podziękować mojemu koledze i sąsiadowi, parlamentarzystom, którzy mieli wkład w to, że otrzymaliśmy te pieniądze  – dodaje Halina Szczykutowicz, która promesę z rąk Aliny Nowak i posła Andrzeja Kryja  odebrała wraz z Elżbietą Walas-Lucenko, wiceprezesem Stowarzyszenia.

W wydarzeniu, oprócz beneficjentów,  uczestniczyli świętokrzyscy parlamentarzyści, a także samorządowcy: wiceminister Alina Nowak, Zbigniew Koniusz – Wojewoda Świętokrzyski, Anna Krupka – wiceminister sportu, Agata Wojtyszek – Poseł na Sejm RP, Andrzej Kryj – Poseł na Sejm RP, Mariusz Gosek – Poseł na Sejm RP, Jarosław Rusiecki – Senator RP, Tomasz Staniek, Starosta Opatowski i Małgorzata Jalowska, wicestarosta.

Galeria fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-100
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-100

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-120
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-120

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-119
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-119

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-118
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-118

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-117
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-117

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-116
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-116

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-115
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-115

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-114
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-114

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-113
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-113

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-112
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-112

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-111
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-111

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-110
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-110

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-109
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-109

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-108
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-108

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-107
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-107

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-106
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-106

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-105
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-105

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-104
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-104

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-103
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-103

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-102
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-102

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-121
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-121

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-140
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-140

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-139
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-139

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-138
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-138

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-137
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-137

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-136
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-136

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-135
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-135

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-134
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-134

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-133
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-133

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-132
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-132

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-131
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-131

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-130
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-130

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-129
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-129

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-128
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-128

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-127
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-127

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-126
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-126

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-125
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-125

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-124
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-124

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-123
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-123

NaOSTROinfo Promesy Bałtów-122
NaOSTROinfo Promesy Bałtów-122

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this