Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Ponad miliard złotych na inwestycje na świętokrzyskich drogach! GDDKiA Oddział w Kielcach podsumowało rok 2021!

W 2021 roku ruszyły pierwsze prace na budowach obwodnic Wąchocka i Ostrowca Świętokrzyskiego, rozpoczęło się projektowanie obwodnicy Opatowa i mostu w Sandomierzu. Od grudnia kierowcy korzystają z nowego odcinka DK78 Kije – Chmielnik i dwóch nowych mostów w Polanowie i Rudce. W minionym roku na sieci dróg krajowych województwa świętokrzyskiego realizowane były inwestycje o łącznej wartości całkowitej przekraczającej miliard złotych.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W roku 2021 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych Oddział w Kielcach kontynuowała realizację rządowego „Programu budowy 100 obwodnic”. W ramach programu od grudnia 2020 r. w systemie Projektuj i buduj realizowana jest blisko 12-kilometrowa obwodnica Wąchocka w ciągu DK42.  W 2021 roku prowadzone były prace nad dokumentacją i równolegle nad przygotowaniem terenu do robót budowlanych. Po sprawdzeniu pasa drogowego przez saperów, przeprowadzona została wycinka drzew i badania archeologiczne. Wykonawca przystąpił do pierwszych robót – przełożenia mediów i budowy dróg technologicznych. Łączny koszt robót to blisko 284 mln złotych. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2024 roku.

Chmielnik, Osiek, Starachowice – inwestycje w przygotowaniu

W ubiegłym roku  rozpoczęły się prace przygotowawcze dla obwodnicy Starachowic w ciągu DK42, kontynuowane były także prace nad dokumentacją dla obwodnic Chmielnika w ciągu DK73/DK78 i Osieka w ciągu DK79. Proponowane warianty dwóch ostatnich inwestycji prezentowane były na zorganizowanych w br. spotkaniach informacyjnych. Zgodnie z umowami zakończenie prac przygotowawczych i ogłoszenie przetargów na realizację obwodnic planowane jest w 2024 roku.

Pierwsze prace na obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego

Ruszyły pierwsze prace na budowie obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego – inwestycji realizowanej w systemie Projektuj i buduj w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych. Zgodnie z harmonogramem wykonawca zaprojektował nowy odcinek DK9 o długości ok. 2,7 km i w 2021 roku uzyskał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. To pozwoliło na rozpoczęcie jesienią robót ziemnych. Budowa kontynuowana będzie w bieżącym roku, a zakończenie robót o wartości ok. 52,9 mln złotych planowane jest w 2024 roku.

Pierwszy etap inwestycji w Morawicy coraz bliżej finiszu

W kwietniu 2022 r. planowane jest zakończenie robót na budowie pierwszego odcinka obwodnicy Morawicy w ciągu DK73 o długości ok 4,2 km. W 2021 roku ykonawca zakończył m.in. przebudowę zachodniej jezdni obwodnicy, przełożył na nią ruch, a następnie ułożył warstwę ścieralną nawierzchni na jezdni wschodniej. Do wykonania zostały m.in. oznakowanie poziome w docelowej technologii, pozostałe roboty pasie drogowym w wymagające ustabilizowanych warunków atmosferycznych, prace instalacyjne w związku z planowanym uruchomieniem sygnalizacji świetlnych. Koszt wszystkich robót to około 78 mln złotych.

Obwodnica Opatowa z łącznikiem północnym

W czerwcu 2021 roku  ruszyła realizacja jednej z najbardziej oczekiwanych inwestycji drogowych w województwie świętokrzyskim – obwodnicy Opatowa w ciągu S74 i DK9. Zadanie jest realizowane w systemie Projektuj i buduj. Koszt nowej dwujezdniowej drogi o długości 12 km to ok. 404 mln zł. W 2021 roku prowadzone były prace nad projektem budowlanym, w przyszłym planowane jest złożenie wniosku o uzyskanie decyzji ZRID. Roboty w terenie planowane są w latach 2023-2025. Uzupełnieniem obwodnicy Opatowa będzie tzw. łącznik północy w ciągu DK74. 

– W 2021 roku podpisaliśmy umowę za ok. 57,5 mln zł na zaprojektowanie i wybudowanie tego 3-kilometrowego odcinka. Ta inwestycja zakończy się również w 2025 roku – zapowiada Małgorzata Pawelec-Buras, główny Specjalista Pion Dyrektora Oddziału

Stanowisko ds. komunikacji w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach.

Dla poprawy bezpieczeństwa

Wzmocniony i rozbudowany odcinek DK78 Kije – Chmielnik

Od grudnia 2021 roku  możemy korzystać bez żadnych utrudnień z rozbudowanego około 9-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 78 między Kijami a Chmielnikiem. Do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa i zarazem skrócenia czasu podróżowania przyczyniło się dodatkowo oddanie do użytkowania wiaduktu nad linią kolejową wybudowanego w ramach inwestycji. 

– Wiadukt zastąpił tradycyjny jednopoziomowy przejazd kolejowy. W ramach realizowanej od 2019 roku inwestycji za ok. 60 mln złotych droga nr 78 została poszerzona, dostosowana do przenoszenia  obciążeń 11,5 tony na oś. Powstały nowe drogi dojazdowe, chodniki, infrastruktura towarzysząca, przebudowane zostały skrzyżowania. W 2022 roku  roku kontynuowany będzie zgodnie z harmonogramem remont DK78 na odcinku 1,5 km przez samym Chmielnikiem – wyjaśnia Małgorzata Pawelec-Buras. 

 Podczas prac obowiązywać będzie tymczasowa organizacja ruchu.

Podwyższamy standard

Do podobnego standardu, a także do przenoszenia obciążeń 11,5 tony na oś dostosowane będą cztery odcinki DK79 o łącznej długości ok. 54 km. Rok 2021 upłynął pod znakiem opracowywania dokumentacji  projektowej dla odcinków Ożarów – Sobótka, Skrzypaczowice – Osiek, Osiek – Połaniec i Połaniec – Słupia. Prace projektowe kontynuowane będą w przyszłym roku. Uzyskanie decyzji ZRID dla tych odcinków planowane jest w 2023 r.

Po nowych mostach bez utrudnień

Od grudnia 2021 roku korzystać można z dwóch nowych mostów w Rudce w ciągu DK9 i w Polanowie na DK79. Zakończyły się zasadnicze roboty prowadzone przez kilka miesięcy pod ruchem wahadłowym sterowanym sygnalizacją świetlną. Nowe jednoprzęsłowe obiekty mostowe na palach wielkośrednicowych powstały w miejscu starych mostów. W pierwszej połowie grudnia udostępnione zostały także dwa pasy ruchu na kompleksowo wyremontowanym wiadukcie w Brodach Iłżeckich w ciągu DK9. W przyszłym roku kontynuowana będzie budowa mostu w Samborcu w ciągu DK79. Koszt wymienionych zadań mostowych to ok. 14,5 mln zł.  

Za ok. 68,9 mln złotych przebudowany zostanie nowy most przez Wisłę w Sandomierzu w ciągu DK77. 

– W bieżącym roku  podpisaliśmy umowę na zaprojektowanie i wybudowanie nowej przeprawy mostowej po uprzednim wyburzeniu konstrukcji starego obiektu. Aktualnie trwają prace projektowe. Inwestycja planowana jest do 2024 roku – wyjaśnia Małgorzata Pawelec-Buras. 

Chodniki i odcinki z nową nawierzchnią

W 2021 wyremontowano kolejne odcinki dróg krajowych w województwie świętokrzyskim. Nową nawierzchnię i oznakowanie zyskały DK78 na odcinku Nagłowice – Kolonia i DK73 w Słupi. Koszt remontów to około 2,3 mln zł.

W roku 2021 wykonane zostały zasadnicze roboty na budowie chodnika o długości ok. 4 km przy drodze krajowej nr 74 na odcinku Adamów – Brzezie – Balbinów. Rozpoczęła się także budowa drugiego odcinka ciągu pieszego w Wyszmontowie przy DK79. Roboty kontynuowane będą w przyszłym roku. Podpisano umowę na budowę kolejnego odcinka ciągu pieszo-rowerowego przy DK78 od Nagłowic do Prząsławia. Roboty planowane są do 2023 roku. Łączny koszt wymienionych inwestycji to ok. 13 mln zł.

 Plany na przyszłość…

W roku 2022 planowane jest m.in. zakończenie pierwszego etapu realizacji obwodnicy Morawicy w ciągu DK73 oraz podpisanie umowy na zaprojektowanie i wybudowanie kolejnego odcinka tej trasy biegnącego po nowym śladzie do Woli Morawickiej. Kontynuowana będzie budowa obwodnic Wąchocka i Ostrowca  Świętokrzyskiego oraz realizacja obwodnicy Opatowa z łącznikiem północnym. Po zakończeniu prac projektowych planowane jest rozpoczęcie rozbiórki starego mostu w Sandomierzu, poprzedzające budowę nowej konstrukcji.

– Planujemy również podpisanie umowy na zaprojektowanie i wybudowanie odcinka S74 od Mniowa do Kielc oraz ogłoszenie przetargu na realizację przejścia S74 przez Kielce.  Kontynuowana będzie budowa ciągu pieszo-rowerowego Nagłowice – Prząsław i chodnika w Wyszmontowie. Planujemy ogłoszenie przetargów na budowę kolejnych ciągów pieszych na odcinkach DK74 Tomaszów – Marcinkowice i DK9 Opatów – Okalina, a także na doświetlenie przejść dla pieszych. Kontynuowane będą prace przygotowawcze dla obwodnic Chmielnika, Osieka i Starachowic oraz dla planowanych do rozbudowy odcinków DK79 Ożarów – Sobótka, Skrzypaczowice – Osiek, Osiek – Połaniec i Połaniec – Słupia. W 2022 planujemy ogłoszenie przetargu na dokumentację projektową dla kolejnego odcinka DK79 od Słupi do Nowego Korczyna. Wszczęte zostaną także postępowania przetargowe na prace przygotowawcze dla inwestycji na odcinkach DK78 Goleniowy – Nagłowice, Nagłowice – Prząsław, Jędrzejów – Kije i DK79 Sośniczany – Koprzywnica. Opracowana dokumentacja pozwoli na rozbudowę i przebudowę kolejnych świętokrzyskich odcinków DK79 i DK78 o łącznej długości ok. 70 km – podsumowuje Małgorzata Pawelec-Buras.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this