Znajdź nas na

FAKTY

Ponad milion złotych dla MOSIR-u i 130 tysięcy dla instytucji kultury? Czy ostrowieccy radni wyrażą zgodę na kolejne przekazanie środków?

Czy radni miejscy z Ostrowca Świętokrzyskiego zadecydują o przekazaniu kolejnych dotacji podmiotowych do Biura Wystaw Artystycznych, Miejskiego Centrum Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej? Zgodnie z uchwałą zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski na 2022 r, jaka rozpatrywana będzie na sesji, 24 października, do instytucji tych trafić może łącznie 130 000 zł. W projekcie znalazł się również zapis o zapewnieniu środków w kwocie 1 664 290 zł na wydatki związane m.in. z zakupem ciepła przez MOSiR.

Dr Robert Sosik, Zespół Prasowy CBA Źródło: CBA

70 000  zł na dotację podmiotową dla Miejskiego Centrum Kultury, zapewnienia środków w kwocie 10 000 zł na dotację podmiotową dla Biura Wystaw Artystycznych i 50 000 zł na dotację podmiotową dla Miejskiej Biblioteki Publicznej – to zapisy, jakie znalazły się w uchwale zmieniającej  uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski na 2022 r, jaka rozpatrywana będzie na najbliższej sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, która zaplanowana jest na poniedziałek, 24 października.

Niestety w uchwale nie zaznaczono na jakie konkretne cele przekazane zostaną dotacje podmiotowe. Czy przeznaczone zostaną na pokrycie bieżących wydatków, czy np. zakup sprzętu etc. 

Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski na 2022 r. Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

Dotacje podmiotowe służą finansowaniu lub dofinansowaniu działalności bieżącej określonego podmiotu. Dotacje celowe zaś są to środki przekazywane z budżetu na dofinansowanie lub finansowanie określonych zadań. 

W projekcie uchwały znalazł się również zapis dotyczący zapewnienia środków w kwocie 1 664 290 zł na wydatki związane m.in. z zakupem ciepła przez MOSiR. Jak już informowaliśmy podczas sierpniowej nadzwyczajnej sesji rady Miasta Ostrowca Św.  w porządku obrad znalazł się projekt uchwały zmieniający uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski na 2022 r., a w nim zapis o zapewnieniu środków w kwocie 300 000 zł na wydatki związane z funkcjonowaniem MOSIR-u. Zmiany zaproponowane przez projektodawcę wzbudziły sporo pytań wśród radnych. Za projektem  uchwały zagłosowało wówczas 12 radnych : Stanisław Choinka, Marek Giemza, Kamil Kutryba, Mariusz Łata, Andrzej Pałka, Aron Pietruszka, Joanna Pikus, Irena Renduda-Dudek, Włodzimierz Sajda, Kamil Stelmasik, Marta Woźnicka-Kuzdak, Artur Zawadzki. Przeciwko głosował Marcin Marzec. Wstrzymali się: Renata Duda, Artur Głąb, Dariusz Kaszuba, Grażyna Maj, Wodzimierz Stec, Karol Wójcik, Jerzy Wrona. 

Pisaliśmy o tym tutaj:

Przypomnijmy, że w 2021 roku dyrektorzy  jednostek kultury w Ostrowcu Św. zarobili blisko 300 000 zł: 156 400 zł brutto (w tym nagroda jubileuszowa) zarobił Jacek Kowalczyk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim, Justyna Łada, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Św. Jako pracownik Urzędu Miasta w Ostrowcu Św. zarobiła 67 097, 28 zł, w Biurze Wystaw Artystycznych (w październiku 2021 ogłoszono wyniki konkursu na dyrektora BWA, Justyna Łada zastąpiła na tym  stanowisku Jolantę Chwałek) – 14 450, 32 zł, a Paweł Górniak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim w roku 2021 zarobił 111 200, 58 zł. 

Zgodnie z oświadczeniem majątkowym z 4 kwietnia 2022 roku Piotr Węglewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Św. w 2021 roku zarobił 141 151,52 zł. 

Poniedziałkowa sesja odbędzie się w budynku ciepłowni Miejskiej Energetyki Cieplnej w Ostrowcu Świętokrzyskim,
przy ul. Jana Samsonowicza 2 – na terenie Celsa Huta Ostrowiec

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this