Znajdź nas na

REKLAMA

Pora na rabarbar! Nie może go zabraknąć w wiosennym jadłospisie!

Jest źródłem witamin A, C, E oraz licznych minerałów. Rabarbar, znany również jako rzewień, obejmuje ponad 60 różnych gatunków. Rabarbar to nie owoc, a warzywo, warto pamiętać także, że surowy zawiera szkodliwe kwasy szczawiowe. Nie oznacza to, że rabarbar jest całkowicie zakazany! W wyniku działania temperatury, kwasy szczawiowe w dużym stopniu ulegają rozkładowi. Odpowiednio przetworzony smakuje wyśmienicie!

Rabarbar Źródło: Farma Świętokrzyska

Rabarbar, to dość kwaśne warzywo, którego smak zawdzięcza kwasom: cytrynowemu i jabłkowemu. Jednak zawiera także duże ilości witamin A, C, E oraz składniki mineralne, takie jak kwas foliowy, potas, wapń, fosfor, magnez. 100 gramów rabarbaru dostarcza zaledwie 20 kcal oraz sporą porcję błonnika, więc nie ma obaw, że negatywnie wpłynie na naszą figurę.

Smak dzieciństwa…

„Za młodu” nie jeden z nas zajadał surowy rabarbar, maczając go w cukrze. Było słodko-kwaśno, ale radośnie. Wraz z rozwojem nauki wiemy, że surowy rabarbar zawiera szkodliwe kwasy szczawiowe. Kwasy te wiążą wapń, co może prowadzić do osłabienia zębów i kości. Ponadto wiązanie kwasów szczawiowych z jonami wapnia tworzy trudno rozpuszczalny szczawian wapnia, który osadza się w postaci kamieni w nerkach.

Nie oznacza to, że rabarbar jest całkowicie zakazany! W wyniku działania temperatury, kwasy szczawiowe w dużym stopniu ulegają rozkładowi. Jeśli chcemy przypomnieć sobie smak dzieciństwa, to zróbmy to z naprawdę wielkim umiarem, a chęć na rabarbar zaspokójmy po jego upieczeniu, ugotowaniu czy duszeniu. Dodatkową zaletą obróbki termicznej rabarbaru jest to, że pod wpływem temperatury uwalniają się w nim polifenole czyli związki o silnym działaniu antynowotworowym.

Rabarbar
Źródło: Farma Świętokrzyska

Czy kolor rabarbaru ma znaczenie?

Oczywiście! Właśnie po kolorze możemy określić jak bardzo kwaśny egzemplarz nam się trafił. Zielone miąższ i skórka zwiastują, że będzie naprawdę kwaśno. Po zaróżowionych skórce oraz miąższu możemy spodziewać się lekkiej słodyczy. Gdy miąższ nabierze już niemalże czerwonego koloru – będzie słodko, niektórym nawet czerwony rabarbar smakuje… malinami!

Aby zachować świeżość i chrupkość rabarbaru przez kilka dni, warto owinąć go w wilgotny ręcznik, po czym przechowywać w lodówce.

Zastosowanie kulinarne rabarbaru

Pierwszą myślą jest wspomniany wyżej surowy rabarbar z cukrem. Wiemy jednak, że może się to odbić na naszym zdrowiu, dlatego raczej unikamy takiego połączenia (i przede wszystkim unikamy cukru!)

Drugim najpopularniejszym zastosowaniem jest kompot. Smakuje wybornie na ciepło, ale sprawdza się jako doskonałe orzeźwienie i ochłodzenie w upalne dni!

Rabarbar doskonale odnajduje się jako składnik deserów – musów, koktajli, dżemów i konfitur. Świetnie współgra z truskawkami i bananami, szczególnie w ciastach. Można podkręcić jego smak dodając do kulinarnych eksperymentów skórkę pomarańczowącynamon czy imbir. Warto też wspomnieć, że tak jak żurawina będzie smacznym dodatkiem do wytrawnych dań.

Bio rabarbar
Źródło: Farma Świętokrzyska

Desery z rabarbaru

Rabarbar pod kruszonką

Kruszonka:

  • 120 g masła/ oleju kokosowego
  • 6 łyżek mąki
  • 4 łyżki ksylitolu/cukru
  • 5 łyżek płatków owsianych
  • 3 łyżki podprażonych na suchej patelni płatków z migdałów
  • łyżeczka skórki startej z cytryny

Nadzienie:

  • kilka łodyg rabarbaru
  • 4 łyżki ksylitolu/cukru
  • kopiasta łyżka mąki ziemniaczanej
  • tłuszcz do formy

Przygotowanie:

Tłuszcz na kruszonkę rozpuszczamy i mieszamy z pozostałymi składnikami. Wkładamy na 20-25 minut do zamrażalnika. Rabarbar obieramy, kroimy na kawałki i parzymy wrzątkiem. Następnie posypujemy ksylitolem i odstawiamy na kwadrans, co kilka minut mieszając. Wylewamy sok/wodę i mieszamy owoce z mąką ziemniaczaną. Obtoczone kawałki układamy w formie, posmarowanej tłuszczem i posypujemy kruszonką. Pieczemy w temp. 180 st. przez 35-40 minut. Wybornie smakuje podane na ciepło z lodami.

Lemoniada rabarbarowa

Składniki:

  • 1,5l wody
  • 700 g rabarbaru
  • 100 g ksylitolu/cukru
  • miód
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego
  • 2 limonki
  • 350 g truskawek

Przygotowanie:

Rabarbar obieramy, kroimy na kawałki i zalewamy wodą. Dodajemy ksylitol/cukier oraz cukier waniliowy i gotujemy 10-12 minut. Po wystudzeniu, jeśli napój będzie za mało słodki możemy dodać miód – wedle uznania (pamiętamy, że miodu nie gotujemy i nie podgrzewamy!). Doprawiamy sokiem wyciśniętym z limonki i wstawiamy do lodówki na min. 3 godziny. Przed podaniem można przecedzić. DO szklane wsypujemy pokrojone w kawałki truskawki i plasterki drugiej limonki, zalewamy lemoniadą i gotowe! W wersji dla dorosłych do lemoniady można dodać np. proseco.

Pyszny ekologiczny rabarbar kupicie tutaj

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this