Znajdź nas na

FAKTY

Posadzili miododajne drzewa!

W województwie świętokrzyskim trwa sadzenie ostatnich drzew i krzewów miododajnych. Dziś na terenie wokół Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach miododajne rośliny posadzili marszałek Andrzej Bętkowski oraz członek Zarządu Województwa Marek Jońca. W sumie w tym roku zostało posadzonych około 6000 sadzonek drzew miododajnych.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Sadzenie drzewek przyczyni się do zwiększenia liczby pszczół i innych owadów zapylających. Rośliny skutecznie będą także oczyszczać nasze powietrze ze szkodliwego dwutlenku węgla – mówił marszałek Andrzej Bętkowski.

To wszystko dzięki realizowanemu przez Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego projektowi „Zakup drzew i krzewów miododajnych przeznaczonych do nasadzeń na terenach zieleni dostępnych publicznie w województwie świętokrzyskim”, do którego przystąpiło 57 gmin oraz 6 jednostek organizacyjnych podległych Samorządowi Województwa Świętokrzyskiego. Inicjatorem tych działań jest Zarząd Województwa Świętokrzyskiego.

– W tym działaniu, czyli w dbaniu o przyrodę widzimy przede wszystkim zdrowie człowieka. Sadzimy głównie miododajne rośliny, które wabią owady, szczególnie pszczoły, których nieocenioną wartością jest zapylanie, przyczyniające  się do produkcji jednej trzeciej żywności na ziemi – mówił członek Zarządu Marek Jońca, który wspomniał, że samorząd wspiera pszczelarzy. Ostatnio trafiło do nich 100 tys. zł z samorządu województwa świętokrzyskiego. Kwota ta pozwoli zakupić około 1650 kg dobrej jakości węzy pszczelej, niezbędnej do produkcji miodu. Więcej na ten temat 

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Za ponad 57 tys. zł Samorząd Województwa Świętokrzyskiego zakupił i przekazał samorządom oraz instytucjom 1 598 sadzonek drzew oraz ponad 3 056 krzewów. Na sfinansowanie zadania przeznaczono 39 750,00 zł z budżetu województwa świętokrzyskiego oraz pozyskano dofinansowanie w kwocie 26 500,00 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kiecach. Łączny budżet projektu wynosi 66 250,00 zł, co jest kwotą ponad dwukrotnie większą niż środki przeznaczone w roku 2020 na realizację pierwszej edycji projektu. Więcej na ten temat

Projekt promuje bioróżnorodność, produkcję żywności ekologicznej oraz poprawę jakości środowiska w naszym regionie. Do głównych elementów Strategii Bioróżnorodności na terenie Unii Europejskiej należy między innymi zwiększenie skali rolnictwa ekologicznego i elementów krajobrazu charakteryzujących się bogatą różnorodnością biologiczną na gruntach rolnych oraz powstrzymanie i odwrócenie procesu spadku liczebności owadów zapylających, a także zasadzenie 3 mld drzew do 2030 roku.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this