Znajdź nas na

FAKTY

Posiedzenia komisji Rady Miejskiej w Ćmielowie będą transmitowane!

Posiedzenia komisji Rady Miejskiej w Ćmielowie będą transmitowane. Taką decyzję na wniosek Joanny Suski, burmistrza Ćmielowa, podjęli radni Rady Miejskiej w Ćmielowie w miniony piątek (17 września) podczas wspólnego posiedzenia wszystkich komisji stałych. O transmitowanie obrad komisji od dawna apelowali także mieszkańcy gminy Ćmielów i sołtysi, którzy ze względu na obostrzenia, związane z pandemią koronawirusa, nie mogli w nich uczestniczyć.

Zdjęcie ilustracyjne Sesja Rady Miejskiej w Ćmielowie, 17 września 2021 rok. Od lewej: Katarzyna Nikodem, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Ćmielowie, Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa, Krystyna Zdonek, przewodnicząca Rady Miejskiej w Ćmielowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Podczas piątkowego (17 września) wspólnego posiedzenia wszystkich Komisji Stałych Rady Miejskiej w Ćmielowie Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa wystąpiła z wnioskiem, aby komisje ćmielowskiej rady miejskiej były transmitowane.. 

– Wyszłam z wnioskiem do państwa radnych o to, aby również posiedzenia komisji, oprócz tego, że są nagrywane, były również transmitowane na żywo. Uważam, że mieszkańcy powinni wiedzieć czym zajmuje się Rada Miejska w Ćmielowie, jak proceduje, jakie ma uzasadnienia podejmowanych przez siebie decyzji, jakie są treści wypowiedzi, jakie pytania są zadawane. Komisje stałe rady miejskiej są organami, gdzie procedowane są bardzo ważne  sprawy dla mieszkańców. To podczas komisji zapadają decyzje, które przekładają się później na projekty uchwał Rady Miejskiej w Ćmielowie. Radni, uczestnicząc w komisji wypowiadają się w imieniu mieszkańców, których reprezentują, swoimi decyzjami ukierunkowują też burmistrza do dalszych działań. To powinno być transmitowane i publikowane, aby zachowana była transparentność przekazu. Myślę, że nikt z nas nie ma nic do ukrycia. Wobec tego taki wniosek złożyłam, aby  mieszkańcy również mieli na bieżąco pogląd co się dzieje na takich komisjach – wyjaśnia Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. 

Dodaje, że w przypadku zaostrzenia obostrzeń związanych z pandemią koronawuirusa ułatwi to mieszkańcom bieżący dostęp do informacji, dotyczących gminy. 

O transmitowanie obrad komisji Rady Miejskiej w Ćmielowie apelował także podczas ostatniej sesji Sławomir Pięta, sołtys Krzczonowic. 

Dotychczas komisje Rady Miejskiej w Ćmielowie były nagrywane, a następnie sporządzano z nich protokół. 

Zgodnie z artykułem Art. 11b. Ustawy o samorządzie gminnym „ Jawność działania organów gminy obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji, a także dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy.” Działalność organów gminy jest jawna (ograniczenia jawności mogą wynikać wyłącznie z ustaw). 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this