Znajdź nas na

GMINA ĆMIELÓW

Pracował w ćmielowskiej szkole, „podróżował” do wnętrza ziemi! 110. rocznica urodzin ks. Włodzimierza Sedlaka!

6 grudnia na Uniwersytecie im. Jana Kochanowskiego w Kielcach odbyła się konferencja naukowa w 110 rocznicę urodzin ks. prof. Włodzimierza Sedlaka, kapłana i zarazem naukowca, odkrywcy pirytu na Łysej Górze, bioelektronika, paleobiofizyka i paleobiochemika. Udział w spotkaniu wziął Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Głównym celem konferencji zorganizowanej przez Wydział Humanistyczny UJK przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Świętokrzyskiego – było upamiętnienie postaci ks. profesora Włodzimierza Sedlaka, który był związany z wieloma miejscami w woj. świętokrzyskim, w tym także z Ćmielowem. Dzieciństwo i młodość spędził w Suchedniowie i w Skarżysku-Kamiennej.

– Z wielką satysfakcją przyjąłem informację o zorganizowaniu konferencji naukowej w związku z przypadającą w tym roku 110. rocznicą urodzin ks. prof. Włodzimierza Sedlaka, postaci silnie związanej z Górami Świętokrzyskimi, Ćmielowem, Suchedniowem i z moim rodzinnym Skarżyskiem-Kamienną. To właśnie w Górach Świętokrzyskich Włodzimierz Sedlak prowadził przez ponad 30 lat swoje badania. Jego działalność naukowa objęła swym zasięgiem wiele dyscyplin. Był wybitnym badaczem i odkrywcą oraz twórcą nowej dziedziny nauki – bioelektroniki. Pracował z pasją. Był autorytetem dla młodzieży i dorosłych. Kochał i wspierał młodych ludzi – powiedział Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego otwierając konferencję.

Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Ks. Sedlak po święceniach kapłańskich został przydzielony do pracy w szkole w Ćmielowie jako prefekt. Z pasją uczył religii dzieci i młodzież. Od 1953 roku prowadził badania w Górach Świętokrzyskich, które nazywał ,,Ziemią Świętą”. Był wybitnym naukowcem, badaczem interdyscyplinarnym. Objął swym zasięgiem kilka dyscyplin naukowych takich jak min.: geologia i paleontologia Gór Świętokrzyskich, paleobiochemia, paleobiofizyka i bioelektronika. Podał teorię o ewolucyjnej roli krzemu w rozwoju wczesnych form życia. Sformułował tzw. elektromagnetyczną teorię życia. Uważał, że istotę życia stanowi sprzężenie procesów chemicznych z elektronicznymi w biosystemach, dokonujące się za pomocą fotonów. Sprzężenie to umożliwia wytwarzanie i utrzymywanie stanu plazmowego cząstek we wszystkich metabolizujących częściach organizmu żywego, a nawet bioplazmy. Zaistnienie tego sprzężenia byłoby jednoznaczne z powstaniem życia, a rozprzęgnięcie wspomnianych procesów w konkretnym organizmie – z jego śmiercią. Sedlak postulował, że bioplazma istniała jeszcze przed powstaniem organicznych struktur morfologicznych.
Jednym z pierwszych odkryć dokonanych przez profesora w Górach Świętokrzyskich był piryt na Łysej Górze (w 1957 roku). W 1959 r. odnalazł łupki żelaza ze starożytnego wytopu, co zaowocowało opracowaniem rekonstrukcji wytopu żelaza w dymarce. Włodzimierz Sedlak przebadał w G. Świętokrzyskich gołoborza kwarcytowe i 20 wychodni. Wydobył około 10.000 skamieniałych dokumentów.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Prelegentami podczas konferencji byli: prof. Marian Wnuk, prof. Józef Zon, dr inż. Ryszard Kapuściński, dr Cezary Jastrzębski, mgr Andrzej Czyżewski, mgr Joanna Kalisz – Półtorak, mgr inż. Ryszard Sowa oraz mgr Jan Janiec. Ponadto w konferencji wzięli udział zaproszeni goście: doktoranci profesora: Stanisław Fudakowski i Bogusław Sikorski, dr. inż. Jan Reklewski, dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Iwona Kowalewska, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. prof. Włodzimierza Sedlaka w Skarżysku- Kamiennej.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this