Znajdź nas na

SPORT

Premier: Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej w 2027 roku odbędą się w Polsce!

Mogę uroczyście zapowiedzieć, że Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej w 2027 r. odbędą się w Polsce. Fenomenalna postawa naszych siatkarzy, siatkarek, naszych kibiców spowodowała, że znowu uzyskaliśmy możliwość realizacji tej imprezy, która ma rangę światową – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej
Zakopane, 27.09.2023. Premier Mateusz Morawiecki przemawia podczas 2. Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki, 27 bm. w Zakopanem. W kongresie biorą udział działacze, trenerzy, sportowcy oraz osoby ze świata mediów, biznesu i polityki. Premier uroczyście zapowiedział, że mistrzostwa świata w piłce siatkowej w 2027 roku odbędą się w Polsce. (mk) PAP/Grzegorz Momot

„Mogę uroczyście zapowiedzieć, że Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej w 2027 roku odbędą się w Polsce” – poinformował szef rządu w Zakopanem podczas II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki.

Premier podkreślił, że tę decyzję „zawdzięczamy przede wszystkim polskim siatkarzom, polskim siatkarkom, tym, którzy powodują, że my, Polacy kochamy coraz bardziej siatkówkę”.

Morawiecki zaznaczył, że „to znakomita wiadomość dla wszystkich fanów sportu”. „Ale w szczególności fenomenalna postawa naszych siatkarzy, siatkarek, naszych kibiców spowodowała, że znowu uzyskaliśmy możliwość realizacji tej imprezy, która ma rangę najwyższą, rangę światową” – zauważył.

Jak mówił, „znowu uzyskaliśmy możliwość realizacji imprezy, która ma rangę najwyższą, rangę światową”. Według szefa rządu „było to możliwe, bo Polska udowodniła, że potrafimy organizować imprezy na poziomie światowym”.

Premier wskazywał, że w 2015 roku na wszystkie wydatki związane ze sportem – zawodowym, amatorskim, kultura fizyczna – przeznaczono 950 mln zł, a w 2023 roku – 3 mld 800 mln zł. „To pokazuje ten postęp” – podkreślił.

„A wraz z każdą kolejną wielką imprezą światową, każdym kolejnym złotym medalem, kolejne polskie dzieci, kolejne grupy polskiej młodzieży chcą uprawiać sport. A sport, jak wiemy doskonale, (…) kształtuje charaktery, temperament, wyrabia dyscyplinę u wszystkich i powoduje, że mamy ludzi, którzy (…) są dzięki sportowi silniejsi, silniejsi charakterem, mają lepsze zdrowie” – wskazywał.

Dlatego – mówił premier – rząd przeznacza „kilka razy więcej środków na sport, na kulturę fizyczną”.

Premier podziękował wszystkim siatkarzom i siatkarkom, bo – jak zaznaczył – „to ich ogromna zasługa, że siatkówka jest dzisiaj naszym narodowym sportem, a dom światowej siatkówki jest właśnie w Polsce”

Kapitan reprezentacji siatkarzy Bartosz Kurek podkreślał, że „Mistrzostwa Świata to będzie coś pięknego dla kibiców, dla naszego kraju”; jak wskazywał, będzie to okazja, żeby zareklamować nasz kraj na arenie międzynarodowej.

„W takim kraju żyję, w takich czasach, że mój sport jest bardzo popularny. Przede wszystkim mamy wsparcie od najważniejszych ludzi w naszym państwie i dziękujemy za to serdecznie” – mówił Kurek.

Mister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk powiedział, że „Polska siatkówka jest na najlepszej drodze do tego, aby opatentować znak towarowy polskiej siatkówki, jako certyfikat jakości”.

„Wszystko, co się w polskiej siatkówce odbywa, jest synonimem najwyższej jakości i to zarówno, jeżeli chodzi o poziom sportowy, ale też, jeżeli chodzi o poziom organizacyjny. My, jako władza państwowa, czynimy starania, by stwarzać warunki do tego, aby dodatkowo wspierać rozwój tej dyscypliny” – mówił minister Bortniczuk.

Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski dodał, że dla wielu krajów „jesteśmy wyznacznikiem poziomu sportowego i poziomu organizacyjnego”.(PAP)

autor: Szymon Bafia

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this