Znajdź nas na

FAKTY

Premier: pigułka „dzień po” bez recepty, rząd zaproponuje zmianę ustawy!

Premier Donald Tusk powiedział w poniedziałek, że antykoncepcja awaryjna tzw. pigułka „dzień po” ma być dostępna bez recepty. Rząd zaproponuje zmianę ustawy w tej sprawie.

Warszawa, 15.01.2024. Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej w KPRM w Warszawie, 15 bm. Premier Tusk og³osi³ m.in. termin wyborów samorz¹dowych, które odbêd¹ siê w dniach 7 i 21 kwietnia br. (mr) PAP/Leszek Szymañski

Od lipca 2017 roku antykoncepcja awaryjna, czyli tzw. „tabletki dzień po” są dostępne tylko na receptę.

Szef rządu stwierdził na konferencji w Warszawie przed posiedzeniem rządu, że dostęp do antykoncepcji awaryjnej to jeden z postulatów dotyczących praw i wolności kobiet.

Pigułki „dzień po” to, jak mówił, produkty lecznicze dopuszczony do obrotu i stosowane w antykoncepcji, które „z bliżej nieznanych powodów zostały wpisane do ustawy, jako leki wymagające recepty, co bardzo często ogranicza lub redukuje do zera możliwość skorzystania”.

Premier przekazał, że w sprawie antykoncepcji odbyły się rozmowy wewnątrz koalicji rządowej. „Są to kwestie wymagające ustalenia, w niektórych sprawach mamy przecież różnice poglądów” – wskazał.

„Mam dobrą wiadomość, jako rząd wspólnie zaproponujemy zmianę ustawy dokładnie w tym punkcie, dzięki czemu tego typu środki antykoncepcyjne będą dostępne bez recepty” – powiedział Donald Tusk.

„Nie jest tajemnicą: za rządów naszych poprzedników Polska stała się, jedynym obok Węgier, nieprzypadkowo, krajem w Europie, który wprowadził te restrykcję ograniczającą możliwość korzystania z tego środka” – dodał premier.

Antykoncepcję awaryjną, tzw. pigułkę „dzień po”, stosuje się w przypadkach nagłych, gdy doszło do stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Tzw. pigułki „dzień po” nie są przeznaczone do stosowania jako stała metoda antykoncepcji. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this